Zvýšené pečeňové testy môžu znamenať neuromuskulárne ochorenie

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zvyšené pečenové testy, nemusia signalizovať len poškodenie pečene. Za zvýšenými pečeňovými enzýmami sa môžu skrývať aj neurosvalové problémy.

K najznámejším prejavom nervovo-svalových ochorení patrí svalová slabosť, ťažkosti s dýchaním, či so srdcom. Tieto príznaky však nie sú špecifické iba pre zriedkavé nervovo-svalové ochorenia.

Preto sa niekedy stáva, že lekári pri diagnostike rozmýšľajú skôr o známejších a rozšírenejších nervovo-svalových diagnózach.

Pochopiteľne, dôsledný zdravotník sa nechce vybrať chybnou cestou, a teda ak má stále pochybnosti, siahne po vyšetreniach, ktoré mu napovedia viac. A je pravdepodobné, že pacientovi urobí aj pečeňové testy.

Viete, prečo sa v diagnostike nervovo-svalových ochorení používajú pečeňové testy?

A čo tieto testy prezradia o našom zdravotnom stave?

Na čo slúži pečeň?

Naša pečeň plní v tele množstvo funkcií. Odstraňuje odpadové látky, vytvára teplo, podieľa sa na metabolizme (spracovávaní) telu vlastných, ale aj cudzích látok. Tento približne 1,5 kilogramový orgán je nevyhnutný pre:

  • správne fungovanie imunity,
  • krvnú zrážanlivosti,
  • transport látok naprieč telom (krvou),
  • vylučovanie škodlivých látok (aj žlče).

Čo sú to pečeňové testy?

Ide o laboratórne testy, ktorými sa zisťuje aktivita pečene. Na výkon všetkých činností, ktoré uvádzame vyššie, potrebuje pečeň enzýmy – látky, ktoré zabezpečujú a urýchľujú procesy v našom tele.

Aj preto sa pri pečeňových testoch zisťuje množstvo rozličných enzýmov a iných bielkovín v krvi. Enzýmov, ktoré sa pečeňovými testami overujú, je viacero, no pre tento článok potrebujete poznať iba nasledujúce tri.

  • ALT (takzvaná alaníntransamináza) a AST (takzvaná aspartáttransamináza) – tieto enzýmy sú dôležité pre spracovanie aminokyselín. Nachádzajú sa v pečeni, vo svaloch a iných tkanivách.
  • GGT (takzvaná gamaglutamyltransferáza) – na rozdiel od ALT a AST, nenachádza sa vo svaloch. Tento enzým pomáha pečeni pri spracovávaní toxínov a liečiv. Najviac sa ho nachádza v pečeni, potom aj v obličkách, či v pankrease.
pečeňové testy gmt test
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo prezradia výsledky pečeňových testov?

Keď vám lekár urobí pečeňový test, jeho výsledkom bude to, či sú u vás hladiny AST, ALT alebo GGT zvýšené alebo v norme. Konkrétne referenčné hodnoty sa môžu od laboratória k laboratóriu líšiť, no pre vás je dôležité to, či je ich hodnota zvýšená, alebo nie.

Enzýmy ALT, AST a GGT sa totiž nachádzajú v pečeňových bunkách, a ak je vaša pečeň zdravá, nemalo by ich byť v krvi priveľa. Ak však dôjde k poškodeniu pečene – či už po úraze, alebo chorobe, pečeňové bunky sa narušia a enzýmy z nich začnú, ľudovo povedané, „vytekať“ do krvi.

Ak teda lekár uvidí, že je vaše ALT alebo AST zvýšené, môže mu to predznačiť jednu vec: poškodenie alebo ochorenie pečene. Dôležité však je, aby sme nepozerali len na AST či ALT, ale aj na iný enzým – GGT.

Ak sú totiž ALT a AST zvýšené, no GGT nie, je očividné, že tu niečo nesedí. Aj GGT je predsa pečeňový enzým, a preto by mal byť zvýšený aj ten. Ak je však GGT v norme, môže to naznačovať niečo iné – problém nebude v pečeni.

Kde ho teda hľadať?

Odpovedí je viacero, no jedna z nich je – vo svaloch. A prečo práve tam? Pripomeňme si, že kým ALT a AST sa nachádzajú aj vo svaloch, GGT nie. Pri poškodení svalov preto nie je žiaden dôvod na zvýšené GGT, no na zvýšené ALT a AST áno.

Na potvrdenie tohto podozrenia pomôže lekárovi špecifický test pre svaly: CK alebo kreatínkináza. CK je enzým, ktorý sa nachádza primárne vo svaloch. Tie ho potrebujú na správne fungovanie. Pokiaľ je hodnota CK zvýšená, ide o veľmi silný indikátor, že niečo nie je v poriadku.

Napríklad ľudia s Duchennovou svalovou dystrofiou majú hodnoty CK zvýšené 10-100-násobne. Na druhej strane, mnoho pacientov s Pompeho chorobou má jeho hodnoty tiež zvýšené, ale nie všetci. Preto výsledok CK nie je stopercentným potvrdením diagnózy, ale len významným ukazovateľom.

Na definitívne potvrdenie diagnózy slúžia iné testy. Napríklad pri Pompeho chorobe, ktorú spôsobuje znížená aktivita enzýmu α-glukozidázy, sa dá ochorenie vyšetriť z krvi – tzv. metódou suchej kvapky krvi, alebo sa robí aj genetická analýza, ktorá odhalí, či máte v géne mutáciu pre spomínaný enzým.

Pečeňové testy –  ako sa robia?

Pečeňové testy patria k jednoduchým laboratórnym vyšetreniam, ktoré môže vykonať lekár so špecializáciou, napríklad hepatológ, ale aj všeobecný lekár. Zdravotník vám odoberie malé množstvo krvi tenkou ihlou, najčastejšie z vnútornej strany lakťa.

Samotný odber trvá veľmi krátko, no môžete pocítiť ostrú bolesť vo chvíli, keď vám sestra zavedie do cievy ihlu. Na mieste vpichu niekedy ostane malá modrina, tá však po krátkom čase zmizne. Keďže ide o odber z ruky, bude praktické, ak si oblečiete niečo, na čom sa dajú vyhrnúť rukávy.

Niektoré laboratória vyžadujú, aby ste prišli nalačno, iné nie. Preto sa pred vyšetrením opýtajte svojho lekára, či môžete jesť a čo, alebo ako dlho pred vyšetrením nesmiete piť. Na odbery krvi sa chodieva zvyčajne ráno. Vzorka krvi sa posiela do laboratória.

Lekárovi musíte oznámiť, či nemáte z odberu krvi mdloby, aké máte ochorenia, aj aké lieky užívate. Niektoré ochorenia či lieky totiž môžu ovplyvniť výsledky krvných testov!

pečeňové-testy-ako-sa-robia
Zdroj foto: AfobeStock.com

Kedy mám ísť na pečeňové testy?

Pečeňové testy sa zvyčajne vykonávajú vtedy, ak existuje podozrenie na poškodenie alebo ochorenie pečene. Môže ísť napríklad o podozrenie na hepatitídu, ochorenie žlčových ciest, alebo ak nadmerne užívate alkohol. Monitoring pečene sa robieva aj pri užívaní vybraných liekov, ako napr. paracetamolu, ktoré môžu negatívne ovplyvniť činnosť tohto orgánu.

V medicíne platí všeobecné pravidlo, že prevencia je vždy jednoduchšia ako liečba. Výhoda pečeňových testov spočíva v tom, že sú jednoduché a krátke, pričom hodnoty enzýmov bývajú zvýšené ešte predtým, ako začnete pociťovať prvé príznaky choroby.

Závažné nervovo-svalové ochorenia, ako napríklad Pompeho choroba či Duchennova svalová dystrofia, dnes ešte nedokážeme vyliečiť, no vieme ich priebeh spomaliť. Práve preto je ich skoré podchytenie veľmi dôležité.

Pečeňové testy sú teda dôležitým vyšetrením nielen pri ochoreniach pečene. Myslite na to, že ak aj lekárovi vyjdú zvýšené hladiny AST a ALT, ešte to neznamená, že problém musí byť nutne v pečeni. V tomto prípade dokáže viac odhaliť vyšetrenie kreatínkinázy, najmä ak sa problém skrýva vo svaloch.

Odpoveď na vyššie uvedenú otázku by teda mohla znieť:

Ak u seba pozorujete niektoré príznaky, ktoré sa podobajú na nervovo-svalové ochorenie, navštívte svojho lekára!

Autor je farmaceutický pracovník a nebol odmenený objednávateľom článku.

Podporujeme projekt:

Viac informácií a kontakty na motivátorov nájdete na www.smesirovni.sk. 

Jedna odpoveď na “Zvýšené pečeňové testy môžu znamenať neuromuskulárne ochorenie

Pridaj komentár