Domáca očista hrubého čreva – áno, či nie?

Očista hrubého čreva nie je žiadna novinka. Preháňadlá (laxatíva) a klystíre boli obľúbené už pred pár tisíc rokmi, vo vyspelej civilizácii starovekých Egypťanov. História je vskutku bohatá na používanie očisty čriev.

V poslednej dobe, po takmer 100 ročnej odmlke, zažíva táto metóda nevídaný návrat do repertoára alternatívnej medicíny. Ako veľa iných detoxikačných techník, jej súčasťou je (ako inak) fantastický marketing.

Čo je očista hrubého čreva?

Cieľom takejto očisty je, zbaviť sa nečistôt nahromadených v hrubom čreve, a tak posilniť svoje zdravie.

Existujú dve hlavné metódy:

  • konzumácia rôznych tabletiek, práškov, alebo ich aplikácia do konečníka; môžu to byť preháňadlá, enzýmy, bylinkové čaje a mnoho ďalších,
  • výplach čreva veľkým množstvom vody (s použitím irigátora – prístroja).

klystir-vyplach

Teória o očiste hrubého čreva

Podľa nadšencov alternatívnej medicíny, sa nestrávené zvyšky potravy, resp. stará stolica hromadí a „lepí“ na sliznicu hrubého čreva. Takto nahromadená hmota produkuje toxíny, ktoré sa vstrebávajú do krvi. Podľa zástancov očisty hrubého čreva, tieto jedovaté látky nám spôsobujú ťažkosti, ako únavu, nadváhu, depresie a iné.

Stručne o hrubom čreve

Hrubé črevo je domovom mnohých baktérií, ktoré napomáhajú tráveniu. Ako súčasť tráviaceho systému, „nasleduje“ po tenkom čreve (v ňom sa vstrebáva väčšina živín zo stravy). Hrubé črevo vstrebáva vodu a soli zo stolice, zatiaľčo jeho obsah sa posúva smerom ku konečníku – teda na miesto, ktoré je konštruované tak, aby v ňom mohla byť stolica.

Je očista hrubého čreva potrebná?

Stačia procesy tráviaceho traktu na zbavenie tela od odpadových látok, alebo je očista hrubého čreva nevyhnutná? Vzhľadom na minimum výskumnej činnosti (venovanej tejto téme), je to zatiaľ celkom nejasné.

Čo však vieme už teraz:

  • Bakteriálna flóra napomáha tráveniu odpadových látok.
  • Toxíny vstrebané v čreve, putujú krvou do pečene, kde sú zneškodňované.
  • Sliznica hrubého čreva je stavaná tak, aby sa zamedzilo vstrebávaniu látok.
  • Bunky hrubého čreva sú obmieňané každé 3 dni, takže sa tam stolica nemá ako hromadiť, „lepiť“.
  • To, ako často vykonávame potrebu, je vysoko individuálne.
  • Častejšie vykonávanie „veľkej potreby“ nezaručuje chudnutie, lebo živiny sa vstrebávajú v tenkom čreve. Úbytok hmotnosti je daný množstvom stolice a dehydratáciou pri očiste.
  • Pozorovania hrubého čreva gastroenterológmi (pri kolonoskopii), alebo odbermi tkaniva, nepotvrdili prítomnosť nánosov hmoty na stene čreva.
  • Výplach čreva odplaví zlé, aj dobré baktérie.

Aké sú riziká?

V prípade akýchkoľvek vážnych problémov s hrubým črevom – napr. nádor, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, infekcie, chronická zápcha, stavy po operáciach – by sme sa mali tejto procedúre úplne vyhnúť. Očista hrubého čreva môže viesť aj k vedľajším účinkom, ako je nadúvanie, kŕče, nevoľnosť alebo zvracanie. Zaznamenané boli aj iné ťažkosti:

  • dehydratácia,
  • perforácia (prederavenie) čreva,
  • zvýšené riziko infekcie,
  • „rozhádzané“ hladiny minerálov v krvi,
  • alergické reakcie (v závislosti od použitej látky, napr. bylinné extrakty),
  • narušenie bakteriálnej flóry.

Ak sa aj napriek tomu rozhodnete „experimentovať“ so svojím črevom – dbajte o dostatočný príjem tekutín, dodržiavajte zásady hygieny pri manipulácii s pomôckami, užívajte probiotiká (podľa možností), a predovšetkým, poraďte sa predtým so svojím lekárom!

fazula-strukoviny-hrube-crevo

Čo môžem urobiť pre zdravie svojho hrubého čreva?

Hrubé črevo vieme (viac, ako výplachom) ovplyvniť aj stravou. Bezkonkurenčnou prevenciou rôznych gastrointestinálnych problémov (napr. zápcha, rakovina hrubého čreva a konečníka) je vláknina. Vlákninu nájdeme najmä v ovocí, zelenine a obilninách. Ako užitočné pre zdravie hrubého čreva, sa ukázalo vylúčenie červeného mäsa, alkoholu a tabaku.

Celková zmena životosprávy podporí nielen zdravie čreva, ale aj celého organizmu!

http://journals.lww.com/jcge/Fulltext/1997/06000/Colonic_Irrigation_and_the_Theory_of.2.aspx

http://www.livescience.com/15912-colon-cleansing-useless-dangerous.html?utm_source=pm&utm_medium=most-popular&utm_campaign=related_test

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19724266

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9252839

http://www.webmd.com/balance/guide/natural-colon-cleansing-is-it-necessary?page=3

Autorka študuje na Lekárskej fakulte UK

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár