Chlamýdie – civilizačná hrozba?

Zdieľaj
0
|

Najčastejšia baktéria, ktorou sa Európania nakazia, spôsobuje neplodnosť žien. Je taká nenápadná, že človek často ani nevie, že sa ňou nakazil. Pre mnohých ľudí má chlamýdia z neznámych dôvodov natoľko vážne dôsledky, že

Najčastejšia baktéria, ktorou sa Európania nakazia, spôsobuje neplodnosť žien. Je taká nenápadná, že človek často ani nevie, že sa ňou nakazil. Pre mnohých ľudí má chlamýdia z neznámych dôvodov natoľko vážne dôsledky, že lekári už začínajú hovoriť o novej civilizačnej hrozbe.

 

4 druhy chlamýdií

Chlamydia trachomatis (CTR) je najčastejším sexuálne prenášaným bakteriálnym patogénom na svete. Rod Chlamydia má štyri najrozšírenejšie druhy: Chlamydia trachomatis (CTR), Chlamydia pneumoniae (CPN) a Chlamydia pecorum (CPC) sú ľudskými patogénmi a Chlamydia psittaci (CPS) je patogén zvierací, s možnosťou prenosu na človeka.

CPS sa vyskytuje u vtákov (papagáje, holuby…) a cicavcov (dobytok, ovce, kozy, kone, prasce, mačky…). Tento patogén môže spôsobiť ľudské ochorenia, prebiehajúce ako atypický zápal pľúc (pneumónia) alebo placenty (plodového lôžka). Najčastejšia cesta prenosu nákazy je kontaminovaným trusom alebo perím.

 

CPN – nielen respiračná choroba

Zo všetkých druhov chlamýdií, v ľudskej populácii je najrozšírenejšia Chlamydia pneumoniae, ktorá vyvoláva nielen respiračné, ale aj mimorespiračné choroby. U človeka spôsobuje zápal:

– nosnej sliznice, či vedľajších nosných dutín,

– stredného ucha,

– sliznice hltanu,

– priedušiek,

– zápal pľúc, priedušiek (alebo prieduškovú astmu),

očných spojiviek,

– kĺbov,

– mozgových blán.

CPN spôsobuje aj bolestivé uzly na koži predkolenia, je podozrivá z účasti na vzniku ischemickej chorobe srdca, roztrúsenej sklerózy, Alzheimerovej choroby, atď. Tento patogén sa prenáša kvapôčkovou infekciou, alebo priamym kontaktom, pričom inkubačná doba je 1 až 3 týždne. Väčšinou dochádza k primárnej (prvej) infekcii medzi 5. až 18. rokom života – z toho každý desiaty prípad sa prejaví ako atypický zápal pľúc.

Spomínané chlamýdie môžu dlhodobo zotrvávať v makrofágoch (bunkách, ochraňujúcich organizmus pres baktériami). Tie môžu byť šíriteľom patogénu, a teda zdrojom pretrvávajúcich infekcií.

Zamorenosť dospelej populácie je pritom 60 až 80 %. Dospelí väčšinou infekciu prekonajú raz či viackrát za život.

 

Pôvodca pohlavných chorôb

Z chlamýdiových infekcií je Chlamydia trachomatis (CTR) najčastejším sexuálne prenášaným bakteriálnym patogénom na svete. Je pôvodcom pohlavných chorôb (STD). Podľa údajov WHO, vo svete každoročne vzniká asi 500 miliónov nových prípadov STD, a približne 90 miliónov týchto infekcií je pripisovaných práve Chlamydii trachomatis.

Najohrozenejšou skupinou sú mladí ľudia vo veku 15 až 30 rokov. CTR je najčastejšou príčinou neplodnosti u žien, aj u mužov.

Britský prieskum v roku 2010 ukázal, že asi 13 % mužov, ktorí si náhodne kúpili test na chlamýdie, bolo nakazených touto chorobou. U žien sa nákaza preukázala len u 6 %.

Rovnako 13 % mužov malo podľa serveru The Daily Telegraph za posledných 5 rokov viac než jeden nechránený pohlavný styk, u žien šlo len o 7 %.

Napriek vyššej miere rizika infekcie a zvýšenej promiskuite, 72 % mužov priznalo, že sa nikdy nenechali testovať na STD, čím vystavili seba i partnerky väčšiemu riziku nákazy.

 

Mamičky, predčasné pôrody, ohrozené deti

Chlamydia trachomatis sa prenáša vaginálnym, orálnym aj análnym stykom. Inkubačná doba je 1 až 3 týždne. Urogenitálne chlamýdiové infekcie často prebiehajú ako post gonokokový zápal. Cervikálna chlamýdiová infekcia je považovaná za jeden z rizikových faktorov pre vznik karcinómu hrdla maternice.

K hlavným rizikovým faktorom CTR pritom patrí nedodržiavanie zásad bezpečného sexu a udržiavanie kontaktu s viacerými sexuálnymi partnermi.

Z ochorení (spôsobených Chlamydiou trachomatis) je veľmi infekčný napr. venerický lymfogranulóm. Prenáša sa najmä sexuálnym stykom. Jeho pôvodcom je baktéria CTR – sérotyp L1-L3. K prenosu dochádza priamym kontaktom s infikovaným sekrétom chorého, najčastejšie pohlavným stykom. Inkubačná doba je 7 až 21 dní.

Prvým príznakom je malý uzlík na genitáliách. Zápal postupuje do okolia genitálií, kde dochádza ku zhnisaniu miazgových uzlín, čo môže pokračovať do okolitých tkanív, a spôsobiť zápal konečníka.

Tehotné ženy s infekciou CTR majú vysoké riziko predčasných pôrodov. Časté sú popôrodné zápaly v malej panve. Pri pôrode niekedy dochádza k prenosu chlamýdií na novorodencov. Vstupnou bránou infekcie sú spojivky očí a nosohltan.

Jeden až dva týždne po pôrode ochorie asi 40 % novorodencov chlamýdiovou konjunktivitídou. Asi u 10 % z nich sa po 2 týždňoch života (aj neskôr) rozvíja novorodenecký zápal pľúc.

Navštívte preto včas gynekológa či dermatovenerológa, a zistite, ako ste na tom s chlamýdiami!

 

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár

Registrácia
 
 

Vyberáme zo sekcií

Biologická liečba