Elektronická cigareta obsahuje vraj 10x viac karcinogénov než tradičné cigarety

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Vedci tvrdia, že zlozvyk je potrebné vymeniť za iný. Nezbavíte sa ho len tak. Náhradou za tradičné cigarety sú elegantné elektronické cigarety. Aká je však pravda o ich „menšej škodlivosti“?

Názory na to, či fajčiť radšej elektronické cigarety, alebo zostať pri klasike, sa rôznia. Neexistujú výsledky, ktoré by preukázali, že dlhodobé fajčenie e-cigariet neohrozuje naše zdravie.

Je fajčenie pary neškodné?

Veľa fajčiarov prechádza z tabakovej cigarety na rôzne varianty e-cigariet. Zástancovia e-cigariet sú presvedčení, že zariadenie škodí menej ako tradičný tabakový výrobok. Vedci pritom opakovane upozorňujú na vedomostné medzery ohľadom fajčenia pary.

O dôsledkoch dlhodobého fajčenia e-cigariet sa veľa nevie. Nemeckí vedci tvrdia, že nie je jasné, či e-cigareta dokáže odradiť fajčiarov od tabaku natrvalo. Navyše, do e-cigariet sa často pridávajú aj aromatické látky, ktoré sú pre zdravie jednoznačne škodlivé.

Mladí ľudia siahajú po štýlovej vape trubičke

Svetová populácia je ostro rozdelená do troch skupín: fajčiari, bývalí fajčiari, ktorí nikdy nefajčili. Napríklad v USA konzumuje tabak 19,3 % mužov a 14,1 % žien. Potenciálnym úmrtiam v dôsledku fajčenia chcú Spojené štáty zabrániť tým, že drvivá väčšina fajčiarov „prejde“ na e-cigarety.

V týchto projekciách sa pritom berie do úvahy, že e-cigareta môžu byť pre zdravie škodlivejšia, než v súčasnosti predpokladajú vedci. Optimistický scenár hovorí, že zvýšené používanie elektronických cigariet, by malo priniesť skvelé výsledky: tabakové cigarety by fajčilo len 5 % fajčiarov! V pesimistickom scenári je to 10 %.

Veľké rozšírenie môže viesť k závislosti od e-cigariet…

… a dostali by sa k nim aj ľudia, ktorí by inak po cigarete nikdy nesiahli. Keď sa študenti dostanú k e-cigarete, takmer bez výnimky si myslia, že neškodí. E-cigarety normalizujú fajčenie medzi mladými ľuďmi, ktorí si navrávajú, že pri fajčení vyzerajú štýlovo.

Celebrity zverejňujú zábavné fajčenie s e-cigaretou, a mladých ľudí to ovplyvňuje. Oproti nepríjemnému zápachu tabaku, e-cigareta nemá žiadny zápach, čo je „výhoda“, pretože rodičia neucítia smrad po cigarete.

Na Youtube alebo Instagrame je pretláčaný názor, že e-cigareta je bezpečnejšia ako bežná cigareta, lebo bola určená na to, aby ľudia prestali fajčiť. Lenže, objavujú sa stále viac ľudia, ktorým tradičné cigarety nič nehovorili, kým nevyskúšali e-cigarety. Trendy vyzerajú skvele, no málokedy sú zdravé…

náplne do e-cigarety čo obsahujú
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo obsahuje elektronická cigareta?

E-cigarety obsahujú kvapalnú zmes propylénglykolu a glycerínu, zmiešanú s nikotínom a príchuťou. Kvapalina je elektricky zahrievaná a odparená.

Celkový obsah e-cigariet:

  • propylenglykol,
  • nikotín,
  • glycerol,
  • tabaková esencia,
  • organické kyseliny,
  • antioxidačná prísada,
  • butylvalerát,
  • isopentylhexonát,
  • lauryllaurát,
  • benzylbenzoát,
  • methylacetát,
  • ethylheptylát,
  • hexylhexanát,
  • geranylbutyrát,
  • mentol,
  • kyselina citrónová,
  • voda,
  • alkohol.

Elektronická cigareta a zdravotné riziká

Fajčenie je rizikovým faktorom mnohých chorôb, a nielen pľúcnych. Najznámejšou chorobou, spájanou s fajčením, je podľa očakávania rakovina pľúc. Až 90 % úmrtí na rakovinu pľúc je spôsobených fajčením, pričom pravdepodobnosť vyliečenia je len okolo 15 %.

Pozrime sa aj na ďalšie choroby, pri ktorých bola preukázaná súvislosť s dlhodobým fajčením tabakových výrobkov.

Elektronická cigareta a nádorové ochorenia

Medzi viac ako 4 000 chemikáliami tabakového dymu sa nachádza približne 100 kancerogénov, teda látok, ktoré môžu spôsobiť rakovinu. Popisuje sa, že na 15 vyfajčených cigariet pripadá priemerne jedna mutácia. Fajčenie nespôsobuje zďaleka len rakovinu pľúc, ale prakticky všetky typy nádorových ochorení:

Elektronická cigareta a srdce a cievy

Cievy sú tabakovým dymom poškodzované už pri malej expozícii – stačí teda vyfajčiť len pár cigariet denne. Dokonca stačí aj pobyt v zafajčenom prostredí. Jedna dobrá správa – riziko infarktu rýchlo klesá (až o tretinu), a to už druhý deň, ako prestaneme fajčiť.

Na poškodzovanie ciev tabakovým dymom sa prišlo neskôr, ako na súvislosť s rakovinou pľúc. Možno aj preto, že fajčenie spôsobuje „len“ asi 15 % týchto ochorení. Ale vzhľadom na to, že práve na choroby srdca a ciev zomiera asi polovica ľudstva, je význam týchto pätnástich percent veľký.

Ten, kto neprestane fajčiť, si v priemere skracuje život o 13 15 rokov. Na druhej strane, nezáleží na tom, koľko cigariet denne vyfajčíte, ani koľko rokov fajčíte – ukončenie zlozvyku vám aj tak výrazne zníži riziko srdcovo-cievnych ochorení. A to už stojí za úvahu.

Rok po abstinencii sa riziko úmrtia na následky srdcových ochorení zníži o polovicu. Preto je dôležité prestať s fajčením prv, ako sa objavia príznaky srdcových ochorení.

e cigareta bez nikotínu
Zdroj foto: Shutterstock.com

Chronická obštrukčná choroba pľúc – CHOCHP

Chronické respiračné choroby má „na svedomí“ predovšetkým znečistené prostredie. Ťažko si možno predstaviť kontaminovanejší vzduch než tabakovým dymom – prevyšuje dokonca výfukové plyny!

Počet pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, typickým ochorením u fajčiarov, neustále stúpa. Na celom svete trpí touto chorobou asi 300 miliónov ľudí, na Slovensku máme 100 000 pacientov.

Predpokladá sa, že v skutočnosti je postihnutých 3x viac ľudí, len o svojom ochorení zatiaľ nevedia. Špeciálne vyšetrenie spirometrom by mal preto absolvovať každý súčasný i bývalý fajčiar, ktorý má:

  • problémy s kašľom,
  • pri rovnakej námahe sa zadýcha viac ako jeho rovesníci,
  • rýchlo mu klesá fyzická výkonnosť,
  • má viac ako 40 rokov.

Veľká hrozba pre fajčiarov

Fajčiarsky kašeľ pozná asi každý. CHOCHP nezvratne rozkladá pľúcne tkanivo, čo vedie k postupnému znefunkčneniu dýchacieho orgánu. Chronický zápal deformuje priedušky a ničí pľúcne mechúriky, čím sa zhorší prietok vzduchu. Tento stav je často dôvodom na invaliditu a vyradenie z pracovného procesu.

Ako sa prečisťujú pľúca fajčiara?

Drobné riasinky (chĺpky) vynášajú z pľúc hlien a nečistoty. Ak však niekto fajčí celý deň, riasinky sú úplne vyradené z prevádzky, takže hlieny a nečistoty zostávajú v pľúcach.

Hodinu od poslednej cigarety sa chĺpky spamätajú a začnú kmitať, a potom celú noc vynášajú hlieny a nečistoty z pľúc. Ráno je všetko pripravené na odkašľanie – fajčiar si zapáli, a po prvom potiahnutí, si ľahko odkašle. Cez deň sa tento cyklus opakuje. Preto keď niekto prestane fajčiť, prvých pár týždňov kašle ešte viac, ako keď fajčil. Funkcia riasiniek a pľúca sa totiž obnovuje.

Chĺpky sú veľmi citlivé na látky v tabakovom dyme. Dlhodobým fajčením môžu byť poškodené, prípadne celkom vymiznú!

e-cigareta druhy
Zdroj foto: Shutterstock.com

Neskúšajte e-cigarety. Prestaňte fajčiť.

Tí, ktorí si život bez fajčenia nevedia predstaviť, jednoducho nechcú prestať fajčiť. Namiesto škodlivých látok v bežnej cigarete, chcú do svojho tela prijímať iba „niečo“ menej škodlivé. Snažia sa o zachovanie akého-takého zdravia, aj v rámci svojho zlozvyku, pričom si nahovárajú, že zlepšili svoju životosprávu.

Odborníci im však odkazujú: hoci e-cigarety neobsahujú väčšinu iných toxických a karcinogénnych látok, ktoré sú prítomné v cigaretovom dyme, obsahujú podobné, alebo aj vyššie úrovne formaldehydu. Preto hovoriť o e-cigaretách ako o zdravej alternatíve k tabakovým výrobkom, je rovnaký nezmysel ako vymeniť vodku za koňak. Oveľa lepšie je, prestať s neduhom raznavždy!

Článok „Elektronická cigareta obsahuje vraj 10x viac karcinogénov než tradičné cigarety“ nepodporuje žiadnu formu fajčenia.

Zdroje

http://tobaccocontrol.bmj.com/content/early/2017/08/30/tobaccocontrol-2017-053759

https://www.theguardian.com/society/2014/nov/28/japan-e-cigarette-safety

http://www.tvojesrdce.sk/article/120–vplyvy-fajcenia

http://www.kardioklub.biznisweb.sk/o-zivotosprave/o-fajceni/fajcite/

https://en.wikipedia.org/wiki/Electronic cigarette

1 odpovedí na “Elektronická cigareta obsahuje vraj 10x viac karcinogénov než tradičné cigarety

Pridaj komentár