Biologická liečba

odborný garant:
prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák PhD. MBA. Dott.Ric. MHA

Bechterevova choroba: pretrvávajúca bolesť chrbta

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Medzi prvé ochorenia, na ktoré sa odborníci zamerali v rámci vývoja novej biologickej liečby už koncom 90. rokov minulého storočia, patrili práve reumatické ochorenia.

Aj preto sa im venujeme v prvých článkoch nášho seriálu o biologickej liečbe. K najzávažnejším reumatickým ochoreniam patrí aj Bechterevova choroba. Začína sa pritom úplne nenápadne – bolesťou chrbta.

Je typickým príkladom autoimunitného ochorenia, pri ktorom nevieme presne zistiť príčinu ochorenia, teda prečo organizmus bojuje proti svojim vlastným bunkám. Hoci ide o nevyliečiteľné ochorenie, včasná diagnostika a súčasná moderná liečba môžu vývoj choroby spomaliť.

Niektoré príznaky, ktoré pacientov trápia, sú nešpecifické a môžu poukazovať na viacero chorôb. Jedným z nich je napríklad bolesť chrbta. Koho už by nebolel chrbát, poviete si. Keď sa však bolesti dlhodobo opakujú, sú čoraz intenzívnejšie, treba pátrať po ich príčine.

Jedným z vysvetlení môže byť ankylozujúca spondylitída, známa ako Bechterevova choroba. Aj keď je nevyliečiteľná, včasná diagnostika a dobre nastavená liečba pomôžu pacientovi výrazne zlepšiť kvalitu jeho života. A teda podstatne mu uľaviť od bolesti.

Bechterevova choroba je chronické zápalové ochorenie pohybovej sústavy

Keďže ide o chorobu, ktorá je vyvolaná neprimeranou imunitnou reakciou namierenou voči vlastným bunkám, zaraďuje sa medzi reumatické choroby. Je to zároveň systémové ochorenie, čo znamená, že postihuje viacero orgánov. Zasahuje dolnú časť chrbta, najmä v oblasti krížových kostí alebo panvy, kĺby, šľachy, ale aj napríklad oči, srdce, miechu alebo nervy.

Pacient s touto chorobou má typické držanie tela. Spoznať ho možno najmä podľa fixovanej chrbtice v predklone. Má vysunutú hlavu, zaoblené plecia, sploštený hrudník, charakteristická je pre neho aj vyrovnaná bedrová časť chrbtice.

Príčina vzniku tohto autoimunitného chronického ochorenia nie je celkom objasnená, môžu zaň viaceré faktory, napríklad prekonanie infekčného ochorenia v spojitosti s genetickými predispozíciami. Častejšie sa vyskytuje u pacientov, ktorí majú v rodinnej anamnéze reumatické ochorenie alebo psoriázu.

Väčšina pacientov s potvrdenou diagnózou má pozitivitu tzv. HLA-B27 antigénu. V skoršom štádiu môže byť prítomná vyššia sedimentácia červených krviniek.

Vyšší výskyt Bechterevovej choroby najmä u mužov

Hoci medzi pacientmi sa objavujú aj ženy, choroba postihuje najmä mužov. Jej prvé príznaky sa začínajú objavovať okolo 30. veku života.

Ohlási sa nečakanou bolesťou chrbta, najmä v jeho spodnej časti, bolesťami v krížoch či problémami pri dýchaní. Bolesti sa opakujú, sú stále výraznejšie a telo čoraz stuhnutejšie. Aj keď sa snažíte nájsť si pohodlnejšiu polohu, zmierniť svoje zdravotné ťažkosti, je to márne. Bolesti neprestávajú.

Najhoršie sa človek cíti, ak jeho telo dlhšie zotrváva v jednej polohe, napríklad počas spánku. Bolesti však môže pociťovať už aj pri hlbšom nádychu. Úľava od bolesti môže nastať pri cvičení, je však len dočasná.

Trápia vás neprestajné bolesti chrbta? Nepodceňujte príznaky. Pozrite si video o Bechterevovej chorobe, ktoré pripravila Liga proti reumatizmu.

Silnejúce bolesti pacienta nakoniec privedú až do ambulancie všeobecného lekára, ktorý ho pošle k ďalším špecialistom – ortopédovi, neurológovi, reumatológovi.

Pacient zabsolvuje rad vyšetrení, ktoré musia potvrdiť alebo vyvrátiť predpokladanú diagnózu. Ide napríklad o röntgen chrbtice, magnetickú rezonanciu, ultrazvuk, krvné testy.

Lekári sa pýtajú aj na rodinnú anamnézu, teda či sa v rodine vyskytujú reumatické alebo autoimunitné ochorenia. Pri potvrdení Bechtererovej choroby jej liečba už patrí do rúk reumatológa.

choroby chrbtice, Bechterevova choroba
Zdroj foto: AdobeStock.com

Významným pokrokom pri liečbe je biologická liečba

Bechterevova choroba je nevyliečiteľným ochorením, jej včasná diagnostika a dodržiavanie liečebného režimu sú však výborným predpokladom na spomalenie vývoja choroby a úľavu od jej príznakov.

Samotné bolesti, ktoré sú sprievodným javom ochorenia, spôsobuje kostnatenie kĺbového puzdra a časti väzivového prstenca, medzistavcovej platničky a okolitých väzív. Pacienti sú liečení nesteroidnými antireumatikami, teda liekmi proti bolesti a zápalu.

Ak liečba nesteroidnými antiflogistikami skombinovaná s cvičením neprinesie dostatočný výsledok, prechádza sa na najmodernejšiu biologickú liečbu. Indikovať ju musí lekár, podáva sa dlhodobo, pacient je zároveň detailne sledovaný v ambulancii reumatológa.

Pre pacientov s Bechterevovou chorobou je nesmierne dôležité, aby cvičili, a to aj niekoľkokrát denne. Ideálnym športom sú prechádzky i plávanie, pomôžu aj špecializované cvičenia, ktoré im ukáže fyzioterapeut, a pravidelná rehabilitácia.

Pacienti s touto chorobou sa zároveň musia snažiť o vzpriamené držanie tela, každodenne si precvičovať rôzne dýchacie cvičenia. Spať by mali na tvrdom a pevnom lôžku bez vankúša a popri tom striedať polohy – ľah na chrbte i na bruchu.

Hoci nastavenú liečbu spolu so zmenou životosprávy musí pacient prísne dodržiavať, za pozitívne výsledky to určite stojí.

Trpíte Bechterevovou chorobou? Naučte sa cviky, ktoré vám pomôžu uľaviť od bolesti.

Pacientom s Bechterevovou chorobou pomáha Liga proti reumatizmu

Diagnostikovali vám Bechterevovu chorobu? Pokiaľ chcete získať overené informácie o svojej chorobe, o možnostiach liečby, prípadne porozprávať sa s inými pacientmi s vašou diagnózou, pomôže vám občianske združenie Liga proti reumatizmuna Slovensku.

Poradia aj v prípade, ak sa budete chcieť informovať o možnostiach sociálnej pomoci, napríklad invalidného dôchodku alebo peňažného príspevku na kompenzáciu ŤZP.

Tieto príznaky nepodceňujte!

Bechterevova choroba nepríde náhle, na svoju existenciu začína upozorňovať postupne. Kedy treba začať uvažovať o návšteve lekára?

  • Ak v pokoji, nadránom pociťujete pretrvávajúcu bolesť v dolnej časti chrbta;
  • ak vaše ťažkosti trvajú viac než 3 mesiace;
  • ak je bolesť v chrbtici sprevádzaná aj pocitom stuhnutosti, ale zmierňuje sa alebo ustupuje po cvičení;
  • ak pri hlbokom dýchaní cítite bolesť na hrudníku;
  • ak vás začínajú pobolievať aj šľachy, kĺby, a to predovšetkým v oblasti ramien a bedrových kĺbov.

Pridaj komentár