Chronický únavový syndróm – neobyčajná únava

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Je len stred dňa, a vy nedokážete udržať pozornosť?

Najradšej by ste to v práci zabalili a išli do postele, no s hrôzou zisťujete, čo všetko dnes ešte musíte zariadiť?

Máte pocit, že vám všetko prerastá cez hlavu, a nedokážete sa už na nič sústrediť?

V hlave vám „treští“, svaly bolia viac a viac, a na dobrý spánok ste už dávno zabudli?

Nuž, aj tak by sa dali vystihnúť myšlienky človeka, ktorého trápi chronická únava.

Kedy hovoríme o bežnej únave

Únavu poznáme prakticky všetci, a snáď si ani nevieme predstaviť človeka, ktorý by ju nikdy nepocítil. Iste, existujú výnimky, ale my ostatní, „normálni“ smrteľníci cítime únavu pomerne často. A tak je to v poriadku.

Únava je totiž prirodzený stav, ktorý sprevádza náš každodenný život. Je pre nás príjemnou odmenou po dobre vykonanej práci, či už psychického, alebo fyzického rázu.

V niektorých prípadoch dokonca únavu vyhľadávame, napríklad, ak si ideme po práci zabehať, alebo chceme spáliť nejaké kalórie v posilňovni.

Únavu by sme však mali brať ako určitý varovný signál, ktorý sprostredkováva telu informáciu, aby sme s danou aktivitou už prestali. Varuje nás pred preťažením, nabáda k oddychu.

Aj napriek tomu – takéto informácie zvyčajne odignorujeme, akoby ani neboli! Je ale zaujímavé, že podobným varovným signálom načúvame – najeme sa, keď sme hladní, napijeme, keď sme smädní, alebo sa oblečieme, keď je nám chladno.

Tak prečo potom neoddychujeme, keď sme unavení?!

chronický únavový syndróm poruchy spánku

Ako a prečo vzniká únava

Príčiny únavy nie sú stále objasnené. Z medicínskeho pohľadu sa únava berie ako subjektívny príznak, čiže problém, ktorý vnímame, ale ktorý sa bežným medicínskym vybavením nedá zmerať, a následne aj potvrdiť.

Poznáme dva druhy únavy – fyzickúpsychickú, prípadne ich kombináciu. Vieme, že pri intenzívnej svalovej práci dôjde (časom) k únave, ktorá sa prejaví bolesťou svalov, často až neschopnosťou pohybu, triaškou a teplotou. Hovoríme o tzv. „svalovej horúčke“, ktorá vzniká pri práci svalov na kyslíkový dlh. Za bolesť svalov môže laktát (kyselina mliečna).

Aj pri intenzívnej duševnej práci môžeme pociťovať únavu, a to v dôsledku vyčerpania energetických zásob v mozgu. Stále však vieme pomerne málo o tom, prečo z únavy vznikajú rôzne ochorenia, ako napr.:

  • zhubné nádory,
  • roztrúsená skleróza,
  • srdcové zlyhanie,
  • chronický únavový syndróm.

Viac, než len obyčajná únava

Všetkým je nám dobre známe, že únava, hoci aj veľká, odznie pri odstránení príčiny, ktorá ju vyvolala. A tak, keď sme unavení, pomáha oddych, dostatočné uvoľnenie a kvalitný spánok.

Ak však únava trvá dlhšie, ako niekoľko dní, prípadne nie je vyvolaná zodpovedajúcou námahou, alebo ju ešte sprevádzajú iné príznaky, mali by sme zbystrieť, pretože môže ísť o závažnejšie ochorenie, či poruchu.

Chronická únava

Ak únava trvá dlhšie, ako 6 mesiacov, ide o chronický stav. Jeho predstupňom je tzv. protrahovaná únava, ktorá sa ohlasuje po chrípke (či inej infekcii), alebo vzniká ako dôsledok dlhodobého preťažovanianeschopnosti relaxovať.

Chronická únava môže človeka trápiť „sama o sebe“, alebo sa spája s ďalšími problémami. V takomto prípade hovoríme o chronickom únavovom syndróme.

chronický únavový syndróm relax

Medzi príznaky chronickej únavy patrí:

  • Zhoršená pamäť a koncentrácia.
  • Extrémna vyčerpanosť a únava (bez zjavnej príčiny).
  • Dlhé obdobie letargie, či poklesu výkonnosti.
  • Nevysvetliteľné bolesti svalov, kĺbov, hlavy a hrdla.
  • Zväčšené lymfatické uzliny v oblasti krku a pazúch.
  • Spánok, ktorý neprináša osvieženie.

Príčiny vzniku syndrómu nie sú jasné, no ako najpravdepodobnejšia možnosť, sa v súčasnosti zvažuje oslabenie imunitného systému:

  • infekciou – najmä vírusového pôvodu (tzv. postvirálny únavový syndróm),
  • environmentálnymi faktormi – dlhodobý stres, pôsobenie chemických látok.

Ochorenia sprevádzané únavou

Existujú viaceré ochorenia, ktoré môžu byť sprevádzané únavou, no pri ich liečení, či vyliečení, nastáva zlepšenie aj v tomto smere.

Chronické ochorenia:

  • zápaly vedľajších nosových dutín a stredného ucha,
  • zápalové ochorenia tenkého a hrubého čreva,
  • reumatické ochorenia,
  • autoimunitná thyreoiditída (zápal štítnej žľazy),
  • infekcie (lymská borelióza, tuberkulóza a iné).

Všetko sú to ochorenia, pri ktorých zápal prešiel do chronického štádia.

Neurologické ochorenia:

Postihnutia centrálnejperiférnej nervovej sústavy sú spojené s ťažkou, dlhotrvajúcou únavou. Tieto ochorenia sa prejavujú ťažkou svalovou, ale i celkovou únavou, ktorej pôvod často spočíva v nadmernej svalovej práci (tras rúk, hlavy, obtiažny pohyb…).

Psychiatrické ochorenia:

  • endogénna depresia,
  • depresívne poruchy,
  • poruchy spánku.

Typická je veľmi ťažká únava, slabosť, nevýkonnosťapatia.

Nedostatočný spánok je vo väčšine prípadov chronickej únavy podstatným spúšťačom. Nekvalitný spánok totiž vedie k únave, a naopak, dlhodobá únava môže viesť k nekvalitnému spánku – a vzniká začarovaný kruh.

chronický únavový syndróm poruchy spánku spavosť

Onkologické ochorenia

Môžeme sa domnievať, že v tomto prípade ide o vyčerpanie energetických zásob v dôsledku ochorenia. Zvýšená spotreba životnej energie je daná rastom nádorunadmernou prácou imunitného systému. K únave tiež prispieva často veľmi radikálna liečba.

Anémia (chudokrvnosť)

Ide o chorobný stav, charakterizovaný znížením hemoglobínu (červeného krvného farbiva) alebo červených krviniek (pod fyziologickú normu). Porucha syntézy hemoglobínu najčastejšie vzniká z nedostatku:

  • železa (vtedy hovoríme o sideropenickej anémii) – nedostatočnými zásobami železa trpia najmä dievčatá a ženy v produktívnom veku, a to z dôvodu pravidelných strát krvi počas menštruácie; málo železa máme aj pri iných, chronických krvných stratách (pažerákové varixy, chronické zápaly žalúdka, hemeroidy a iné); nízke zásoby železa mávajú vegetariániceliatici, či ľudia pravidelne užívajúci salicyláty, glukokortikoidy, nesteroidné antireumatiká a antikoagulanciá.
  • vitamínu B12kyseliny listovej (megaloblastová, resp. perniciózna anémia) – príčinou deficitu vitamínu B12 býva neadekvátna absorbcia (vstrebávanie) pri celiakii, atrofickej gastritíde a podobných ochoreniach; za deficit B12 a kyseliny listovej môžu tiež niektoré interakcie liečiv (pozor by si mali dať užívatelia metformínu a metotrexátu) a chronický alkoholizmus; zvýšené nároky na kyselinu listovú sú v tehotenstve, počas rastu, pri popáleninách a nevhodnej strave.

Ako sa diagnostikuje chronický únavový syndróm

Pre potvrdenie chronickej únavy je nutné splniť vyššie uvedené kritéria, pričom musíme vylúčiť:

  • chronické a infekčné ochorenia,
  • nedostatok vitamínov, selénu, zinku,
  • zhubné nádory,
  • zlyhávanie orgánov,
  • chronický alkoholizmus a drogové závislosti.

Odporúča sa kompletné vyšetrenie praktickým lekárom. Samozrejmosťou je podrobná anamnéza, fyzikálne a laboratórne vyšetrenie.

liečba chronický únavový syndróm u muž

Liečba chronického únavového syndrómu

Vzhľadom na to, že únava je pre telo istý varovný signál, symptómy by sme nemali zľahčovať. Pri dlhotrvajúcej únave, by sme mali pátrať po príčine, a pokúsiť sa ju riešiť.

Keďže na vyššie uvedené ochorenia existujú lieky a liečebné postupy, na nasledujúcich riadkoch sa pokúsime zhrnúť základné svojpomocné opatrenia.

  1. Zmena stravovacích návykov. Po veľkej porcii nedeľného obeda, si nejeden z nás zájde oddýchnuť na gauč. Objemné, vysokokalorické jedlá, teda nie sú správna voľbou pre človeka, ktorí trpí chronickou únavou. Pre týchto pacientov sa odporúča ľahká, pestrá, vyvážená strava. Odporúča sa jesť často, malé porcie. V rámci prevencie anémie (chudokrvnosti), by sme mali konzumovať mäso, vnútornosti, vajcia, ryby, strukoviny, cereálie, ovocie, zeleninudbať o pravidelný pitný režim.
  1. Zvládanie stresu, relaxácia, dostatočná fyzická aktivita. Je nesmierne dôležité, či vieme oddychovať, relaxovať, eliminovať všetok stres, nahromadený počas dňa. Zvládanie stresu a životne ťažkých situácii, je nielen prevenciou únavy a depresívnych porúch, ale i dobrým predpokladom rýchlej rekonvalescencie. Majme svoje koníčky, aktivity, ktoré nás tešia, športujme do takej miery, ako nám to dovoľujú naše fyzické predpoklady a vek.
  1. Kvalitný a dostatočný spánok. Dobrý spánok je nevyhnutnou podmienkou boja proti únave. Potreba spánku je však individuálna – odvíja sa od veku, stupňa aktivity a iných okolností. Udáva sa, že priemernému človeku by malo stačiť 6 – 8 hodín. Sú však ľudia, ktorým stačí 5 hodín, no niektorí potrebujú 10 – 12 hodín.

Ako si ešte môžeme pomôcť?

Na zmiernenie únavy často siahame po šálke kávy, či silného čaju. Dobrým zdrojom kofeínu sú však aj iné látky:

  • guarana – výťažky z plodu juhoamerickej liany Paullinia cupana,
  • maté – juhoamerický čaj z rastlinky Ilex paraguariensis.

Energetické nápoje a Coca colu radšej neodporúčame, najmä pre obsah niektorých, potenciálne škodlivých látok.

chronický únavový syndróm trezalka
Trezalka
  • trezalka (Hypericum perforatum) – buď ako sypaná bylina (na prípravu čaju), alebo ako výťažok účinnej látky (v tabletovej forme); trezalka sa s obľubou využíva pri nespavosti a poruchách nálad,
  • echinacea (Echinacea purpurea) – využíva sa pre imunostimulačný účinok (najmä pri vírusových infektoch),
  • ženšen (Panax ginseng) – používa sa ako podpora pri nespavosti, zlepšuje pamäť a myslenie, sústredenosť a stimuluje imunitný systém; na trhu je však mnoho preparátov, v ktorých je obsah účinnej látky (ženšenu) takmer nulový; zároveň tieto liečivá interagujú s inými liečivami; preto by sme mali dbať o ich správne používanie, a radšej sa poradiť s odborníkom,
  • horčík, zinokQ10.

Záver

Navzdory všetkým snahám o maximalizáciu nášho výkonu, nesmieme zabúdať, že sme „len“ ľudia, a nie stroje. Preto nemôžeme od nášho tela stále čakať stopercentný výkon.

Ak nás väčšia únava prekvapí, riaďme sa heslom, „čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra“.

Lebo zajtra, už môže byť neskoro.

Zdroje:

  1. NAUZA, M.Únava známá a neznámá. Praha : Centrum klinické imunologie, 1999. 45 s.
  2. MARTÍNKOVÁ, J. a kol: Farmakologie pro studenty zdravotníckych oborů. Grada, 2007, s 380. ISBN 978-80-247-1356-4
  3. http://www.nhs.uk/Conditions/Chronic-fatigue-syndrome/Pages/Symptoms.aspx
  4. LUNGOVÁ, A.: Nutričnm deficitem podmínené anémie. Bakalárska práca. LF MU, 2010

2 odpovedí na “Chronický únavový syndróm – neobyčajná únava

Pridaj komentár