Chronická bronchitída a emfyzém

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je progresívna choroba, ktorá obmedzuje dýchanie a časom sa zhoršuje.

Tento pojem môže zahŕňať ochorenia vyskytujúce sa samostatne, alebo v kombinácii, a to: chronickú bronchitíduemfyzém.

Zjednodušene povedané – je to ochorenie, pri ktorom je sťažené prúdenie vzduchu v pľúcach, pretože dýchacie cestyzúžené.

Čo je to chronická bronchitída a čo pľúcny emfyzém?
Ako vznikne zo zápalu priedušiek emfyzém?
Je možné emfyzém pľúc vyliečiť?
Ako spomaliť ochorenie, keď stále postupuje?

Čo je chronická bronchitída?

Bronchitída všeobecne je zápal sliznice priedušiek – trubíc, ktoré prenášajú vzduch do a z pľúc. Ľudia trpiaci bronchitídou majú často

pretrvávajúci kašeľ s hustým bezfarebným hlienom. Môžu tiež pociťovať sipot (pískanie na hrudi), bolesť na hrudidýchavicu.

Bronchitída je buď akútna alebo chronická. Akútna bronchitída sa vyvíja z prechladnutia alebo inej respiračnej infekcie a často sa zlepšuje v priebehu niekoľkých dní bez trvalých následkov.

Chronická bronchitída je závažný stav, ktorý vzniká v priebehu času a nikdy nie náhle. Charakterizujú ju opakované epizódy bronchitídy, ktoré trvajú niekoľko mesiacov alebo rokov.

Konštantný zápal vo výstelke prieduškových trubíc spôsobuje nadmerné množstvo lepkavého hlienu, ktorý sa vytvára v dýchacích cestách. Tým sa obmedzuje množstvo vzduchu, ktorý prúdi do a von z pľúc. Blokovanie prúdenia vzduchu sa časom zhoršuje, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním, k zvýšeniu tvorby hlienu v pľúcach a ku kašľu.

chronická bronchitída, emfyzém

Čas na poslednú cigaretu

Najčastejšou príčinou vzniku chronickej bronchitídy je fajčenie cigariet. Môže ju tiež spôsobiť dýchanie znečisteného ovzdušia, dymu alebo prachu počas dlhého časového obdobia.

Chronická bronchitída je dlhodobý stav, ktorý sa vracia späť alebo nikdy úplne nezmizne. Ak fajčíte, je dôležité prestať. Liečba, ktorá môže napomôcť v boji s jej príznakmi, často zahŕňa užívanie liekov na otvorenie dýchacích ciest a na odstránenie hlienu.

Uľahčiť dýchanie a lepšie zvládať každodenný život pomôže aj kyslíková terapia (vdychovanie čistého kyslíka) či rehabilitácia pľúc.

emfyzém, chronická bronchitída, CHOCHP

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo je pľúcny emfyzém?

U mnohých ľudí, ktorí majú chronickú bronchitídu, sa môže rozvinúť emfyzém pľúc. Jeho názov je odvodený z gréckeho „nafúknuť, napučiavať“. Emfyzém je dlhodobé progresívne ochorenie pľúc, ktoré mení anatómiu pľúc. Primárne spôsobuje dýchavicu v dôsledku nadmerného nafúknutia alveolí (vzduchových vakov v pľúcach).

U ľudí s emfyzémom je pľúcne tkanivo, ktoré zodpovedá za výmenu plynov – kyslíka a oxidu uhličitého, poškodené alebo zničené. Dochádza k zvýšenej vzdušnosti pľúcneho tkaniva a k jeho postupnému vymiznutiu. Prúdenie vzduchu je spomalené alebo zastavené, pretože príliš nafúknuté alveoly nedokážu vymieňať plyny z dôvodu straty elasticity a poškodenia stien alveol.

Zníženie množstva kyslíka, ktorý sa dostane do krvného obehu, vyvoláva dusenie. V najťažších prípadoch vedie až k respiračnému alebo srdcovému zlyhaniu.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SLOVENSKÝ PACIENT (@slovenskypacient)

Ako spomaliť nevratný stav

Normálne pľúcne tkanivo vyzerá ako nová špongia. Emfyzematózne pľúca vyzerajú ako stará použitá hubka, s veľkými otvormi a enormnou stratou pružnosti alebo elasticity.

Emfyzém je často spôsobený fajčením cigariet. Škodiacim faktorom však môže byť niekedy i znečistené ovzdušie. Len vzácne je náchylnosť k emfyzému zdedená, a to prostredníctvom deficiencie chemickej látky alfa-anti-tripsínu v pľúcach. V takomto prípade sa choroba prejaví už v ranom veku, ale aj jej vývoj zhoršuje fajčenie.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Emfyzém je nevratný stav, takže liečba má za cieľ spomaliť progresiu a minimalizovať príznaky.

Ak máte záujem o pacientsku brožúru Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), kde sa dozviete viac podrobností o prevencii, vyšetreniach a liečbe, môžete si ju zadarmo stiahnuť TU.

 

Pridaj komentár