Zápach z úst: Po cesnaku je to jasné – ale čo inokedy?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Aj vy si myslíte, že „zlý dych“ je výsledkom nedostatočnej hygieny?

Alebo nedávnej konzumácie cibule či cesnaku?

Môže, ale nemusí to byť tak. Zápach z úst niekedy nepriamo upozorňuje na ochorenie.

Spoznajte s nami najčastejšie príčiny zlého dychu.

Viete o tom, alebo neviete?

Zápach z úst, odborne halitóza, sa týka štvrtiny populácie. Ľudia, ktorým páchne z úst a vedia o tom, pociťujú rozpaky, vyhýbajú sa komunikácii s inými ľuďmi.

Nečudo, veď akokoľvek dobre vyzerajú, pokiaľ im páchne z úst, nebudú mať okolo seba veľa ľudí. Horšie však je, keď si zápach neuvedomujú a musí ich naň upozorniť okolie.

Ak je na vine „len“ zlá hygiena

Hovoríme „len“, pretože tento problém odstránime najľahšie. Dôkladná hygiena, umývanie zubov (2 denne, vždy minimálne 3 minúty), používanie ústnej vody, zubná pasta s antibakteriálnou zložkou – to všetko sú dobré prostriedky.

Do každodennej ústnej hygieny však zahrňme čistenie jazyka škrabkou. Na jazyku sa totiž ukladá množstvo baktérií, zvyškov potravín, a tiež mŕtvych buniek, ktoré sú častým zdrojom zápachu. Vtedy zápach pripomína pokazené vajcia, dokonca ho označujeme aj horšie – tzv. fekálny zápach.

Okrem spomenutého, nesmieme zabúdať ani na prevenciu u zubného lekára, pretože aj zubný kameň môže spôsobovať zápach. To isté platí pre kazy, ktoré nemusia vôbec bolieť, a preto na ne príde až lekár pri dôkladnom vyšetrení.

zápach-z-úst-od-žalúdka
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ak to nie je zlou hygienou

Existuje mnoho príčin zápachu z úst, no ešte stále nebudeme hovoriť o chorobách. Tie budú nasledovať neskôr. Najprv si spomenieme najčastejšie nechorobné príčiny.

Tabakové výrobky

Fajčenie zanecháva pach nielen na oblečení fajčiara, ale aj v jeho ústach. Okrem toho – fajčenie nikotínu zvyšuje riziko ochorenia ďasien, ktoré samo o sebe môže spôsobovať zápach z úst. Pokiaľ uvažujete, že prestanete fajčiť, súhlasíme s vami.

Aromatické potraviny

Cibuľa, cesnak, rybie mäso, ale aj káva alkohol – každý vie, že spôsobujú výrazný zápach z úst. Nie je to nič patologické, je to prirodzený následok konzumácie týchto potravín a nápojov. A prevencia v tomto prípade? Je jediná – vyhýbajte sa im.

Sucho v ústach 

Každý človek, ktorý málo pije, má sucho v ústach. Plynie z toho aj vyššie riziko páchnuceho dychu. Prečo je to tak?

Pretože sliny prirodzene čistia ústa. Pite dostatok tekutín, predovšetkým čistej vody, používajte prípravky na zvýšenie tvorby slín. Pomôcť môžu aj žuvačky.

Vedeli ste, že ženy počas menštruácie produkujú menej slín a že zápach z úst súvisí aj s predmenštruačným syndrómom?

Nedostatok slín v ústach vzniká aj pri niektorých ochoreniach, napríklad pri xerostómii.

Moderné diéty

Strava, ktorá vylučuje niektoré druhy potravín, môže síce z krátkodobého hľadiska pomôcť pri chudnutí, ale z dlhodobého nemusí byť zdravá. Jej výsledkom môže byť aj zápach z úst. Najčastejšie sa to prejaví po pôstoch a režimoch, ktoré vylučujú sacharidy.

Prečo je to tak? Dôvodom je rozpad tukov, ktoré produkujú ketóny. Tie majú výraznú, nepríjemnú arómu.

Zápach z úst môže byť aj následkom dnes často propagovanej keto-diéty. Pozor, táto diéta môže mať aj vážnejšie vedľajšie účinky, ako zápach z úst!

fekálny zápach z úst ako stolica
Zdroj foto: AdobeStock.com

Lieky

Lieky môžu ovplyvniť dych dvoma spôsobmi. Niektoré znižujú produkciu slín, čím zvyšujú predpoklad zápachu z úst. Ďalšie to robia inou cestou – keď sa rozpadajú v tráviacom systéme, uvoľňujú chemikálie, ktoré môže byť cítiť aj v dychu.

Možno si pamätáte, že takýto efekt malo kedysi najznámejšie antibiotikum – penicilín. Dych zhoršujú aj niektoré lieky na angínu pectoris, antidepresíva, lieky proti úzkosti, či chemoterapeutiká.

Cudzie teleso

Zápach z úst môže byť spôsobený aj prítomnosťou cudzieho telesa, ktoré uviazlo v nose. Zvyčajne sa tento problém týka detí. Takúto udalosť treba ihneď riešiť. Ak nedokážeme teleso uvoľniť, bezodkladne vyhľadajme lekára.

Choroby a ochorenia

A teraz sa už pozrieme na najčastejšie chorobné príčiny zápachu z úst. Upozorňujeme, že neuvádzame všetky choroby a ochorenia. Takisto bližšie neopisujeme, ako vás budú liečiť.

Angíny, zápaly a pľúcne ochorenia 

Najčastejšie dochádza k zápachu z úst pri angínach a zápaloch nosových dutín. Je to jasný dôvod na návštevu lekára. Hnisavé mandle, infekcie nosových dutín – dych páchne veľmi nepríjemne, hnisom, dokonca i u malých detí.

Pri aspiračnej pneumónii zase vzniká zápach z úst kvôli opuchu alebo infekcii v pľúcach. Aj bronchiektázia môže ovplyvniť dych. Dýchacie cesty sú širšie, ukladá sa v nich hlien.

Zápach z úst zvyčajne sprevádza aj bronchitídu, pľúcny absces, tuberkulózu či emfyzém.

kovový-zápach-z-úst-acetón
Zdroj foto: AdobeStock.com

Problémy s ďasnami

Pretrvávajúci zápach z úst môže znamenať aj ochorenie ďasien. Ak sa na zuboch hromadí plak, baktérie vytvárajú toxíny, ktoré dráždia ďasná a spôsobujú zápach z úst. Pokiaľ situáciu neriešime, hrozí nielen poškodenie ďasien, ale aj čeľuste. Príčinou zápachu z úst môže byť aj kvasinková infekcia.

Tráviace ťažkosti a metabolické ochorenia

Tráviace ťažkosti, metabolické ochorenia, zlyhávanie pečene, aj niektoré druhy rakoviny (výrazný zápach vzniká pri rakovine pľúc), to sú ďalšie príčiny zápachu z úst. Častým problémom je tiež gastroezofageálny reflux, keď dych páchne kyslo kvôli návratu žalúdočných kyselín zo žalúdka vyššie do tela (do krku, úst).

Pri pečeňových problémoch, resp. zlyhaní pečene v neskorom štádiu, vzniká sladký pach z úst. Typický acetónový zápach majú zase diabetici. Keď má diabetik nízku hladinu inzulínu, jeho telo spaľuje tukové zásoby, a rozpadajúci tuk potom tvorí ketóny. Tie „zabezpečia“ výrazný zápach dychu.

Syndróm rybieho zápachu (trimetylaminuria) je metabolická porucha, pri ktorej nepáchne len dych, ale aj moč. Predpokladá sa, že zápach ovplyvňujú ženské hormóny, stres a strava.

Pomáha, keď sa vyhneme vajciam, strukovinám, pšeničným klíčkom, morským rybámvnútornostiam, pretože telu chýba enzým na spracovanie trimetylamínu.

Zápach u úst môže byť tiež príznakom astmy alebo cystickej fibrózy

Kovový zápach z úst

Kovový zápach sa často zamieňa za kovovú pachuť v ústach – z úst však nemusí byť cítiť kov. Tento stav sa objavuje pri žalúdočných problémoch, pálení záhy, žltačke, otrave kovmi, zubnom kaze, v tehotenstve, či pri užívaní niektorých liekoch. Ak si myslíte, že je to aj váš prípad, poraďte sa s lekárom.

Páchne vám z úst, alebo je to len fóbia?

To, že nemáte najpríjemnejší dych, zistíte zvyčajne tak, že vám to niekto povie. Existuje však aj „samodiagnostika“ – olížte si zápästie ruky a počkajte, kým sliny zaschnú. Ak po zaschnutí cítite zápach, je veľmi pravdepodobné, že vám naozaj páchne z úst.

zápach-z-úst-po-cesnaku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Viete, čo je halitofóbia?

Halitofóbia je fóbia, že vám z úst zapácha, hoci to tak nie je. Táto fóbia postihuje menej ako 1 % dospelých. Ak ste presvedčení o tom, že vám zapácha z úst, potom logicky idete do ústrania, vyhýbate sa osobným stretnutiam, neustále žujete žuvačku, odmietate jesť niektoré potraviny, alebo si nadmerne čistíte zuby.

Testy na zápach z úst

Existuje niekoľko druhov testov, ktoré dokážu určiť príčinu zápachu. Halimeter zisťuje hladinu síry v dychu, plynová chromatografia meria 3 prchavé zlúčeniny šíry: sírovodík, metylmerkaptándimetylsulfid.

BANA test zase ukáže hladiny špecifického enzýmu, ktorý tvoria baktérie, čo rady spôsobujú zápach z úst. Zápach z úst môže súvisieť aj s hladinou enzýmu beta-galaktozidáza, ktorú stanoví ďalší špeciálny test.

K akému lekárovi ísť?

Zápach lieči v prvom rade zubný lekár. Poradí vám aj prípravky, ktoré sú vhodné na minimalizáciu zápachu. Ak zubár zistí, že vaše zuby, ďasná, sliznica, sú v poriadku, a nenájde žiadnu inú príčinu zápachu, obráťte sa na všeobecného lekára.

Pokiaľ zápach súvisí s nejakým ochorením, prakticky vždy má aj iné príznaky.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Ranný zápach z úst

Ak cítite, že vám ráno páchne z úst, nie je to nič príjemné, ale ani nezvyčajné. Počas noci je tvorba slín minimálna, takže ústna dutina je podstatne suchšia ako v priebehu dňa. Takto vzniká ideálne prostredie pre rozmnožovanie baktérií.

Tie potom – spolu s možnými zvyškami jedla, ak ste si zle umyli zuby – zapríčinia ranný zápach z úst. Na jeho potlačenie obvykle stačí, keď si umyjete zuby, vyčistíte jazyk a použijete ústnu vodu.

Myslite však na to, že prekrývanie zápachu rôznymi prípravkami nerieši samotný problém!

Aké prírodné produkty osviežia váš dych?

Zdroje:

medicalnewstoday.com

webmd.com

drstevenlin.com

healthguidance.org

Pridaj komentár