Polycystické vaječníky nemusia bolieť, neraz však spôsobia neplodnosť

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

pätina žien vo veku, keď by mali počaťvynosiť dieťa, rieši namiesto tehotenstva tuk na bruchu, ubúdanie vlasov na hlave, akné, nadmerné ochlpenie, depresie, nepokoj a nepravidelnú menštruáciu. Všetky tieto príznaky pritom poukazujú na ochorenie, ktoré spočiatku vôbec nebolí. Polycystické vaječníky alebo odborne syndróm polycystických vaječníkov (anglická skratka PCOS) nastáva vtedy, keď sa zastaví ovulácia a folikuly sa z vaječníkov neuvoľňujú. Ako sa prejavuje a lieči?

Aké sú príznaky tohto syndrómu?
Čo vás čaká u lekára?
Ako prebieha liečba polycystických vaječníkov?
Prečo vzniká PCOS?
Znamenajú polycystické vaječníky automaticky neplodnosť?

Polycystické vaječníky – perly, o ktoré žiadna žena nestojí

Prvým príznakom ochorenia je neskorý nástup menštruácie. Syndróm polycystických vaječníkov sa vyvíja od puberty a pohlavného dozrievania. Podľa štatistických údajov ním trpí 520 % žien v produktívnom veku.

Nastáva vtedy, keď sa zastaví ovulácia a folikuly sa z vaječníkov neuvoľňujú. Tie sa môžu výrazne zväčšiť a zvnútra aj zvonka sú pokryté malými cystami,“ uvádza k téme gynekologička, MUDr. Michaela Grossová, PhD., z Centra asistovanej reprodukcie ISCARE.

Polovica z týchto žien netuší, čo ich postihlo. Že niečo nie je v poriadku, si začnú uvedomovať vtedy, keď hormonálna nerovnováha organizmu spôsobí, že majú nepravidelnú ovuláciu.

Presné hladiny hormónov vám zistia až pri vyšetrení – rozbore krvi. Sonografické vyšetrenie vaječníkov môže odhaliť zväčšenie alebo cysty na vaječníkoch, ktoré pripomínajú perlový náhrdelník. O takéto perly však žiadna žena nestojí…

Hrubší hlas, nadmerné ochlpenie, tmavé škvrny

Ženy, ktoré majú polycystické vaječníky zvyčajne menštruujú iba tri-, štyrikrát do roka. Na krku, pod pazuchami, či v oblasti slabín, sa tvoria kožné výrastky (papilómy). Na rovnakých miestach, ale aj na stehnách, na pätách a pod kolenami, vznikajú tmavé škvrny, ktoré vyzerajú ako špina. Nejde o dôsledok nedostatočnej hygieny, ale o ďalší symptóm.

Ženy mávajú aj hrubší hlas, mužské črty tváre. Tuk a ochlpenie sú viditeľné na miestach, ktoré sú typické skôr pre mužské telo. Charakteristický je aj tuk, ktorý sa  drží v spodnej časti brucha.

Príznaky polycystických vaječníkov:

  • nepravidelná menštruácia, zvyčajne deväť alebo menej za rok,
  • zvýšené hladiny mužských hormónov (androgénov),
  • obezita,
  • priberanie na váhe alebo neschopnosť schudnúť,
  • stredne ťažké až ťažké akné,
  • nežiaduci rast ochlpenia ako u mužov na tvári, hrudníku, bruchu alebo chrbte (hirzutizmus),
  • rezistencia na inzulín,
  • zväčšené vaječníky, ktoré obsahujú folikuly.

Menej často sa vyskytnú plešivenie, nevysvetliteľná únava, tmavé, zamatové škvrny na koži (acanthosis nigricans) a kožné výrastky.

Zdroj foto: www.stock.adobe 

Čo zapríčiňuje polycystické vaječníky?

Príčina zostáva neznáma, ale vedci poznajú súvislosti medzi genetickými faktormi a faktormi životného prostredia. Taktiež vieme, že tento stav je dedičný. Avšak podľa všetkého je životný štýl rodiny dôležitejší ako samotná genetika.

Ako sa diagnostikuje syndróm polycystických ovárií?

Bohužiaľ neexistuje jediný test, ktorý by určil, či máte polycystické vaječníky alebo nie. Najskôr musí lekár vylúčiť iné stavy, ktoré môžu vyvolať podobné príznaky. Napríklad nedostatočnú činnosť štítnej žľazy, zvýšenie hladiny iných hormónov, ako je prolaktín a podobne. Pri diagnostike syndrómu polycystických ovárií sa berú do úvahy najmä tri kritériá:

  • nepravidelná menštruácia,
  • laboratórne výsledky alebo klinické príznaky nadbytku mužských hormónov (androgénov),
  • výsledky ultrazvuku, ktoré nasvedčujú tomuto problému.

Je možné polycystické vaječníky vyliečiť?

Syndróm polycystických ovárií je ako metabolická porucha liečiteľná, ale zatiaľ nevyliečiteľná. Veľmi prospešným pomocníkom v liečbe je strata hmotnosti a úprava životného štýlu.

Liečba spočíva v snahe o nápravu hladiny hormónov, vďaka užívaniu hormonálnej antikoncepcie a antiandrogénov. Poruchy metabolizmu cukrov rieši diabetológ – predpísaním metformínu. Problémy s otehotnením riešia centrá asistovanej reprodukcie, s pomerne veľkým úspechom.

„Približne polovica týchto žien otehotnie po liečbe prirodzene. Ak sa to nedarí, oplodnenie sa robí niektorou z metód asistovanej reprodukcie,“ dáva nádej gynekologička z ISCARE.

Všetkým ženám (bez rozdielu) určite pomôže úprava životného štýlu – správny jedálniček (bez množstva cukrov) a dostatok správneho pohybu.

„Niekedy naozaj stačí zmena životného štýlu, aby sa obnovila pravidelná menštruácia. Odporúčam ženám, aby absolvovali pravidelné (preventívne) prehliadky u gynekológa, a konzultovali s ním aj problémy, ktoré sa môžu javiť ako nepodstatné. Pretože také môžu, ale aj nemusia byť,“ uzatvára MUDr. Grossová.

Zdroj foto: www.stock.adobe 

Čo vedeli už naše staré mamy

Kto čítal knihu, alebo videl film „Jedz, modli sa a miluj“, tuší, že pre dobrý život je dôležité, aby sme mali všetko v rovnováhe. Bohémske vyhadzovanie si z kopýtka, keď jeme „od nevidím do nevidím“, veľa sexu, alebo (naopak) modlenia – takto cesta k vytúženému dieťatku nevyzerá…

Hovorí sa, že sme tým, čo jeme. Samozrejme, nikto z nás nie je ani mrkva, ani stejk. To, čo máme na tanieri, ale ovplyvňuje náš život viac, než sme si ochotní pripustiť. Napríklad – sú potraviny, ktoré nám pomôžu dopracovať sa k potomstvu, a naopak, sú jedlá, ktoré túto „misiu“ komplikujú.

V jedálničku a živote ženy, ktorá túži otehotnieť, nemajú čo robiť:

  • biele pečivo,
  • sýtené sladené nápoje,
  • jedlá z rýchleho občerstvenia,
  • sladkosti,
  • cigarety a alkohol (to je úplná samozrejmosť!).

Naopak, dôležitý je príjem antioxidantov, ktoré dokážu opraviť poškodené bunky, zvýšený príjem kyseliny listovej a vitamíny skupiny B.

Desať super potravín, ktoré podporujú plodnosť:

  • kokosový olej,
  • rybí olej,
  • ľanové semienka,
  • čierny sezam,
  • cesnak,
  • paradajky,
  • maca,
  • goji,
  • zelený jačmeň,
  • včelia materská kašička.

Pomocníkmi, ktorí povzbudzujú plodnosť u žien, sú tiež cereálie, kurkuma, strukoviny, morka, kvalitná horká čokoláda. Veľkú silu majú aj povestné ustrice.

Ustrice by si mali dopriať najmä muži. Životaschopnosť „potvoriek s bičíkom“ zvyšuje aj vitamín E, ktorého je veľa v avokáde. Podľa zistení vedcov z University of Wisconsin, je pre mužskú plodnosť zásadný tiež príjem vápnika a vitamínu D.

Preukázateľne pomáha, keď sú obaja partneri v psychickej pohode. Samozrejme, to sa ľahšie hovorí, než „vykoná“.

Stále však platí, že každé počatie je zázrak, a na ten si niekedy treba počkať dlhšie. Nestrácajte vieru, pretože aj zázraky sa dejú!

Prirodzene, páry, ktorým sa „nedarí“ viac ako rok, by nemali odkladať vyšetrenie u špecialistov.

Union zdravotná poisťovňa v rámci programu Union family prispieva na rôzne vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť príčiny neplodnosti.

Informácie uvedené v tomto článku nenahrádzajú vyšetrenie u gynekológa.

Redakčne upravila a doplnila: Bc. Sabína Zavarská

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/265309
https://www.michiganmedicine.org/health-lab/7-things-know-about-polycystic-ovary-syndrome

Pridaj komentár