Bolesti hlavy: Prečo sa vám to deje? Kedy musíte vyhľadať lekára?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Nie je bolesť hlavy, ako bolesť hlavy. Hádzať do sebe jednu ružovú alebo bielu tabletku za druhou, to vás síce od bolesti odbremení, ale problém tým určite nevyriešite.

Navyše, ak dlhodobo zaslepujete bolesť takýmito liekmi, zahmlíte jej pôvodnú príčinu. Možno je vám na chvíľu lepšie, ale nie je to riešenie. Základný problém sa bude ďalej rozvíjať a prehlbovať.

Ako „vyzerá“ bolesť hlavy?

Najčastejšie môžete pociťovať mierny, niekedy bolestivejší tlak. Tento druh bolesti zaznamenáte najskôr na čele, na oboch stranách hlavy, alebo v zátylku. Stres, či pocity úzkosti sú najčastejšími príčinami bolesti hlavy. Na druhom mieste je svalové napätie, predovšetkým v krčnej chrbtici.

Cyklujúca bolesť hlavy

Máte skúsenosti s bolesťou hlavy, ktorá sa opakuje v cykloch, a potom odoznieva? Takúto bolesť pociťujú najmä ženy, a to v súvislosti s menštruačným cyklom. No aj u mužov sa cyklická bolesť objavuje čoraz častejšie. Ako zistíte, že ide o cyklickú bolesť?

Počas istého obdobia sa bolesť hlavy stupňuje, hromadí, a potom príde obdobie bez bolesti. Nepríjemný tlak, resp. bolesť sa zvyčajne „zhlukne“ na jednej strane hlavy.

Na presnú diagnostiku cyklickej bolesti musíte navštíviť svojho lekára. Ten rozhodne, aké vyšetrenia treba absolvovať. Vyberte si zodpovedného odborníka, ktorému veríte.

Sínusitída

Nepríjemné bolesti hlavy, ktoré obvykle nazveme „migrénou“, často súvisia so zápalom horných dýchacích ciest – sínusitídou. Ak pociťujete bolesť pri zmene polohy, ktorá je intenzívnejšia v predklone, pri vstávaní z ľahu alebo sedu, je veľmi pravdepodobné, že trpíte sínusitídou.

Samozrejme, popritom kašlete, zle sa vám dýcha, máte upchatý nos, zvýšenú teplotu, cítite tlak v okolí očí. Áno, trochu sa vám uľaví pri nahrievaní problémových partií, no zdravotný problém sa tým nevyrieši. Pokiaľ máte pocit, že vám hlien zateká do hrdla, alebo pozorujete zelenastý výtok z nosa, vyhľadajte svojho zmluvného lekára.

ako-sa-zbaviť-bolesti-hlavy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kedy ide o vážne bolesti hlavy?

Nič vám nebolo, a zrazu vás prepadla náhlaintenzívna bolesť hlavy? V prípade, že bolesť vznikla v priebehu 60 sekúnd, môže byť prejavom veľmi vážneho stavu – cievnej mozgovej príhody, teda krvácania do mozgu. Okamžitá pomoc lekárov je nevyhnutná – volajte 155 alebo 112. Čím skôr príde záchranka, tým je väčšia šanca na prežitie a menej vážne následky.

Kedy je to migréna?

Migréna nie je obyčajná bolesť hlavy. Migrenózne bolesti sú predsa len intenzívnejšie. Veľmi často ide o pulzujúcu bolesť hlavy, ktorá vám znemožní každodenné činnosti.

Väčšina migrenikov je popri bolesti hlavy citlivá na svetlo alebo zvuk. Niektorí dokonca dočasne stratia zrak. S migrénou sa spájajú najmä tieto príznaky:

  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • bolesť za jedným okom alebo uchom,
  • bolesť v spánkoch,
  • mihajúce sa body, alebo blikajúce svetlá.

Môžem si pomýliť migrénu s cievnou mozgovou príhodou?

Niektorí ľudia majú až také silné migrenózne bolesti, že hľadajú pomoc na centrálnom príjme v nemocnici. Myslia si, že ide o cievnu mozgovú príhodu. Samozrejme, toto riziko nikdy netreba podceňovať, avšak migrenózne bolesti sa objavujú len na jednej strane hlavy. V tomto sú oba stavy odlišné.

Čo potrebuje lekár vedieť, aby mohol správne diagnostikovať vaše bolesti hlavy?

  1. Kedy sa u vás začali bolesti hlavy?
  2. Všimli ste si, či niečo vyvoláva túto bolesť hlavy? Stres, určité situácie, potraviny alebo lieky?
  3. Ako vyzerá bežná situácia, keď nastúpia bolesti hlavy?
  4. Čo nasleduje potom?
  5. Ako často sa s týmito bolesťami stretávate?
  6. V akej oblasti hlavy pociťujete bolesť a aký má charakter?
  7. Ako dlho trvá jeden atak?
  8. Objavujú sa pri ataku, pred ním, alebo po ňom aj iné sprievodné stavy?
  9. Ako bolesti hlavy ovplyvňujú vaše fungovanie v bežnom živote?
  10. Má/mal niekto iný vo vašej rodine pravidelné bolesti hlavy?
bolesti-hlavy-podľa-miesta
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kedy by ste mali navštíviť lekára?

Vtedy, keď vás bolesti hlavy obmedzujú v každodennom živote. Spomenuli sme, že niektoré príznaky môžu byť podobné ako pri zápale horných dýchacích ciest alebo cievnej mozgovej príhode (v tom horšom prípade).

Bolesti hlavy však niekedy sprevádzajú aj nebezpečnú infekciu, či iné závažné stavy, ktoré vyžadujú rýchlu odbornú liečbu. V každom prípade, lekársku pomoc vyhľadajte vtedy, ak:

  • máte pocit, že je to najhoršia bolesť hlavy, akú ste kedy zažili,
  • cítite ostrú, bodavú bolesť,
  • stal sa vám úraz, alebo ste si silno udreli hlavu,
  • pociťujete tŕpnutie alebo ochrnutie,
  • stratili ste zrak, alebo ste citlivý/á na svetlo,
  • máte problémy s rečou, či chôdzou,
  • zvraciate, alebo vás napína na zvracanie.

Ako zabrániť bolesti hlavy, alebo ju aspoň zmierniť?

  • Bolesť hlavy je niekedy príznakom dehydratácie. Skúste sa napiť čistej vody, a pokiaľ zistíte, že je to lepšie, dopĺňajte tekutiny aj počas nasledujúcich hodín.
  • Bolesti hlavy môžu prejsť po studenom zábale nôh, samozrejme, ak nejde o vážnejší zdravotný problém. Zabaľte si lýtka do studeného, ale nie ľadového obkladu, a prikryte sa dekou.
  • Masáž s vôňou. Skvelou pomocou pri bolestiach hlavy je masáž krku, šije a čela francovkou, horúcimi obkladmi z byliniek alebo citrónovou šťavou. Toto však obvykle pomôže iba vtedy, ak je príčinou stres alebo stuhnutosť svalstva.
  • Pravidelne cvičte, nájdite si čas na dlhšie prechádzky, neponocujte. Spite každý deň približne rovnako dlho. Po konzultácii s lekárom môžete užívať magnézium alebo vitamín B6.
  • Vyhýbajte sa nestriedmemu pitiu alkoholu. Takmer všetky druhy alkoholických nápojov nakoniec prinesú bolesť hlavy, keď to preženieme. Mnohých ľudí rozbolí hlava už po 2 dcl vína.
bolesti-hlavy-na-čele
Zdroj foto: AdobeStock.com

Máte problémy s vaším lekárom?

Zdá sa vám, že lekár pre vás nerobí všetko, čo by mohol, ale hlavne mal? Hľadáte odborníkov, ktorí vám naozaj pomôžubudú vás počúvať? V tom prípade stojí za úvahu zmena lekára, alebo priamo poisťovne. Zdravotná poisťovňa UNION ponúka širokú sieť zazmluvnených lekárov, ktorí sú vám k dispozícii prakticky okamžite.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Jedna odpoveď na “Bolesti hlavy: Prečo sa vám to deje? Kedy musíte vyhľadať lekára?

Pridaj komentár