Chlamýdie: Ďalšia civilizačná hrozba?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Najčastejšia baktéria, ktorou sa Európania nakazia, spôsobuje neplodnosť žien. Chlamýdie také nenápadné, že často ani nevieme, že sme sa ňou nakazili. Avšak, pre mnohých ľudí majú z neznámych dôvodov natoľko vážne dôsledky, že lekári už začínajú hovoriť o novej civilizačnej hrozbe.

Koľko druhov chlamýdií existuje?
Aké majú chlamýdie príznaky?
Čo spôsobujú pľúcne chlamýdie?
Ako sa prenáša chlamydia trichomatis?
Prečo sú chlamýdie v tehotenstve nebezpečné?

4 druhy chlamýdií

Rod Chlamydia má štyri najrozšírenejšie druhy: Chlamydia trachomatis (CTR), Chlamydia pneumoniae (CPN, pľúcne chlamýdie) a Chlamydia pecorum (CPC) sú ľudskými patogénmi a Chlamydia psittaci (CPS) je patogén zvierací, s možnosťou prenosu na človeka.

CPS sa vyskytuje u vtákov (papagáje, holuby…) a cicavcov (dobytok, ovce, kozy, kone, prasce, mačky…). Tento patogén môže spôsobiť ľudské ochorenia, prebiehajúce ako atypický zápal pľúc (pneumónia) alebo placenty (plodového lôžka). Najčastejšia cesta prenosu nákazy je kontaminovaným trusom alebo perím.

Pľúcne chlamýdie: nielen respiračná choroba

Zo všetkých druhov tejto baktérie je v ľudskej populácii najrozšírenejšia Chlamydia pneumoniae, ktorá vyvoláva nielen respiračné, ale aj mimorespiračné choroby. U človeka spôsobuje zápal:

  • nosovej sliznice či vedľajších nosných dutín,
  • stredného ucha,
  • sliznice hltanu,
  • priedušiek,
  • zápal pľúc, priedušiek (alebo prieduškovú astmu),
  • očných spojiviek,
  • kĺbov,
  • mozgových blán.

CPN tiež môže vyvolať bolestivé uzly na koži predkolenia, je podozrivá z účasti na vzniku ischemickej chorobe srdca, roztrúsenej sklerózy, Alzheimerovej choroby, atď. Tento patogén sa prenáša kvapôčkovou infekciou, alebo priamym kontaktom, pričom inkubačná doba je 1 až 3 týždne. Väčšinou dochádza k primárnej (prvej) infekcii medzi 5. až 18. rokom života – z toho každý desiaty prípad sa prejaví ako atypický zápal pľúc.

chlamýdia Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Spomínané baktérie môžu dlhodobo zotrvávať v makrofágoch (bunkách, ochraňujúcich organizmus pres baktériami). Tie môžu byť šíriteľom patogénu, a teda zdrojom pretrvávajúcich infekcií.

Zamorenosť dospelej populácie je pritom 60 až 80 %. Dospelí väčšinou infekciu prekonajú raz či viackrát za život.

Pôvodca pohlavných chorôb

Chlamydia trachomatis (CTR) najčastejším sexuálne prenášaným bakteriálnym patogénom na svete. Je pôvodcom pohlavných chorôb (STD). Podľa údajov WHO, vo svete každoročne vzniká asi 500 miliónov nových prípadov STD, a približne 90 miliónov týchto infekcií je pripisovaných práve Chlamydii trachomatis.

Najohrozenejšou skupinou sú mladí ľudia vo veku 15 až 30 rokov. CTR je najčastejšou príčinou neplodnosti u žien, aj u mužov.

Britský prieskum v roku 2010 ukázal, že asi 13 % mužov, ktorí si náhodne kúpili test na chlamýdie, bolo nakazených touto chorobou. U žien sa nákaza preukázala len u 6 %.

Rovnako 13 % mužov malo podľa serveru The Daily Telegraph za posledných 5 rokov viac než jeden nechránený pohlavný styk, u žien šlo len o 7 %.

Napriek vyššej miere rizika infekcie a zvýšenej promiskuite, 72 % mužov priznalo, že sa nikdy nenechali testovať na pohlavné choroby, čím vystavili seba i partnerky väčšiemu riziku nákazy.

chlamýdie - pohlavné choroby
Testy na chlamýdie sú veľmi v tehotenstve veľmi dôležité. Stačí odber krvi. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chlamýdie v tehotenstve: predčasné pôrody, ohrozené deti

Chlamydia trachomatis sa prenáša vaginálnym, orálnym aj análnym stykom. Inkubačná doba je 1 až 3 týždne. Tento typ infekcie často prebieha ako post gonokokový zápal. Cervikálna chlamýdiová infekcia je považovaná za jeden z rizikových faktorov pre vznik karcinómu krčka maternice.

K hlavným rizikovým faktorom CTR pritom patrí nedodržiavanie zásad bezpečného sexu a udržiavanie kontaktu s viacerými sexuálnymi partnermi.

Z ochorení (spôsobených Chlamydiou trachomatis) je veľmi infekčný napr. venerický lymfogranulóm. Prenáša sa najmä sexuálnym stykom. Jeho pôvodcom je baktéria CTR – sérotyp L1-L3. K prenosu dochádza priamym kontaktom s infikovaným sekrétom chorého, najčastejšie pohlavným stykom. Inkubačná doba je 7 až 21 dní.

Prvým príznakom je malý uzlík na genitáliách. Zápal postupuje do okolia genitálií, kde dochádza ku zhnisaniu miazgových uzlín, čo môže pokračovať do okolitých tkanív, a spôsobiť zápal konečníka.

Tehotné ženy s infekciou CTR majú vysoké riziko predčasných pôrodov. Časté sú popôrodné zápaly v malej panve. Pri pôrode niekedy dochádza k prenosu týchto patogénov na novorodencov. Vstupnou bránou infekcie sú spojivky očí a nosohltan.

Jeden až dva týždne po pôrode ochorie asi 40 % novorodencov chlamýdiovou konjunktivitídou. Asi u 10 % z nich sa po 2 týždňoch života (aj neskôr) rozvíja novorodenecký zápal pľúc.

Navštívte preto včas gynekológa či dermatovenerológa, a zistite, či sa za vašimi problémami nie sú práve tieto baktérie!

Redakčne upravené: Ján Mútala, Bc. Sabína Zavarská

 

Pridaj komentár