Demencia u mladších: Je zabúdanie v mladom veku prejavom demencie?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Opatrovať svojich rodičov alebo starých rodičov, ktorí sa postupne strácajú vo svete, je mimoriadne ťažké.

Hoci sme ich ešte donedávna vnímali ako komunikatívnych a vitálnych, prejde pár mesiacov, a oni zrazu nevedia, ako sa volajú, nepoznávajú vás ani vlastnú rodinu, nezvládajú bežné činnosti.

Jednoducho – potrebujú opateru aj pri základných úkonoch.

Demenciu odjakživa považujeme za chorobu starých ľudí. Ibaže dnes sú známe prípady nielen päťdesiatnikov či štyridsiatnikov, ale dokonca tridsiatnikov, u ktorých sa začala prejavovať demencia. Odborníci to často pripisujú stresu.

Ako rozpoznáme, že nás postihla demencia?

Aké sú prvé príznaky straty duševných schopností?

Príznaky demencie. Kedy vyhľadať pomoc?

Prvé vážne podozrenie, že sa s nami deje niečo zlé, prichádza vtedy, keď začneme strácať základné informácie o svojom živote. Nie je to však jediný príznak, že naša myseľ nepracuje tak, ako sme boli zvyknutí.

Ponúkame vám 6 základných prejavov existujúcej, resp. začínajúcej sa demencie.

  1. Neviete si zapamätať nové informácie, zabúdate na udalosti, ktoré sa stali nedávno – pravdepodobne vám zlyháva krátkodobá pamäť.
  2. Neviete si spomenúť na základné údaje, napríklad na dátum narodenia. Zhoršuje sa váš úsudok, postupne neviete riešiť ani jednoduché situácie, a už vôbec nie zložitejšie alebo nové.
  3. Nechápete náročnejšie úlohy – napríklad neviete vyplniť tlačivo, a to aj po vysvetlení. Znásobujú sa problémy s abstraktným myslením.
  4. Nedokážete robiť známe činnosti, ktoré ste predtým vykonávali bez problémov. Napr. varenie známeho jedla, telefonovanie, platenie v obchode. Umiestňujete predmety na nesprávne miesta.
  5. Máte problémy s rečou – niektoré slová zabúdate, alebo ich nahrádzate neprimeranými. Veľakrát neporozumiete významu bežných slov.
  6. Ste dezorientovaní v čase, mieste alebo situácii. Môže sa stať, že neviete trafiť domov, neviete, aký je rok, nespoznávate známych ľudí.

Pomerne časté, ale nejednoznačné príznaky, sú náhle poruchy nálady – najmä podráždenosť, nevysvetliteľná skľúčenosť, úzkosť, ustráchanosť, podozrievavosť. Človek stráca iniciatívu a záujem o svoje koníčky, stáva sa pasívnym.

demencia-u-mladých
Zdroj foto: AdobeStock.com

Demencia s predčasným nástupom

O demencii v mladšom veku hovoríme vtedy, ak sa prvé príznaky objavia pred 65. rokom života. To sa deje u približne 5 % pacientov, pričom rastie skupina mužov a žien vo veku 4050 rokov, ktorým už demencia skrížila plány. Zriedkavé nie sú ani prípady ľudí do 40 rokov, či okolo tridsiatky.

Samozrejme, mladší ľudia majú iné potreby ako seniori, a preto vyžadujú odlišný prístup. Navyše, ak sa u mladšieho človeka vyskytujú aj problémy s chôdzou, koordináciou alebo rovnováhou, primárne vyhľadá neurológa, nie psychiatra.

Správna diagnostika v mladšom veku môže byť zdĺhavá. Lekári tiež nemyslia hneď na demenciu – veď ide o mladého človeka! A takto si prejdete celou tortúrou vyšetrení, kým sa diagnóza potvrdí, a tým sa liečba odďaľuje.

Na Slovensku trpí demenciou nemálo ľudí vo veku od 35 do 50 rokov – teda vo veku, keď ešte majú rodiny, alebo sú sami opatrovateľmi. Demencia je často ich jedinou vážnou chorobou, pretože nemajú problémy so srdcom, sú fyzicky zdatní, takpovediac im „nič nechýba“. No pracovať už niekedy nemôžu, alebo len na skrátený úväzok.

Príčiny demencie v mladšom veku

Škála ochorení a stavov, ktoré môžu podporiť skorý rozvoj demencie, je pomerne široká. Najbežnejšími príčinami sú však rovnaké choroby, ktoré spôsobujú demenciu u starších ľudí. V prvom rade je to Alzheimerova choroba, ktorá postihuje až tretinu mladších ľudí s demenciou.

Častá je tiež tzv. vaskulárna demencia, za ktorou sa skrýva nedostatočný prísun krvi do mozgu. Väčšinou to súvisí s cukrovkou, alebo s ochoreniami srdca ciev.

Demencia môže vzniknúť aj kvôli nádoru alebo poškodeniu lalokov prednej a bočnej oblasti mozgu. Existuje tiež alkoholom zapríčinená demencia – nervové bunky sú poškodené nadmerným pitím.

zabúdanie-v-mladom-veku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Je demencia dedičná?

Približne 10 % pacientov, ktorých zastihla demencia v mladšom veku, tento stav zdedilo po jednom z rodičov. Zdedená demencia ďalej zvyšuje riziko ochorenia v rodine.

Vedci tiež určili niekoľko vzácnych génov, ktoré spôsobujú Alzheimerovu chorobu. Vtedy hovoríme o rodinnej Alzheimerovej chorobe. V prípade, že zdedíte tieto gény, ochorenie sa rozvíja už pred 40. rokom života.

Dá sa demencia liečiť?

Demencia je zatiaľ nevyliečiteľná, ale existujú spôsoby, ako spomaliť jej priebeh. Najväčšie úspechy zaznamenáva kombinácia farmakologickejnefarmakologickej liečby. Čo to znamená?

V prvom rade – užívate lieky, ktoré potláčajú príznaky a odďaľujú ďalšie štádia ochorenia. Okrem toho však trénujete kognitívne funkcie, pamäť, rehabilitujete v rámci psychosociálnych sedení.

Štádiá demencie

Odborníci rozdeľujú priebeh demencie do 7 štádií. Tie idú postupne za sebou. Čím skôr chorobu odhalíte, tým máte lepšie šance, že sa podarí oddialiť ďalšie štádiá. Prvé 3 štádia sú označované ako štádiá pred samotnou demenciou.

V akom štádiu sa nachádzate vy?

  1. štádium: Nemáte významné problémy s pamäťou, nepociťujete zhoršenie schopností, fungujete normálne.
  2. štádium: Vnímate (alebo okolie si všimlo) zhoršenie pamäti. Zvyčajne to spájame s vekom, alebo so stresom. Objavujú sa občasné výpadky pamäti – neviete, kam ste niečo položili, alebo zabúdate mená, ktoré ste predtým vedeli. Ani v tejto fáze ešte nemožno demenciu zistiť testovaním.
  3. štádium: Objavuje sa mierna porucha poznávania. V tomto štádiu už môžete „netrafiť“ domov, znižuje sa vaša výkonnosť, zabúdate mená rodinných príslušníkov. Nepamätáte si, čo prečítate. Strácate dôležité predmety. Nedokážete sa sústrediť. To je moment, keď už treba vyhľadať odbornú pomoc.
  4. štádium: Ľahká demencia – vyhýbate sa iným ľuďom, trpíte zmenami nálad, mení sa vaša osobnosť.
  5. štádium: Mierna demencia – pri každodenných aktivitách potrebujete pomoc okolia.
  6. štádium: Stredne ťažká demencia – zabúdate mená detí, partnera, opatrovateľa. V tejto etape sa často objavujú bludy, nutkavé správanie, úzkosť, agresivita, poruchy spánku.
  7. štádium: Ťažká demencia – postupne strácate motorické schopnosti. V konečnom štádiu mozog stráca spojenie s telom. Ťažká demencia obvykle znamená stratu rečových i pohybových schopností.
10 príznakov demencie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je najbežnejším typom demencie u mladších ľudí – postihuje tretinu pacientov vo veku do 65 rokov. Je to degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje poruchami kognitívnych funkcií, s postupným úpadkom pamäti, myslenia, reči. Človek stráca schopnosť učiť sa, zdravý úsudok, nedokáže sa prispôsobiť takmer žiadnemu prostrediu.

Atypická Alzheimerova choroba, ktorá často postihuje práve mladších ľudí, sa spočiatku neprejavuje zabúdaním, ale problémami s videním, rečou, s plánovaním, rozhodovaním sa, či celkovým správaním. Liečba je podobná ako v iných prípadoch demencie – beriete lieky a pracujete so zvyškovým potenciálom mozgu.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je demencia Alzheimerovho typu jednou z 10 najčastejších príčin smrti.

Test mentálneho zdravia

Preventívnu pomoc pred demenciou dnes ponúkajú rôzne spoločnosti a organizácie. UNION zdravotná poisťovňa sa podieľa na včasných záchytoch demencie, a to vďaka špeciálnemu programu, ktorý pripravila v spolupráci so Slovenskou Alzheimerovou spoločnosťou a neziskovou organizáciou Centrum MEMORY.

Ako prvá zdravotná poisťovňa na Slovensku, Union spustila pilotný projekt pre svojich poistencov. Pripravila pre nich vyšetrenie, ktorým sa dajú odhaliť skoré príznaky demencie. Je to jednoduchý test, ktorý s vami vyplní všeobecný lekár. Keď test ukáže zvýšené riziko, lekár vás pošle k špecialistovi.

Ak ste poistencom ZP UNIONmáte 50viac rokov, poisťovňa vám uhradí celé vyšetrenie – takže neplatíte nič (u vybraných lekárov). Viac sa dozviete tu: https://www.union.sk/test-mentalneho-zdravia-ako-prevencia-demencie, alebo v pobočkách poisťovne.

Zmena zdravotnej poisťovne

Nie ste poistencom Union zdravotnej poisťovne, a chceli by ste byť? Môžete to ľahko zmeniť. Všetko potrebné sa dočítate tu: https://www.union.sk/zdravotne-benefity-za-viac-ako-1000-eur. Prihlášku do poisťovne nájdete tu: https://www.union.sk/online-prihlaska-uzp/#vyber-poistenca.

Ako sa chrániť pred demenciou?

  • Potrápte si mozog – pravidelná mentálna aktivita podporuje tvorbu nových spojení medzi nervovými bunkami.
  • Cvičte – pohyb súvisí s pozitívnymi zmenami v chémii mozgu, podporuje rýchlejšie spracovanie informácií, aj aktivitu pamäti.
  • Doprajte si dôležité živiny – pravidelne prijímajte vitamíny skupiny B, vitamínu C, D, E a minerálov, ako sú vápnik, fosfor a horčík.
  • Udržiavajte si optimálnu hladinu cukru v krvi.
  • Pravidelne si kontrolujte nielen hmotnosť, ale aj tlak krvi.
  • Požiadajte lekára o zmeranie hladiny cholesterolu, či hladiny homocysteínu.
  • Zapájajte sa do spoločenského života, nezostávajte v izolácii. Buďte aktívni, aj keď už nepracujete.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

Pridaj komentár