Závislosť od liekov: Zvyšujete si svojvoľne dávky? Odvykanie bolí!

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Môj známy mi raz rozprával príbeh z lekárne, v ktorej zaskakoval. Počas služby za ním prišla staršia pani s prosbou, aby jej vydal liek na spanie, napriek tomu, že naň nemala recept. Vraj to lekárnička, za ktorú zaskakoval, takto robí.

Kolega jej to najprv odmietol, no keď naňho ďalej naliehala, súhlasil – ale s tým, že na oplátku chce zase on niečo, čo má rád. Pani sa teda vybrala do neďalekých potravín, kde mu kúpila čokoládu. Keď ju dostal, na oplátku jej vydal liek na spanie.

A teraz si tento príbeh spolu preberme.

Čo urobil môj známy zle?

Ak vám napadne, že bez receptu jej nemal vydať liek na spanie, máte úplne pravdu. Všetky lieky na spanie sú totiž na recept. Je to tak preto, že príčin, ale aj typov nespavosti je mnoho, a nie v každom prípade sa automaticky podávajú lieky. Niekedy ani nemusí ísť o nespavosť, hoci si to na prvý pohľad myslíme.

V tomto príbehu však vidím závažnejší problém. Nazýva sa lieková závislosť.

Čo je to lieková závislosť?

O liekovej závislosti hovoríme vtedy, keď pacient stráca kontrolu nad užívaním liekov. Závislosť býva spojená s nutkavou potrebou užívať liek dlhšie a vo vyšších dávkach, než je zvyčajne odporúčané.

abstinenčné-príznaky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Príznaky liekovej závislosti

Závislosť od liekov sa zvyčajne začína absolútne nevinne. Na začiatku máte nejaké ťažkosti, ktoré sa rozhodnete zmierniť liekmi. Môže ísť o bolesť, nervozitu, či problémy so spánkom. Samozrejme, spúšťače môžu byť rôzne: zhoršujúce sa ochorenie, problémy v práci, či v rodine, snaha podať lepší výkon tam, kde sa to od nás očakáva a podobne.

Na začiatku preto celkom nevinne vyhľadáme lekára, ktorému opíšeme, čo nás v súčasnosti trápi. A odborník nám – v dobrej viere – predpíše na preklenutie zlého obdobia „medicínu“. Liek na spanie, liek na upokojenie, či silnejší liek proti bolesti. Problémy nastávajú vtedy, keď pozabudneme, že naším cieľom je odstránenie príčiny, a nie stabilné užívanie liekov.

Ak totiž pracujeme iba na potlačení príznakov, príčina pochopiteľne nezmizne. A naopak – nášmu telu prvotne predpísané dávky postupne nestačia, preto ich potrebujeme zvýšiť. Spočiatku to, samozrejme, je možné, keďže mnohé lieky majú širšie rozpätie dávkovania. No táto situácia naberie iný rozmer, ak časom nie sme schopní bez tohto lieku existovať.

Keď lekár povie STOP!

Lekár nie je automat na predpisy, ako si niektorí ľudia myslia. Po istom čase mu dôjde, že s nami nie je čosi v poriadku. Odhalí aj to, že s ním nehovoríme otvorene a hľadáme si cestičky, ako sa k vyšším dávkam dostať. A čo urobíme my?

Navštívime iného špecialistu, kontaktujeme známeho zo strednej, ktorý vyštudoval medicínu, vypýtame si niečo od babičky, ktorá má takýto liek tiež. A možno sa k nemu pokúsime dostať aj cez nelegálne fóra na internete.

Niektorí ľudia si, nanešťastie, ani v tejto fáze neuvedomia, že sú závislí. Ich okolie však pozoruje zmeny na ich správaní – môžu byť agresívni, podráždení, tajnostkárski, zhoršujú sa ich pracovné či rodinné vzťahy.

Prioritou číslo jeden totiž začína byť závislosť. A závislý človek urobí mnoho vecí, len aby upokojil ten hlas, ktorý sa vlastne ani nasýtiť nedá. Vtedy siahne aj po iných látkach, či liekoch s podobným účinkom.

Hoci sa kvalita života rapídne zhoršuje, niektorí potrebujú až riadnu facku, aby vytriezveli. Môže ísť o kolaps, rozpad vzťahov, či vyhadzov z práce. Viac-menej hocičo, čo nás prinúti, aby sme sa nad sebou zamysleli.

závislosť-od-opiátov

Aké lieky najčastejšie spôsobujú závislosť?

Ak vás vyššie popísané vydesilo tak, že ste si práve predsavzali, že už nikdy neužijete žiaden liek, nepanikárte. Nie všetky lieky sú spojené s rizikom rozvoja závislosti. V princípe totiž ide primárne o také lieky, ktoré dokážu vplývať na mozog, a tým ovplyvniť naše správanie. Do tejto skupiny patria hlavne:

Prečo dochádza k závislosti?

Práve kvôli tomu, že niektoré lieky dokážu ovplyvniť naše myslenie. Napríklad také opioidy – okrem toho, že utlmia bolesť, vplývajú na centrá v mozgu, ktoré sú zodpovedné za vylučovanie dopamínu. Dopamín je látka, ktorá sa skrýva za pocitmi potešenia, a preto chceme pokračovať v užívaní opioidov, aby sme príjemné pocity zažívali znova.

Opioidy však majú ďalšiu schopnosť – vyvolávať toleranciu. Laicky to znamená, že kým na začiatku nám bohato stačilo 5 mg denne, neskôr potrebujeme vyššiu dávku, pretože na pôvodnú si naše telo už zvyklo.

A po tretie: závislosť od opioidov zažíva svoj boom aj vďaka tomu, v akej dobe dnes žijeme. Všetko chceme mať vyriešené rýchlo, najlepšie hneď. Častokrát si pritom neuvedomujeme, že riešenie komplexných problémov (aj tých so zdravím) môže trvať dlhšie. No my namiesto toho, aby sme začali riešiť príčiny, zameriame sa na potláčanie príznakov.

Nie sme všetci rovnakí, a platí to aj teraz

Niektorí ľudia môžu byť totiž náchylnejší na rozvoj závislosti. Niektorí majú genetickú predispozíciu, iní zase žijú v prostredí, ktoré ich k takejto závislosti nabáda. Rizikovým faktorom môžu byť aj problémy v rodine, alebo to, či sme už nejakú závislosť prekonali v minulosti.

Kedy by som mal vyhľadať lekára?

Keď na sebe pozorujete vyššie popísané príznaky, resp. niečo veľmi neobvyklé, pričom si viete, že dlhodobo užívate spomínané lieky, vyhľadajte svojho lekára. Nemusí to byť automaticky závislosť od liekov, ale v medicíne platí základné pravidlo – prevencia je vždy lepšia ako liečba. Preto je lepšie, ak situáciu podchytíme skôr a nečakáme, kým sa stav významne zhorší.

Ako prvý kontakt môžete použiť svojho všeobecného lekára, hoci liečbou závislosti sa primárne zaoberajú psychiatri.

Odvykanie od liekov – existuje liečba závislosti?

Existuje, no musíte sa pripraviť na jedno. Ide o dlhodobý proces, čo si žiada veľkú trpezlivosť a spoluprácu s lekárom. Na začiatku liečby treba z tela odstrániť látku, od ktorej ste závislí, a to nebude nič príjemné. Musíte sa skrátka dobre motivovať.

Vysadiť látku len tak „zo dňa na deň“, môže byť veľmi nebezpečné, keďže v niektorých prípadoch sa objavujú život ohrozujúce príznaky. Aj preto sa liek vysadzuje pomaly. Dávky sa postupne znižujú, pričom lekár sleduje, ako na to odpovedá vaše telo.

To, ako dlho bude vysadzovanie trvať, je individuálne, ale zvyčajne ide o niekoľko týždňov. V princípe všetko závisí od toho, ako dobre sa s tým vaše telo vysporiada. Samozrejme, existujú lieky, ktoré môže lekár použiť na utlmenie príznakov z vysadenia, aby vám celý proces uľahčil.

Druhý „polčas“ liečby

Pre druhú polovicu úspechu musíte pochopiť, prečo k závislosti vôbec došlo. Len takto sa naučíte pracovať so spúšťačmi, ktoré by ju mohli opätovne vyvolať. Práve na to slúžia rozhovory s členmi vašej rodiny, sedenia so psychológom, či podporné skupiny, v ktorých stretnete ľudí s podobnou skúsenosťou.

Podporná skupina je možno najsilnejší tromf v modernej terapii závislostí. Skupina vám totiž dáva pocit, že v tom nie ste sami. Tu sa môžete otvorene vyrozprávať, čo sa niekedy nedá ani v kruhu najbližšej rodiny. Zároveň zistíte, ako sa iní ľudia vysporiadavajú s problémami, ktoré poznáte aj vy.

závislosť-od-liekov-skupinová-terapia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Môžeme závislosti od liekov predchádzať?

Áno, môžeme. Dokonca je to tá vítanejšia cesta. Hlavné odporúčanie znie – dôsledne sa riaďte pokynmi lekára. To znamená, že si svojvoľne nebudete zvyšovať dávku liekov, či predlžovať dobu užívania. Veď riziko závislosti sa zvyšuje práve s rastúcou dávkou a dobou užívania.

Po druhé – vždy riešte príčinu daného stavu. Ak vás niečo bolí, snažte sa zistiť, z čoho to je. Ak nedokážete zaspať alebo cítite úzkosť, eliminujte zo svojho života všetko, čo vám spôsobuje tieto stavy.

Áno, ľahko sa to povie, a omnoho ťažšie urobí, no práve o tom to je. Niektoré lieky slúžia len na preklenutie zlého obdobia, majú to byť akýsi pomocníci, ale nesmú prevziať kontrolu nad vaším životom.

Po tretie – vždy užívajte iba svoje lieky! Je jasné, že vás láka liek od babky, keď ona po ňom tak krásne zaspí, no pokiaľ ste nevyštudovali medicínu alebo farmakológiu, môžete sa aj mýliť – možno vôbec nespí dobre.

A po štvrté – nezanedbávajte kontroly u lekára. Tieto návštevy majú svoj zmysel. Lekár neustále posudzuje, či daný liek ešte potrebujete, respektíve prehodnocuje vašu liečbu. Rovnako vás môže poslať na dodatočné vyšetrenia, ktoré odhalia inú príčinu vašich problémov.

Nestaňte sa babkou, ktorá kupuje lekárnikovi čokoládu

Teraz už asi viete, čo bolo v príbehu na začiatku „celé zle“. Lekárnik nemal ignorovať ženinu závislosť od liekov na spanie, ale mal si nájsť čas, aby s ňou všetko prebral a nasmeroval ju k lekárovi, ktorý to bude ďalej riešiť.

Ľudia častokrát užívajú lieky nesprávne nie preto, žeby to takto chceli, ale že im nikto nevysvetlil správny spôsob, alebo neponúkol inú možnosť. A veľakrát pritom stačí jedno – nájsť si na druhého človeka čas.

závislosť-od-liekov-na-spanie-lekáreň
Zdroj foto: AdobeStock.com

Autor je farmaceut

Pridaj komentár