Pankreatitída: Čo spôsobuje zápal pankreasu? Akú diétu nasadiť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Akútna pankreatitída je veľmi závažný stav, ktorý sa môže končiť až smrťou.

Ide o zápal pankreasu, vyvolaný rôznymi podnetmi.

S ohľadom na rýchlosť nástupu a ústupu ťažkostí, však rozlišujeme aj chronickú formu ochorenia.

Čo je príčinou vzniku pankreatitídy?
Aké má pankreatitída príznaky?
Prečo je z
ápal pankreasu nebezpečný?

Ako sa lieči akútna pankreatitída?
Čo vás čaká pri diagnóze chronická pankreatitída?
Akú diéta treba dodržiavať pri problémoch s podžalúdkovou žľazou?

Prečo vzniká pankreatitída?

Za diagnózou akútna pankreatitída stoja viaceré faktory. 40 – 50 % prípadov vzniká kvôli prítomnosti žlčníkových kameňov. Tieto konkrementy v žlčníku sú zradné najmä tým, že dokážu „vycestovať“ do žlčových ciest, a tak zablokovať nielen vývod žlčníka, ale aj pankreasu.

Výsledkom je samonatrávenie pankreasu – jeho vlastné enzýmy sú zablokované, a preto nemôžu byť uvoľnené do tráviacej trubice. Funkcia pankreasu tak zlyháva, a proces trávenia živín, ktoré prijímame potravou, je vážne ohrozený.

Chronická pankreatitída veľmi často súvisí s pravidelnou konzumáciou alkoholu. Spúšťačom chronickej pankreatitídy je najmä chronický abúzus alkoholu – zaviňuje až 70 – 80 % chronických pankreatitíd.

Na základe epidemiologických štúdií bolo zistené, že na to, aby sa vyvinulo orgánové poškodenie (pankreatitída), stačí pravidelná konzumácia aspoň 50 g alkoholu denne. To je zhruba 1,25 l piva, 0,5 l vína alebo 200 ml liehoviny.

zápal pankreasu a pitie alkoholu
Zdroj foto: Shutterstock.com

10 – 30 % chronických pankreatikov trpí na idiopatickú chronickú pankreatitídu, čo znamená, že príčinu ochorenia lekári doposiaľ nezistili. Aj výživové faktory môžu byť príčinou chronických pankreatitíd. Niektorí bádatelia popisujú, že ochorenie nastupuje pri vysokej konzumácii tukovbielkovín, iní poukazujú na deficit stopových prvkov – konkrétne selénuzinku.

Vyvolávajúcimi faktormi chronickej pankreatitídy môžu byť i chronické infekcie žlčových ciest, väčšinou kvôli prítomnosti žlčníkových kameňov.

Ďalšie príčiny zápalu pankreasu:

  • pôsobenie liekov,
  • diagnostické a terapeutické výkony (ERCP vyšetrenie, chirurgické výkony v oblasti pankreasu),
  • traumy,
  • genetické príčiny a vrodené anomálie (napríklad cystická fibróza),
  • metabolické poruchy (hyperlipidémie, hyperkalcémia),
  • diétna chyba (ojedinele).

Akútna pankreatitída: Príznaky a priebeh

Akútna pankreatitída sa prejaví veľmi silnou, až šokovitou bolesťou, ktorá sa objavuje v nadbrušku. Náhla, prenikavá bolesť sa rýchlo zhoršuje, a trvá niekoľko hodín (až dní).

Bolesti sprevádzajú:

  • zvracanie,
  • hnačky,
  • absolútne odmietanie jedla.

Občas môže nastúpiť horúčka so zimnicou, vyskytuje sa žlté sfarbenie očných bielokpokožky.

Vo veľmi ťažkých prípadoch dochádza k obehovému zlyhaniu, rozvoju šoku, až multiorgánovému zlyhaniu.

Chronická pankreatitída: Príznaky a priebeh

Chronická pankreatitída sa (oproti akútnej forme) prejavuje celkovo odlišne. Bolesti brucha sú síce prítomné, ale zväčša nebývajú také intenzívne. Typickým príznakom je steatorea – zapáchajúca, lesklá, bledá a mazľavá stolica, ktorá signalizuje zlé vstrebávanie tukov. S tým súvisí tiež deficit v tuku rozpustných vitamínov – A, D, E, K.

Ďalej sa môže rozvinúť deficit vitamínu B1, folátov a niektorých minerálnych látok – vápnika, horčíka či zinku, ktoré sa strácajú hnačkami. U chronických pankreatikov je častá anorexia, teda odmietanie jedla, čo prináša nechcené chudnutie, ktoré je nasledované proteíno-energetickou malnutríciou (typ podvýživy).

akutna-pankreatitida-podvýživa
Zdroj foto: Shutterstock.com

Diéta na pankreas

Zhruba v 80 % prípadov má akútna pankreatitída mierny až stredne závažný priebeh, ktorý nevyžaduje dietetické opatrenia, ako podávanie umelej výživy do žily, alebo pomocou sondy do tráviaceho traktu.

Spočiatku je potrebné, aby sme absolútne vylúčili perorálny príjem stravy, t. j. ústami, asi na 2 – 5 dní (podľa stavu). Vtedy je nutné často podávať infúzie s tekutinami. Bolesť sa tlmí analgetikami, no nie vždy to ponúka dostačujúce riešenie. Úľavu často prinesie až operačné odstránenie kamienku zo žlčníka, či žlčových ciest.

Po ústupe bolestí a znížení sérových lipázamyláz (pankreatické enzýmy, ktoré pri zápale bývajú v krvi zvýšené), nasleduje postupné zahájenie príjmu stravy a zostavenie diéty. Začína sa len s čajom. S odstupom niekoľkých dní (aj podľa rozsahu brušných ťažkostí) podávame prevažne stravu zo sacharidovpankreatická diéta. Jej základom sú rožky či sucháre s čajom, ryžové odvary, krupičné či zemiakové kaše.

Pri dobrej znášanlivosti sa postupne pridávajú potraviny, ktoré sú bohaté na bielkoviny (spočiatku sa však vyhnite laktóze, voľte bezlaktózové varianty), a prosté tuku. Až nakoniec sa do jedálnička pridávajú potraviny bohaté na tuky. Základom diéty by však ešte na dlhší čas mala byť šetriaca strava.

Po úplnom vyliečení akútnej pankreatitídy nie sú potrebné žiadne ďalšie diétne obmedzenia. Funkcie pankreasu sa zväčša plne vrátia do normálu. Aj naďalej je však potrebné, aby sme vylúčili alkoholfajčenie.

Ťažké formy akútnej pankreatitídy

Pri ťažkých formách akútnej pankreatitídy, keď dochádza k výraznému zníženiu hmotnosti, sa môže pomerne výrazne zvýšiť potreba energie a bielkovín. Avšak vzhľadom na to, že bol vylúčený perorálny príjem, môže nastať malnutrícia – pacient sa dostane do podvyživeného stavu.

V takýchto prípadoch je nevyhnutné, aby sme zahájili prívod výživy čo najskôr, ideálne do 24 – 48 hodín. Mnoho štúdií už potvrdilo výhody včasného podávania umelej výživy – či už enterálne (do zažívacieho traktu), alebo parenterálne (do žily).

Jednoznačne výhodnejšia je enterálna výživa, ktorá má menej metabolických a infekčných komplikácií. Občas sa však stáva, že pacient výživu netoleruje. Vtedy sa podáva parenterálna výživa, no malo by sa vyskúšať aj kontinuálne podávanie malých, tzv. trofických dávok enterálnej výživy.

Chronická pankreatitída – alkoholová abstinencia a pankreatické enzýmy

U ľudí, ktorých trápi chronický zápal pankreasu, spočíva terapia najmä v alkoholovej abstinencii. Ďalším krokom je podávanie preparátov s pankreatickými enzýmami. Tablety sa užívajú zvyčajne 6x denne, s jedlom.

Od extrémneho „šetrenia s tukmi“ sa dnes, našťastie, upustilo. Nikdy totiž nebolo preukázané, že redukcia tukov v strave má priaznivý vplyv na priebeh ochorenia. Práve naopak, mnoho pacientov s chronickou pankreatitídou trpí na nechutenstvo a malnutríciu, takže na energiu bohaté tuky potrebujú.

Moderné terapeutické postupy uprednostňujú podávanie pankreatických enzýmov. Až na druhom mieste, pri zhoršení alebo nezlepšení stavu, odporúčame redukciu tukov v strave (na 50 – 75 g/deň).

Platí pravidlo, že strava by mala byť:

  • pravidelná,
  • šetrne upravená (varenie, dusenie),
  • ľahko stráviteľná,
  • podávaná v menších porciách.
pankreatitída-recepty
Zdroj foto: Shutterstock.com

Mastné kyseliny s dlhým reťazcom, ktoré nájdeme najmä v sadle, loji, kakau či palmovom oleji, by sme mali nahradiť mastnými kyselinami so stredným reťazcom (tzv. MCT tuky) – vo väčšej miere sa vyskytujú v masle, mliekukokosovom tuku. Opäť platí, že ak nás trápi ťažká pankreatitída, sme liečení umelou výživou.

Najdôležitejšia podmienka – alkoholu sa musíme vyhýbať po celý život!

Keď hrozí diabetes

Pomerne častým následkom pankreatitíd býva diabetes mellitus druhého typu, laicky cukrovka. Patologická zmena tolerancie glukózy sa objavuje už pri znížení funkcie pankreasu na 30 – 40 %.

Po 3. – 15. rokoch trvania chronickej pankreatitídy má cukrovku 30 – 70 % pacientov.

Čo ich čaká?

Zhruba polovicu z nich možno liečiť úpravou stravy – diabetickou šetriacou diétou.  Zároveň však treba zaručiť dostatočné podávanie pankreatických enzýmov. Perorálne lieky na diabetes sú nevhodné, keďže vykazujú mnoho nežiaducich účinkov. Preto ak samotná pankreatická diéta nezlepšuje zdravotný stav, pacient sa nevyhne injekciám s inzulínom.

Zdroje

KASPER: Výživa v medicíne a dietetika. Grada, 2015, s.213-219, ISBN 978-80-247-4533-6

http://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2005/04/03.pdf

http://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/11/03.pdf

1 odpovedí na “Pankreatitída: Čo spôsobuje zápal pankreasu? Akú diétu nasadiť?

  1. Spätné upozornenie: Prejedanie sa: Prvá pomoc po vianočnom hodovaní

Pridaj komentár