Cievna mozgová príhoda

garant podstránky:
MUDr. Ester Točíková, MBA

Zlyhávanie ciev: Kedy k nemu dochádza? Čo môžeme urobiť pre cievy?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ochorenia srdcaciev sú hlavnou príčinou vzniku cievnej mozgovej príhody.

Najhoršie je, že tieto problémy často nespozorujeme včas, a tak sa ohlásia vtedy, keď už vyvolajú nejaké ochorenie. No vtedy môže byť neskoro.

Cievna mozgová príhoda vzniká najčastejšie upchaním cievy v mozgu. Prasknutie cievy – s následným zakrvácaním – tvorí len 20 % všetkých prípadov.

Ako a prečo vznikajú poškodenia srdca a ciev?

Ako posilníme cievy srdca?

1. Vyšší vek – vyššie riziko

K prirodzeným zmenám na srdci a cievach dochádza pri starnutí tela. Preto aj riziko cievnej mozgovej príhody rastie s vekom. Štúdie však potvrdzujú, že ochorenia ciev vznikajú už aj u mladších ľudí. Čím to je? V prvom rade spomeňme rizikové faktory, ktorým sa vystavujeme:

2. Zmeny na srdci

Najčastejšími zmenami, ktoré súvisia so starnutím, sú degeneratívne zmeny srdcového svalu, a to kvôli jeho nedostatočnej výžive. Výživu srdcového svalu zabezpečujú tzv. koronárne cievy, ktoré sa vekom zužujú a môžu sa celkom upchať.

Tieto zmeny prinášajú poruchy srdcového rytmu, oslabenie svaloviny srdca, zväčšenie srdca, infarkty, zmeny na srdcových chlopniach. V poškodenom srdci sa môžu tvoriť krvné zrazeniny.

3. Zmeny na cievach

Baroreceptory, ktoré monitorujú krvný tlak a udržiavajú ho stabilný pri zmene polohy tela, sú časom menej citlivé. Preto majú starší ľudia pri zmene polohy (napríklad zo sedu alebo ľahu do stoja) pokles tlaku a závraty – v mozgu je slabší prietok krvi.

Cievy v tele postupne hrubnú a tuhnú, sú menej flexibilné, postupne sa zužujú. Za tieto zmeny zodpovedajú predovšetkým tzv. arteriosklerotiké nánosy, na ktorých sa môžu vytvárať krvné zrazeniny.  V časti tela, ktorá je zásobená zúženou cievou, chýba krv – to znamená nedostatok výživy – kyslíka, aj živín, čo môže vyvolať tkanivovú a bunkovú smrť.

Toto je aj častou príčinou amputácií končatín. Priechod krvi zúženou cievou je sťažený, preto sa musí  zvýšiť krvný tlak. Steny niektorých ciev sa môžu (naopak) oslabiť a vznikne výduťaneuryzma. Pri náraze vyššieho krvného tlaku môže aneuryzma prasknúť a spôsobiť zakrvácanie svojho okolia.

Riziko zúženia ciev výrazne rastie po 45. roku života. Dopomáha k tomu aj cukrovka, fajčenie, vysoký cholesterol, obezita a sedavý životný štýl. Zhoršené prekrvenie spoznáme podľa niektorých signálov:

  • bolesti a kŕče svalov,
  • studené ruky a nohy,
  • bledá pokožka,
  • černenie pokožky a nechtov,
  • strata ochlpenia na končatinách.
 cievy-nohy
Zdroj foto: AdobeStock.com

4. Zmeny krvi

U starších ľudí dochádza aj k zmenám v samotnej krvi. Znižuje sa objem vody v tele, preto aj objem vody v krvi klesá. Tým sa znižuje rýchlosť prietoku krvi, krv sa stáva hustou, čo ohrozuje hlavne aterosklerózou poškodené cievy, kde môžu vznikať krvné zrazeniny.

K negatívnym zmenám krvi vo vyššom veku patrí aj chudokrvnosť anémia. Vtedy sa zhoršuje výživa všetkých tkanív, teda aj mozgu. Vo vyššom veku sa môže v krvi zvýšiť aj množstvo voľných radikálov, ktoré poškodzujú cievy.

5. Nadmerná zrážanlivosť krvi

Zúženie alebo upchanie ciev nevzniká vždy len kvôli ukladaniu cholesterolu – vinníkom môže byť aj nadmerná zrážanlivosť krvi. V krvi sa tvoria zrazeniny, ktoré sa môžu krvou zaniesť do rôznych častí tela. Podľa toho, kde sa zrazeniny krvi nahromadia, spôsobia buď mozgovú mŕtvicu, srdcový infarkt, alebo poškodia iný orgán.

Nadmerná zrážanlivosť krvi môže byť aj záležitosťou genetiky. Ak máte v rodine niekoho, kto trpí zvýšenou zrážanlivosťou, krvnými zrazeninami, trombózou či embóliou, dajte si podrobne vyšetriť krv už pred dosiahnutím 40. roku života.

Riziko tvorby zrazenín zvyšuje aj tehotenstvo. Nejedna žena zistí, že má „hustú krv“, až po opakovaných potratoch, keď vyšetrenia ukážu, že malá krvná zrazenina zablokuje priechod krvi do plodu.

A čo ešte zvyšuje riziko tvorby zrazenín?

lieky na cievy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Vaskulitída – zápal ciev

S „hustou krvou“ môže súvisieť aj vaskulitída. Ide o poruchu, ktorá spôsobuje zápal ciev. Na poškodených stenách ciev sa začnú ukladať krvné doštičky a zrazeniny. Vaskulitídy rozdeľujeme do dvoch skupín: primárne vaskulitídy – pri zápalovo-reumatických chorobách, sekundárne vaskulitídy – pri infekcii alebo užívaní niektorých liekov.

Ochorenia žíl

Žily majú jasnú úlohu – odvádzať odkysličenú krv z tela do srdca. Srdce potom vháňa odkysličenú krv ďalej do pľúc na nové okysličenie. Krv v žilách prúdi proti zemskej príťažlivosti, čo prietok krvi, samozrejme, sťažuje. Preto majú žily vnútri špeciálne chlopne, ktoré zabezpečujú pohyb krvi smerom k srdcu.

Vekom a pri nedostatočnom pohybe dochádza k oslabeniu žilových stien (úlohu hrá aj genetická predispozícia), takže chlopne sa nedokážu dobre uzatvárať. Krv v žilách prúdi pomaly, až stagnuje, následkom čoho sa môžu v žilách vytvárať krvné zrazeniny a v okolí žíl opuchy tkanív.

Takmer dve tretiny ľudí vo vyspelých krajinách trpia takýmto chronickým žilovým ochorením. Je to daň za nedostatok pohybu a sedavý životný štýl. Prietok krvi žilami sa vyšetruje ultrazvukom.

Nielen cholesterol, ale aj oxid dusnatý

V našom tele sa tvorí oxid dusnatý, ktorý tiež významne ovplyvňuje zdravie srdca a ciev. Oxid dusnatý vzniká vo výstelke cievnych stien a v tele sa správa dvojako – ak je ho málo, zvyšuje sa krvný tlak, ak je ho veľa, signalizuje to v tele zápal.

Na správne fungovanie srdca a ciev potrebujeme optimálnu hladinu oxidu dusnatého. Lenže, keď sú naše cievne steny poškodené, ovplyvnená je aj tvorba oxidu dusnatého.

Bolesť svalov? Môžu byť za tým aj cievy

Málokto si uvedomuje, že bolesti svalov, alebo kŕče v nohách môžu súvisieť s ochorením ciev a žíl. Ak sa vám to stáva opakovane, vyhľadajte odborníka, ktorý skontroluje vaše cievy a žily v nohách. Nájdené poruchy sa môžu začať okamžite liečiť, a tak sa predíde neskorším následkom na zdraví.

kôrnatenie ciev
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako znížite riziko ochorenia srdca a ciev?

Zdravou výživou, kontrolovaním hladiny cukru a cholesterolu v krvi, udržiavaním optimálnej hmotnosti, nefajčením, dôsledným pitným režimom, konzumáciou antioxidantovcvičením. Nezabúdajte na pravidelné prehliadky a kontroly, ktoré vám lekári stanovili.

K prevencii môžete prispieť aj užívaním výživových doplnkov. Ochranou pred poškodením ciev je rybí olej. Ten obsahuje protizápalové omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, EPADHA.

Z potravín by nemala vo vašom jedálničku chýbať pohánka. Vďaka rutínu posilňuje steny žíl, pomáha zastaviť krvácanie, pôsobí preventívne proti tvorbe modrín, kŕčových žílhemoroidom.

Z byliniek a rastlín odporúčame:

Vždy, a to aj v prípade byliniek, sa poraďte so svojím lekárom, pretože aj bylinky môžu mať negatívne účinky.

Zdroje:

https://medlineplus.gov/ency/article/004006.htm

https://www.mercyhealth.org/services/heart/heart-disease/blood-vessels/

https://medlineplus.gov/ency/article/004006.htm

https://www.allinahealth.org/health-conditions-and-treatments/health-library/patient-education/helping-your-heart/types-of-heart-problems/what-can-go-wrong-with-your-heart/problems-with-the-blood-vessels-in-the-rest-of-your-body/

https://www.verywellhealth.com/which-blood-vessels-are-affected-by-a-stroke-3146304

https://www.merckmanuals.com/home/heart-and-blood-vessel-disorders/symptoms-of-heart-and-blood-vessel-disorders/overview-of-heart-and-blood-vessel-symptoms

Pridaj komentár