Zlepšuje alkohol spánok? Zabudnite na to…

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Myslíte si, že po jednom poháriku pred tým, než pôjdete do postele, sa vám bude ľahšie zaspávať?

Hoci vám alkohol naozaj pomôže zaspať rýchlejšie, kvalita spánku sa vďaka nemu môže zhoršiť, čo negatívne vplýva aj na vašu pamäťsústredenie sa v priebehu nasledujúceho dňa.

Čo zistili odborníci?

Vedci z Univerzity v Južnej Kalifornii, ktorí skúmajú spánok, tvrdia, že alkohol výrazne narušuje spánkový cyklus, kvôli čomu sa prebudíme viac unavení. Počas noci sa totiž striedajú približne 90-minútové cykly hlbokého a plytšieho spánku, pričom pre správne odpočinutie sú dôležité práve fázy hlbokého spánku. Tie sa objavujú prevažne v druhej polovici noci.

To je však čas, keď sa začne odbúravať alkohol, ktorý ste pred spánkom požili, čo fázy hlbokého spánku úplne naruší. Vedie to nielen k únave, ale aj významne zhoršuje sústredenie a pamätanie si potrebných informácií v nasledujúci deň.

Alkohol môže navyše zhoršiť niektoré poruchy spánku. Syndróm spánkového apnoe, ktorý sa vyskytuje u viac než 18 miliónov dospelých, sa prejavuje prerušením dýchania počas spánku na 10 a viac sekúnd.

Požitie alkoholu pred spaním môže tieto problémy ešte umocniť. Nepriaznivo môže vplývať aj na námesačnosť či syndróm nepokojných nôh. Preto ak trpíte niektorou z týchto spánkových porúch, dajte si na alkohol pred spaním ešte väčší pozor.

alkohol spanie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Keď alkohol spánok zhoršuje – ako s ním narábať?

Príležitosti, keď si doprajeme alkohol, ako sú oslavy, posedenia s priateľmi, či rôzne iné akcie, sa väčšinou konajú práve vo večerných hodinách, a neraz po nich padáme unavení do postele.

Ako sa vyhnúť problémom so spánkom, radí Erik Čížek z Fóra Pi s rozumom, ktoré sa dlhodobo venuje osvete a edukácii v oblasti konzumácie alkoholu:

  1. Dávajte si pozor na to, koľko vypijete. „Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, by nemal dospelý človek pri jednej príležitosti požiť viac ako 4 štandardné jednotky alkoholu. Odporúčaná maximálna denná dávka alkoholu: 3 štandardné jednotky u mužov a 2 u žien. Štandardná jednotka zodpovedá 10 g čistého alkoholu,“ hovorí Erik Čížek.
  2. Posledný drink večera si doprajte 3 až 4 hodiny predtým, ako pôjdete spať. Hoci rýchlosť odbúravania alkoholu je individuálna a závisí od množstva rôznych faktorov, 34 hodiny sú približný čas, počas ktorého sa z vášho tela vyplavia toxíny obsiahnuté v alkohole. Až potom bude váš organizmus pripravený na spánok.
  3. Striedajte poháriky alkoholu s pohármi vody. Dostatočný príjem vody pomôže odbúrať alkohol rýchlejšie, a zároveň sa budete cítiť „plnší“, a potom aj vypijete menej alkoholu.
  4. Nepite vôbec, keď užívate tabletky na spanie. Tieto lieky sa zle znášajú s alkoholom. Kombinácia lieky na spanie a alkohol prináša vážne zdravotné riziká.
  5. Nepoužívajte alkohol ako prostriedok, ktorý vám pomôže skôr zaspať. „Alkohol má vo väčších množstvách utlmujúce účinky, čo však môže v konečnom dôsledku uškodiť nielen spánku, ale aj celkovému zdraviu človeka. Alkohol by ľudia určite nemali konzumovať za účelom opiť sa, či utlmiť sa, ale skôr oceniť jeho spoločenskú úlohu, uzatvára E. Čížek.

Zdroj: Fórum Pi s rozumom

Pridaj komentár