ZDRAVIE: Srdcovocievne ochorenia si vlani vyžiadali životy vyše 28.000 Slovákov

Bratislava 29. júla (TASR) – Ochoreniam srdca a ciev podľahlo v minulom roku 28.541 Slovákov, čo je približne rovnako ako vlani. Kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sú najmä dôsledkom fajčenia, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, stresu a vysokej telesnej hmotnosti, tak zapríčinili viac ako polovicu zo všetkých, vyše 53.000 úmrtí. Slovensko sa úmrtnosťou na srdcovocievne ochorenia radí na jedno z najhorších miest v Európe.
Najčastejšou príčinou bola chronická ischemická choroba srdca, ktorá si vyžiadala životy 13.422 ľudí, pričom postihovala podobne mužov aj ženy. Ako ďalej vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, na druhom mieste je akútny infarkt myokardu, ktorému podľahlo 3218 obyvateľov. Medzi ďalšie najčastejšie príčiny úmrtia v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení patria i mozgový infarkt (2841 úmrtí), srdcové zlyhanie (1627), porážka (1302), ateroskleróza (841 úmrtí), mozgové krvácanie (829), hypertenzná choroba srdca (654) a pľúcna embólia (520).
Ľudia môžu riziko vzniku kardiovaskulárneho ochorenia a výskytu cievnej mozgovej príhody zistiť pomocou sledovania faktorov, akými sú tlak krvi, hladina cholesterolu a glykémie, obvod pása a BMI. Ako prevenciu preto odborníci odporúčajú dodržiavať Kód zdravého srdca 0-30-5-120-80. Ten symbolizuje nefajčenie, 30 minút fyzickej aktivity denne, hladinu celkového cholesterolu nižšiu ako päť mmol/l a krvný tlak nižší ako 120/80 mmHg.
Chorobám obehovej sústavy možno predchádzať najmä pravidelným cvičením a zdravou stravou bohatou na vlákniny s nízkym obsahom soli a tukov, ako aj stravou bohatou na zeleninu a ovocie. Za najzávažnejší rizikový faktor srdcovocievnych ochorení sa považuje vysoký tlak krvi, ktorý súvisí najmä s nadmernou konzumáciou slaných jedál. Iba desať percent slovenskej populácie nemá žiadny rizikový faktor vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Pridaj komentár