Nebezpečný vírus Zika – je sa čoho obávať?

Vírus Zika patrí do čeľade Flaviviridae. Zika je považovaná za najrýchlejšie šíriacu sa epidémiu súčasnosti.

Človek sa nakazí po bodnutí od tropického komára z rodu Aedes.

Tieto komáre dokážu prenášať aj horúčku dengue, chorobu chikungunya a žltú zimnicu, no momentálne sa v Európe nevyskytujú.

Epidémia vírusu Zika zažíva najväčší rozmach v Latinskej Amerike, avšak rastie aj počet nakazených v Európe.

Ako je to možné?

Všetci nakazení totiž navštívili v nedávnej dobe Južnú Ameriku.

vírus Zika komáre

Ako sa prenáša vírus Zika?

Okrem bodnutia od komára, už boli potvrdené prenosy z človeka na človeka. Vyskytol sa prípad prenosu sexuálnym stykom, aktívny vírus bol objavený v spermiách. Vírus bol nájdený aj v močislinách, prenáša sa i transfúziou krvi.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, vírus Zika bol potvrdený aj v materskom mlieku. Nie je však zatiaľ dokázané, že ho možno preniesť počas dojčenia. Slovenská vláda už nastavila obmedzenia pre darovanie krvi od ľudí, ktorí sa vrátili z rizikovej krajiny.

Príznaky infikovania vírusom Zika

Inkubačná doba vírusu Zika je 3 až 12 dní. Po tejto dobe by mali nastúpiť prvé príznaky. Je však známe, že väčšina nakazených (60 až 80 %) nepozoruje vôbec žiadne symptómy ochorenia.

Najčastejšie prejavy:

  • bolesti svalov, hlavy,
  • horúčka,
  • zápal,
  • štípanie očí,
  • vyrážky,
  • celkový pocit nepohodlia.

Problémy nastávajú počas tehotenstva

Predpokladá sa, že existuje súvislosť medzi vírusom Zika a deťmi, ktoré sa rodia s rôznymi komplikáciami. Hlavnou z nich je mikrocefália, alebo inak povedané – nedostatočné vyvinutie mozgu plodu. Táto deformácia môže byť smrteľná, alebo poškodiť intelekt a spomaliť vývoj novorodenca.

vírus Zika prejavy
Vírus Zika

Vírus Zika môže súvisieť aj s ďalšími ochoreniami nervovej sústavy. Jednou z nich je Guillain-Barrého syndróm, autoimunitné ochorenie, pri ktorom nastáva postupná paralýza celého tela (pretože telo si vytvára protilátky proti svojmu nervovému systému, a tým sa nervový impulz nedostane až k svalu, čo má za následok priame ochabnutie svalstva).

Kedy bol vírus Zika objavený?

Prvýkrát bol identifikovaný v roku 1947, v Afrike (Uganda), v údolí Zika, neďaleko Entebbe. Odvtedy patria medzi najväčšie ohniská nákazy:

  • Severná a Južná Amerika,
  • juhovýchodná a južná Ázia,
  • tichomorské ostrovy.

V súčasnosti je najviac prípadov nákazy v Brazílii. Krajina hlási takmer 4000 prípadov mikrocefálie novonarodených detí.

Práve v Brazílii sa majú konať letné Olympijské hry 2016, a „vďaka“ Zike je ohrozený ich štart. Vedci sa totiž obávajú, že po nich by mohla vypuknúť celosvetová pandémia.

Párom, ktoré navštívili postihnuté oblasti, preto lekári momentálne radia odložiť plány na potomka. Intenzívne sa skúma, či vírus dokáže zotrvať v teleprežívať dlhší čas, v tzv. fáze pokoja, alebo ide len o krátkodobú infekciu.

Zatiaľ lekári odporúčajú: používať ochranu 6 mesiacov od nakazenia.

vírus Zika tehotenstvo

Dá sa vírus Zika liečiť?

Momentálne neexistuje žiadna vakcína, ani iná účinná liečba. Pacienti sú pod neustálym dohľadom, dodávajú im tekutiny, zmierňujú u nich príznaky ochorenia, podávajú im hlavne paracetamolibubrofén (na úľavu od horúčky a bolesti kĺbov).

Veľmi intenzívne sa pracuje na vývoji novej vakcíny, celý proces je však veľmi náročný a zdĺhavý. Bežný vývoj očkovacej látky trvá viacero rokov a stojí od 700 miliónov do 1 miliardy amerických dolárov. Svetová zdravotnícka organizácia už kvôli tomu vyhlásila stav medzinárodnej pohotovosti, pričom má snahu o to, aby sa čas vyvinutia vakcíny čím viac skrátil.

Známy je napríklad prípad vírusu Ebola, keď sa podarilo vyvinúť vakcínu už po jednom roku, a pritom boli vynechané niektoré klinické skúšania, ktoré sú inak povinné a veľmi dôležité pred uvedením každého lieku, ktorý má byť bezpečný. Má to teda plusy, aj mínusy.

Ako sa chrániť pred vírusom Zika?

Prvý krokom v prevencii je – pokiaľ nutne nemusíte, necestujte do postihnutej oblasti, ktorou je práve Latinská Amerika. Ak sa do tejto oblasti predsa len chystáte, prípadne tam žijete, chráňte sa pred uštipnutím od komára.

Viaceré krajiny už na vyhubení lariev komárov intenzívne pracujú, no stále je prítomné veľké riziko nákazy. Brazílska vláda celoplošne likviduje larvy komárov, snaží sa o zamedzenie ich množenia viacerými spôsobmi.

Čo môžete urobiť vy?

  • používajte všetky dostupné prostriedky na ochranu, ako sú repelenty s obsahom DEET, či pikaridínom,
  • noste oblečenie s dlhým rukávom (aj dlhé nohavice),
  • chráňte sa sieťkami proti hmyzu (tzv. moskytiéry),
  • nezabúdajte na ochranu pri pohlavnom styku,
  • neodporúča sa, aby ste sa nechali tetovať v rizikovej krajine.

vírus Zika Brazília

Sú zaznamenané prípady aj na Slovensku?

Donedávna sa vírus objavil iba v susednom Rakúsku a v Česku, no dnes je známy jeden prípad nákazy aj u mladej Slovenky, ktorá sa vrátila z Južnej Ameriky. Objavenie nákazy u ďalších osôb na Slovensku, pri súčasnej cestovateľskej „mánii“, vôbec nie je vylúčené.

Vedci sa obávajú nárastu epidémie hlavne v lete, keď cestuje oveľa viac ľudí, ako v iné ročné obdobia. Predpokladajú, že práve v lete sa (vplyvom teplejšej klímy) môže vírus Zika usadiť v južnej Európe, ktorú s obľubou navštevuje veľká časť slovenského obyvateľstva.

Kedy mám navštíviť lekára?

Vtedy, ak máte pocit, že vy, alebo člen vašej rodiny, pociťuje vyššie spomenuté príznaky. Hlavne, ak ste v poslednej dobe cestovali do oblasti, kde sa epidémia vyskytuje. Lekár vám spraví krvné testy, vďaka ktorým sa dá účinne, už do 3 dní, zistiť nielen tento, ale aj iné typy vírusov.

Súvisí nevyvinutie mozgu u novorodencov so Zikou?

Niet pochýb o tom, že zakrpatenie mozgu u vyvíjajúcich sa plodov, je vážny celosvetový problém. Súvislosť medzi mikrocefáliou a vírusom Zika je vo fáze skúmania, zatiaľ však nebola oficiálne potvrdená.

Aj preto sa vedú dohady, že mikrocefáliu nespôsobil vírus, ale úplne iná príčina. Niektorí sa domnievajú, že ju spôsobil pesticíd, ktorý bol prítomný v pitnej vode. Chemický postrek látkou pyriproxyfén, sa totiž robil tesne pred rapídnym zvýšením mikrocefálie u novorodencov.

Ďalšia teória hovorí o tom, že vírus Zika bol umelo nasadený, aby sa znížila populácia na planéte. Vírus totiž môže spôsobovať vážne deformácie, a môže byť aj smrteľný.

Navyše – ženám, ktoré boli nakazené, predpisujú antikoncepciu, aby neotehotneli, tehotné-nakazené mnohokrát tehotenstvo umelo prerušili, a ženám, ktoré nakazené nie sú, odporúčajú používať ochranu. Aj to „vraj“ naznačuje pravdivosť teórie o znížení populácie.

Iná hypotéza zasa spomína neznámu látku, ktorá vírus spôsobila (a ktorú intenzívne hľadajú), iní tvrdia, že vírus niekto preniesol z Afriky do Latinskej Ameriky zámerne, kvôli blížiacim sa LOH v Rio de Janeiro.

Len podrobný výskum prinesie odpoveď na otázku, ako to celé je, a vyvráti všetky špekulácie.

LOH 2016 Rio de Janeiro vírus Zika

Čo robia zodpovední:

  • Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila tzv. medzinárodnú pohotovosť; hľadá nielen účinnú liečbu, ale skúma aj vznik, priebeh choroby a súvislosť s mikrocefáliou;
  • vlády jednotlivých rizikových krajín sa snažia vyhubiť larvy komárov, resp. znížiť riziko nákazy,
  • vojaci rozdávajú domácnostiam repelenty, pesticídymoskytiéry.

Autorka študuje na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave

Redakčne upravené: Ján Mútala

 

1 odpovedí na “Nebezpečný vírus Zika – je sa čoho obávať?

Pridaj komentár