Téma na diskusiu: Syndróm vyhorenia

Vysoké pracovné tempo, nadčasy, nepravidelná strava, nulový priestor na uvoľnenie medzi pracovnými a súkromnými úlohami, narušený spánok. Stresová reakcia tela na neúmernú záťaž prichádza v dosiaľ nepoznanej podobe – zoznámte sa so syndrómom vyhorenia!

Človek s nezdravým postojom k sebe a k práci dlhodobo „ide“ nad svoje možnosti. Jeho požiadavky na vlastnú osobu sú často absurdné, a neberú do úvahy nečakané komplikácie, ktoré spája jednoduchá pravda, že deň má len 24 hodín, a že všetci sme len ľudia.

Je prirodzené a správne, že sa do práce vkladáme naplno. No bez regenerácie a prestávok kvalitný výkon neustále podávať nemôžeme.

Za naším konaním je často strach – že budeme ponížení kritikou, prídeme o miesto, že zlyháme. Necítime, čo by sme cítiť mali, alebo to „úspešne“ ignorujeme. Takto sme na ceste – na vlastné dno.

Človek, ktorý vie oddychovať, naozaj relaxovať, vypnúť a jasne si vymedziť hranice, koľko času a energie investuje do svojej práce a iných činností, väčšinou nevyhorí. Ak ale rutinne vykonávame napr. svoje zamestnanie, a nevnímame signály tela a psychiky, dostávame sa pod tlak „všemocných“ peňazí, vlastných nárokov na život, do pasce neistoty a zníženého sebahodnotenia.

Keď sa objaví  ťažká únava, podráždenosť, nechuť ísť do práce, vyhrotia sa zlé vzťahy s kolegami a zlyhá naša imunita, chceme utiecť: pred prácou, ktorá nás nenapĺňa, pred kolegami, ktorí sú možno rovnako vyhorení ako my, a tiež sami pred sebou. Odtiaľ už nie je ďaleko k závislostiam, vrátane workoholizmu, a my sa rútime v ústrety novej skúsenosti, ktorá nebude vôbec príjemná.

Syndróm vyhorenia môže postihnúť každého. Nezáleží na tom, či pracujeme fyzicky, alebo duševne, či sme vrcholoví športovci, alebo nenápadní úradníci, alebo či sme vždy boli plní energie, optimizmu a nápadov. Syndróm vyhorenia je tu pre všetkých.

 

Podelíte sa s nami o svoju skúsenosť so syndrómom vyhorenia?

Ako ste sa z toho dostali?

Zmenila vás táto skúsenosť, a žijete dnes inak?

 

Priestor na diskusné príspevky je tu, pod článkom.

 

Zdroj: http://www.poradnazdravehozivotnehostylu.sk, redakčne upravené (taj, jam)

Pridaj komentár