Click here! Ibuprofén a paracetamol: Poznáte účinky, čítate príbalový leták?

Lekárnik porovnáva: Ibuprofén a paracetamol

Zdieľaj
0
ibuprofén dávkovanie paracetamol účinky

Chrípka, bolesť zubov či vysoká horúčka… Tieto a mnohé ďalšie zdravotné problémy pozná väčšina z nás.

Pri spomínaných prejavoch často siahame po voľnopredajných liekoch, ktoré obsahujú jednu z dvoch účinných látok: paracetamol alebo ibuprofén.

Aj keď v lekárňach dostanete oba lieky bez receptu, mali by ste vedieť, že sa líšia v tom, pre koho sú vhodné.

Viete, kedy a v akom množstve ich môžete použiť?

Ibuprofén a paracetamol ­– na čo sú určené?

Oba lieky majú spoločné to, že tlmia bolesť a znižujú zvýšenú telesnú teplotu (pôsobia proti horúčke). Protizápalový účinok má však iba jeden z nich.

Kým ibuprofén pôsobí protizápalovo, paracetamol sa touto schopnosťou nevyznačuje.

Paracetamol – na bolesti bez zápalu

Paracetamol môžete použiť pri horúčke, stredne silných bolestiach hlavy, zubov, svalov či kĺbov, ktoré nie sú spojené so zápalom. Zápal rozpoznáte ako začervenanie, opuch a teplo v mieste poškodenia.

Paracetamol je vhodný u diabetikov, keďže neovplyvňuje hladinu glukózy v krvi. V dávkach do 3 gramov na deň neovplyvňuje krvnú zrážanlivosť, a preto ho môžete používať, ak užívate lieky na riedenie krvi.

Dávkovanie paracetamolu pri pretrvávajúcej bolesti musíte konzultovať s odborníkom, hlavne kvôli možnosti zaťaženia pečene a obličiek.

Ibuprofén – na bolesti so zápalom

Pri ochoreniach, pri ktorých je prítomný zápal (napríklad artritída), je – naopak – lepšie použiť ibuprofén. Ibuprofén je tiež účinnejší pri menštruačných bolestiach, pri opakovaných, dlhotrvajúcich bolestiach hlavy (migréna), alebo pri poúrazových bolestiach.

Nemalo by byť ale prítomné krvácanie, pretože ibuprofén ho môže zosilniť. Práve preto je po vytiahnutí zuba vhodnejší paracetamol.

ibuprofén paracetamol bolesť zubov

Pri tlmení bolesti, znamená menej viac

Pri liekoch s obsahom spomenutých účinných látok, je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali predpísané dávkovanie. Musíte sledovať časový interval medzi dvomi dávkami, veľkosť dávky (počet miligramov), a hlavne, koľko jej prijmete počas celého dňa. Pri prekročení povolenej dennej dávky, totiž hrozí vážne riziko poškodenia organizmu.

Čo sa môže stať?

Ibuprofén – nie pri pálení záhy, vredoch a krvácaní

Ibuprofén nepoužívame pri pálení záhy. Ak ho berieme dlhodobo, vo vyšších dávkach, môže spôsobiť podráždenie žalúdočnej sliznice, až nepríjemný vred, ktorý vyžaduje časovo náročné hojenie. Rovnako môže poškodiť obličky, preto ho neužívajte, ak vám tento párový orgán nepracuje dobre.

Ak užívate lieky na úpravu zrážania krvi (warfarín, heparíny, lieky na hemofíliu), opäť sa ibuprofénu vyhnite, keďže môže negatívne ovplyvniť vašu liečbu (a zvýšiť krvácanie).

Takisto sa nesmie kombinovať s aspirínom, diklofenakom, naproxenom, meloxikamom, čo sú všetko lieky proti bolesti. Spoločne zvyšujú riziko vzniku nežiaducich účinkov (ako sú napríklad žalúdočné vredy).

Dlhodobo užívaný ibuprofén môže znížiť aj účinok liekov proti vysokému krvnému tlaku.

Paracetamol – pozor na pečeň!

Pri prekročení odporúčaných dávok (nad 3 4 gramy = 6 až 8 tabliet), paracetamol môže poškodiť pečeň obličky. Poškodenie pečene je o to rizikovejšie, ak liek kombinujete s alkoholom.

Ak užívate paracetamol dlhšie, než 2 týždne, a súčasne beriete warfarín (na riedenie krvi), lekár by mal o tom vedieť a pravidelne vám robiť krvné testy. (Dlhodobé užívanie paracetamolu môže zvýšiť účinok warfarínu).

ibuprofén dávkovanie paracetamol 400

Rôzne názvy liekov – rovnaká účinná látka. Ale pozor na predávkovanie!

Dôležité je, aby ste lieky proti bolesti nekombinovali nepremyslene. Vyhnite sa nevedomému predávkovaniu, ktoré je veľmi časté pri používaní rôznych liekov a liekových foriem (tablety, čapíky, sirup) tej istej účinnej látky.

Napríklad paracetamol – existuje vo forme tabliet, ale tiež ako populárny horúci nápoj (v kombinácii s pseudoefedrínom). Preto ak si dáte tabletu, ktorú zapijete horúcim nápojom proti prechladnutiu, môžete sa ľahkorýchlo predávkovať.

Naopak, pri silných bolestiach možno paracetamol kombinovať s ibuprofénom. Odporúča sa, aby ste užili dávku ibuprofénu, a po 4 hodinách užili dávku paracetamolu.

Takýmto spôsobom budete brať dávku každého liečiva každých 8 hodín, čím znížite riziko nežiaducich účinkov. Túto kombináciu však nezneužívajte (robte to maximálne 3 dni), keďže je vhodná len na zmiernenie pretrvávajúcej strednej, až stredne silnej bolesti.

Platí tu jednoduché pravidlo – menej, je niekedy viac.

Správne dávkovanie u dospelých

Paracetamol sa najčastejšie vyskytuje vo forme tabliet, s obsahom 500 mg liečiva v jednej tablete. Odstup medzi jednotlivými dávkami by mal byť minimálne 4 hodiny, pričom denná maximálna dávka sú 3 gramy (do 55 kíl vašej váhy) alebo 4 gramy (nad 55 kíl).

Tablety s ibuprofénom obsahujú zvyčajne 400 mg liečiva. Maximálna denná dávka u dospelých je 2,4 gramu (6 tabliet po 400 mg). Takéto vysoké, dlhodobé dávky ibuprofénu, však možno podávať len pri veľmi silných, pretrvávajúcich bolestiach (napr. pri menštruačných bolestiach), pretože hrozí poškodenie žalúdočnej sliznice.

Časový odstup medzi jednotlivými dávkami je 4 – 6 hodín.

ibuprofén dávkovanie paracetamol v tehotenstve

Tehotné a dojčiace ženy – uprednostnite paracetamol!

Všeobecne platí, že ľahšie činnosti, ktoré nespôsobujú bolesti, by ste mali zvládnuť bez liekov. Ak už liek proti bolesti potrebujete, počas celého tehotenstva používajte paracetamol – na tlmenie miernej bolesti a zvýšenú telesnú teplotu.

Ibuprofén nesmiete použiť v prvom a treťom (poslednom) trimestri gravidity, pretože môže vyvolať u novorodenca defekty na srdci, či vrodený vysoký krvný tlak. Okrem toho, ibuprofén môže znížiť množstvo plodovej vody (v ktorej sa plod nachádza), a v treťom trimestri zvýšiť krvácanie pri pôrode.

Ak už užijete paracetamol alebo ibuprofen, zvoľte čo najmenšiu dávku, s čo najväčším odstupom medzi dávkami.

Akékoľvek pretrvávajúce bolesti počas tehotenstva konzultujte s odborníkom! Samovoľné dlhodobé užívanie liekov na bolesť len maskuje problém, a môže mať negatívny vplyv na vývoj plodu!

Aj počas dojčenia uprednostnite paracetamol! Ibuprofén by ste užívať nemali!

Dávkovanie u detí

Paracetamol aj ibuprofén podávame v závislosti od telesnej váhy dieťaťa. Odporúčame 10 – 15 mg paracetamolu na kilogram hmotnosti (pri jednorazovom podaní). Maximálna denná dávka u detí do 12 rokov je 60 mg/kg.

To znamená, že ak má dieťa 20 kg, jednorazová dávka bude 200 – 300 mg paracetamolu v tablete (denná dávka je 1,2 gramu).

ibuprofén dávkovanie paracetamol účinky deti

U detí vo veku 6 – 9 rokov podávame 200 mg tabletu 1 – 3-krát denne, s odstupom 4 – 6 hodín medzi jednotlivými podaniami. U detí vo veku 10 – 12 rokov postupujeme rovnako, avšak dávku môžeme podať až 4-krát denne.

Maximálna denná dávka u detí nesmie prekročiť 800 mg ibuprofénu (4 x 200 mg tabliet).

Malým detí podávajte radšej čapíky (namiesto tablet), ale musíte počítať s neskorším nástupom účinku. Tablety zaberú približne po 20 – 30 min., čapíky najskôr 45 minút po podaní.

Ak bolesť alebo horúčka neustáva, nezvyšujte dávku, ale prejdite na iné liečivo – ak ste používali čapíky s paracetamolom, použite čapík s ibuprofénom. Je dobré, keď obe možnosti striedate, pretože sa tým zníži riziko nežiaducich účinkov (množstvo účinnej látky je nižšie).

Užívanie paracetamolu/ibuprofénu nesmie presiahnuť 2 dni! Ak horúčka neustáva, vezmite dieťa k lekárovi, alebo sa poraďte v lekárni!

Jedlo a alkohol vs. lieky na bolesť

Lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofénu užívajte po jedle, keď je zvýšená aktivita tráviacej sústavy. Liečivo sa rýchlejšie dostane do krvného obehu (vyvolá požadovaný účinok), pričom ibuprofén menej dráždi tráviaci trakt.

Lieky by ste však nemali užívať na plný žalúdok, pretože to spomalí nástup účinku. Treba nájsť kompromis, v podobe malej dávky jedla.

Napriek tomu, že ľudové „rady“ odporúčajú, aby ste lieky proti bolesti zapili alkoholom, nerobte to! Obzvlášť veľké riziko podstupujete v prípade kombinácie paracetamol + alkohol: hrozí vám poškodenie pečene!

ibuprofén dávkovanie paracetamol účinky alkohol

Koľko dní môžem užívať paracetamol alebo ibuprofén?

Lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofénu nie sú určené na dlhodobé užívanie. Dávkovanie preto udržte na najnižšej úrovni, oba lieky užívajte čo najkratší čas. Pokiaľ bolesť, horúčka či chrípka (napriek liečbe) pretrváva, mali by ste sa poradiť s odborníkom.

Odporúčania na dĺžku užívania nie sú úplne jednotné: pri paracetamole je to maximálne 10 dní, pri ibuproféne7 až 14 dní.

Rada na záver

Aj keď ibuprofén a paracetamol patria medzi najčastejšie užívané liečivá na Slovensku, a takmer každý z nás s nimi má skúsenosti, vždy by ste si mali prečítať príbalový leták.

Ak si nie ste celkom istí, či ste správne pochopili dávkovanie a obmedzenia, vo vlastnom záujme konzultujte svoje pochybnosti s lekárom alebo lekárnikom. Ibuprofén a paracetamol majú mnoho vedľajších účinkovzdravotných rizík – tak prečo sa im nevyhnúť?!

Autor je farmaceut

Zdroje:

  1. MIROSSAY L, MOJŽIŠ J et al. Základná farmakológia a farmakoterapia, 158-164, 2009.
  2. http://www.drugs.com/paracetamol.html
  3. http://www.drugs.com/ibuprofen.html
  4. http://www.nhs.uk/Livewell/Pain/Pages/Whichpainkiller.aspx

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár

Registrácia
 
 

Vyberáme zo sekcií

Biologická liečba