Alopécia: Kedy už vypadávanie vlasov nie je v poriadku?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Alopécia (vypadávanie vlasov) je nemilý stav, ktorá trápi ženy i mužov. Niekedy je za tým len meniace sa ročné obdobie – napríklad prechod z leta na jeseň. Častejšie však stav vášho organizmu. Čo ak ide o dlhodobý problém, a nielen sezónnu záležitosť? Ako zastavíme masívne vypadávanie, aby sme neprišli o všetky vlasy? Ako sa dá alopécia liečiť?

Prečo nám vypadávajú vlasy?

Môže to byť kvôli chorobe?

Pomôže zinok alebo železo?

Vypadávanie vlasov je normálna vec

Vypadávanie vlasov nám vie poriadne skaziť náladu, aj znížiť sebavedomie. Strach z toho, čo stratu vlasov vyvolalo, však väčšinou ide do úzadia, pretože vlasy vnímame skôr ako estetický problém.

Je normálne, ak nám denne vypadne okolo 50100 vlasov. Popri viac ako 100 000 vlasoch, ktoré stále máme, je toto číslo zanedbateľné.

Samozrejme, počas dňa nikto neráta každý vlas, ktorý mu vypadne. Že zrazu strácame viac vlasov, ako obvykle, zistíme hlavne po kúpeli alebo česaní.

2/3 žien aspoň raz za život bojujú s vypadávaním vlasov. U mužov je strácanie vlasov vnímané trochu inak.

Vlas rastie 3 až 5 rokov, a potom nasleduje fáza pokoja. Táto fáza trvá niekoľko týždňov, a potom vlas vypadne.

Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov

Strata vlasov môže mať oveľa viac príčin, ako by ste očakávali. Pri mužoch aj ženách je pritom možný jeden spoločný menovateľ – genetika, rodinná predispozícia.

Nie za všetkým je však dedičnosť. Nezdravé vlasy nám totiž prirodzene vypadávajú, aby ich mohli nahradiť nové, zdravšie. Ide o prirodzenú cyklus obnovy.

Vlasy nám rastú a padajú nepretržite, hoci na ich objeme rozdiel nepociťujeme. Musí nám podstatne viac vlasov vypadnúť, než narásť, aby sme si všimli zmenu.

Nezdravý vlas mení svoju štruktúru – je drsnejší a nepríjemný na dotyk.

vypadávanie-vlasov-u-dievčat
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ďalšie príčiny vypadávania vlasov:

Alopécia kvôli chorobe

Vypadávanie vlasov je často zapríčinené ochorením, ktorého „hlavnou úlohou“ je práve „likvidácia“ nášho ochlpenia. Ide o alopéciu, pri ktorej strácame nielen vlasy, ale aj ochlpenie na rôznych častiach tela, ako sú napríklad mihalnice, obočie atď.

Pri zdravých vlasoch, neohrozených chorobou, nový vlas nahradí vypadnutý. Pri alopécii to tak nie je. Strata ochlpenia sa rokmi stupňuje, pričom nové vlasy a chlpy už nerastú. Takto dochádza k trvalému preriedeniu ochlpenia.

Len odborník presne určí, či ide o alopéciu, alebo o dočasný problém. Lekár vám pravdepodobne odoberie vzorku pokožky hlavy, aby vylúčil mykotický alebo bakteriálny pôvod.

Ak si všimnete nadmerný úbytok vlasov, navštívte svojho lekára. Obráťte sa na všeobecného lekára, gynekológa, či priamo na kožného. U koho sa budete liečiť, závisí od príčiny vypadávania vlasov.

Hoci sa alopécia týka skôr starších ľudí, objavuje sa aj u mladších osôb, dokonca u detí.

Vypadávanie vlasov po pôrode

Za vypadávaním vlasom môže byť aj hormonálna zmena. Najväčšou hormonálnou zmenou v živote ženy je tehotenstvo, a potom pôrod. Aj preto sa stáva, že mamičky po pôrode prichádzajú o svoju hustú hrivu.

Strata vlasov je intenzívna hlavne v prvých 6 mesiacoch po pôrode. Vtedy hovoríme o tzv. „post partum“ vypadávaní vlasov. Je to prirodzená súčasť popôrodného obdobia, no žiadna žena, pochopiteľne, neplesá.

Vypadávanie vlasov má na svedomí meniaca sa hladina estrogénu – ten sa vracia do normálu. V tomto prípade zaberie úprava hormónov. Do prvých narodenín dieťatka by sa vaše vlasy mali dať do poriadku.

Čerstvá mamička by mala dbať na pestrú stravu, a to nielen kvôli bábätku. Zdravé stravovanie sa odrazí na celom tele, a teda aj na krajších vlasoch. Mnohé ženy majú neskôr ešte lepšie vlasy.

vlasy po pôrode
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Alopécia zo stresu

Možno ste už počuli o tom, že z veľkého stresu vypadávajú vlasy. Naozaj je to tak. Stres totiž zvyšuje hladinu androgénovmužských hormónov, čo môže výrazne preriediť vlasy.

Niekedy sa vplyv stresovej situácie prejaví až po 3 mesiacoch. Ide hlavne o prípady, keď sa musíme vyrovnať s vážnou chorobou, operáciou, stratou blízkeho, či veľkým pracovným vypätím.

Takéto vypadávanie vlasov sa však dá ľahšie kontrolovať, pretože nevychádza z genetiky alebo choroby. Dôležité je najmä to, aby sme sa naučili zvládať emocionálne napätie, nesmieme predsa podľahnúť každej horšej chvíľke.

Áno, je to beh na dlhú trať, no stresu sa v živote jednoducho nevyhneme. Snažme sa teda aspoň vyvarovať stresovým situáciám. Existuje množstvo cvičení, dychových či myšlienkových, ktoré nám v tom pomôžu.

Vypadávanie vlasov u detí

Má vaše dieťa redšie vlásky? Nie je to nič zvláštne. Vypadávanie vlasov sa môže objaviť u detí rôzneho veku. Napríklad – niektorí novorodenci sa rodia s hustými šticami, no o svoje prvé vlásky rýchlo prídu. K obmene vlasov u bábätiek totiž dochádza rýchlejšie, ako u dospelých.

Taktiež sa stáva, že na zadnej časti hlavy mávajú bábätká menej vlasov, ako vpredu. Je to kvôli častému ležaniu na chrbte. Čo sa týka väčších detí, u nich má vypadávanie vlasov rovnaký pôvod, ako u dospelých – stresové situácie, choroba, nesprávna starostlivosť o vlasy.

Ak má vaše dieťa problémy s vlasmi, kupujte mu šampóny v lekárni.

vypadávanie-vlasov-šampón
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Vypadávanie vlasov v puberte

V puberte telo prechádza mnohými hormonálnymi zmenami, podobne ako v tehotenstve. Tínedžeri preto mávajú mastné, nezdravo vyzerajúce vlasy. Aj väčší úbytok vlasov je v tomto období relatívne častý, čo sa týka rovnako chlapcov i dievčat.

Zakročiť treba v prípade, ak sa popri vypadávaní či mastných vlasoch objavuje začervenaná, suchá, prípadne šúpajúca sa pokožka hlavy. Vtedy bezodkladne navštívte dermatológa. Môže ísť o bakteriálne ochorenie pokožky, či alopéciu.

Alopécia po farbení

Keď si farbíme vlasy, vystavujeme pokožku hlavy rôznym chemickým látkam. Vlasom môže uškodiť niektorá agresívna zložka farby, ktorá podráždi korienky.

Zraniteľné sú najmä opakovane farbené vlasy, ak nie sú dostatočne ošetrované. Takisto sa neodporúča agresívne farbenie vlasov, ktoré predtým farbené neboli.

Čo sa týka voľby účesu, aj časté tupírovanie, či silné sťahovanie gumičkou vedie k vypadávaniu vlasov. Aj bežnými úkonmi – česaním a fénovaním – vlasy trápime.

Pri umývaní sa odporúča kondicionér, ktorý uľahčuje rozčesávanie, čím zmenšíme počet „vytrhaných“ vlasov.

vypadávanie-vlasov-zo-stresu
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nedostatok železa a vypadávanie vlasov

Železo je v našom tele obsiahnuté najmä v krvi. Ak máme železa málo, vlasy sú prvou časťou tela, z ktorej čerpáme chýbajúce železo. Vlasy totiž nie sú dôležité na prežitie, ale iné orgány áno.

Či vaše vlasy vypadávajú práve kvôli nedostatku železa, prezradí napríklad zvýšená únava. Upozornia vás na ňu aj bolesti hlavy, nízky tlak, bledá pokožka, či lámavé nechty.

Nedostatkom železa trpia hlavne ženy a dievčatá v puberte. Doplnia si ho predovšetkým:

  • červeným mäsom,
  • pečienkou,
  • listovou zeleninou,
  • orechmi.

Lieky na vypadávanie vlasov

Voľnopredajné lieky pre „krásnu hrivu“ obsahujú predovšetkým biotín, čo je vitamín skupiny B. Nedostatok biotínu vedie k stenčovaniu vlasov. Môžete ho užívať v tabletách, existujú aj šampóny, ale najlepšie urobíte, ak ho budete hľadať v strave. Tu ho nájdete:

  • ovsené vločky,
  • mliečne výrobky,
  • vaječné žĺtky,
  • losos,
  • banán,
  • mrkva,
  • lieskové orechy,
  • šampiňóny.

Výživové doplnky a vitamíny na vlasy

Pri vypadávaní vlasov môžete siahnuť aj po výživových doplnkoch. Okrem spomínaného železa a vitamínov skupiny B, vlasom prospieva/jú:

  • vitamín A,
  • zinok,
  • selén,
  • vápnik,
  • esenciálne aminokyseliny.

Domáce recepty na alopéciu

Babské rady poznajú odpoveď na takmer každý zdravotný problém. Na vypadávanie vlasov sa odporúča výroba jednoduchej masky – budete potrebovať žĺtok, olivový olejcitrón.

Všetko zmiešajte dokopy v miske a naneste na vlasy. Počas týždňa si masku doprajte niekoľkokrát. Účinok by ste mali pocítiť už po 3 týždňoch.

Vypadávanie vlasov dokážu zastaviť aj bylinky. Známy je vývar zo žihľavy, harmančeka či koreňa lopúcha. Zo sušenej bylinky si spravte silnejší vývar a nechajte ho vychladnúť.

Vlasy si umyte bežne, tak ako zvyknete. Na konci ich len premyte bylinným vývarom. Vlasy budú príjemne voňať a navyše budú silnejšie a zdravšie.

Obľúbený je aj kokosový olej. Ten použite v kombinácii s olivovým olejom. V pomere 2 lyžice kokosového oleja k 1 lyžici olivového, si vytvorte masku. Naneste ju na celú dĺžku vlasov a nechajte pôsobiť 20 minút.

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/hair-loss#outlook
  2. https://www.verywellfamily.com/causes-of-postpartum-hair-loss-and-what-to-do-4111113
  3. https://www.ta3.com/clanok/1121934/priciny-priznaky-a-liecba-vypadavania-vlasov-pomozu-vitaminy-a-kokosovy-olej.html
  4. https://primar.sme.sk/c/7002764/padanie-vlasov-moze-byt-aj-signalom-vazneho-ochorenia.html
  5. https://www.polakova.sk/vypadavanie-vlasov/
  6. https://www.biome.sk/nedostatok-zeleza-padanie-vlasov

Pridaj komentár