Inhalátory: Ako sa používajú? Ako vybrať inhalátor pre dieťa?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Inhalácia siaha až do obdobia starovekého Egypta.

Dokonca známy predstaviteľ starovekej medicíny, grécky lekár Hippokrates odporúčal vdychovať dym z aromatických rastlín, ako je kôpor, cesnak, alebo horúce pary z durmanu a eukalyptového oleja.

V súčasnosti sú pri dýchacích ochoreniach preferované inhalačné lieky, keďže tento typ podania má viaceré výhody. Prednosťou je rýchly nástup účinku, ktorý môžete pociťovať už do 1 – 2 minút, resp. menší vplyv na iné orgány, pretože inhalačné lieky sú podávané priamo do dýchacích ciest, a tým klesá aj počet vedľajších účinkov.

Čo sú to inhalátory?

Inhalátory zaraďujeme medzi zdravotnícke pomôcky, ktoré napomáhajú čisteniuspriechodňovaniu dýchacích ciest. Využívajú sa v lokálnej liečbe zápalov dýchacích ciest, pri alergiách, astme a ďalších problémoch dýchacích ciest.

Cieľom inhalačného podania je dopravenie lieku do prieduškového stromu. Väčšina ľudí používa 2 typy inhalátorov: preventívne – chránia dýchacie cesty pred prejavmi ochorenia; uvoľňujúce – zmierňujú príznaky, ak sa už vyskytli.

Aké druhy inhalátorov poznáme?

  • Tlakový dávkovací – ide o ručný vreckový inhalátor. Po stlačení dna nádobky sa uvoľní 1 dávka aerosolu – plynu, v ktorom je rozptýlená liečivá látka. Niektoré typy môžu byť poháňané nie stlačením nádobky, ale vaším nádychom.
  • Práškový – tiež ručný inhalátor. Zvyčajne je poháňaný vaším nádychom. Potom vdychujete prášok.
  • Nebulizátor – zariadenie na elektrický prúd. Slúži na dlhodobé inhalovanie lieku. Na rozdiel od inhalátorov, nemusí byť vždy ľahko prenosný. Na druhej strane, môžete dostať vyššiu dávku liečiva do pľúc, pretože inhalácia nie je obmedzená len na 1 vstrek, ale prebieha kontinuálne.
nebulizátor
Nebulizátor (zdroj foto: AdobeStock.com)

Až 90 % ľudí nepoužíva inhalátory správne

Nesprávna inhalačná technika, či nevhodne zvolený inhalačný systém, sú dve hlavné príčiny liečebných neúspechov. Najväčšie ťažkosti s používaním inhalátorov majú deti, adolescenti a seniori nad 65 rokov.

Ako správne používať inhalátor?

Na trhu sú rôzne typy inhalátorov – líšia sa tvarom, náplňou, spôsobom aplikácie, aj čistením. Pred aplikáciou si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Pri aplikácii je dôležité, aby ste sa správne a hlboko nadýchli. Zadržte dych na pár sekúnd, vydýchnite, a potom pokračujte v normálnom dýchaní. Pri niektorých inhalátoroch sa tento proces opakuje. Nebulizátory nevyžadujú koordináciu nádychu s uvoľňovaním lieku.

Tipy pre správne používanie

Najdôležitejšie je, aby ste najprv úplne vydýchli. Potom si jemne vložte náustok medzi zuby (nezahryznite do neho!), stisnite pery a vdýchnite čo najhlbšie. Pokiaľ inhalátor nebol aktivovaný nádychom, zosúlaďte jeho stlačenie s nádychom, aby ste ho neaktivovali príliš skoro alebo neskoro.

Pri dávkovacích aerosolových inhalátoroch vdychujte pomaly, pri práškových (naopak) rýchlo. Najprv zadržte dych na niekoľko sekúnd (v závislosti od inhalátora sa čas môže líšiť), potom dýchajte normálne.

Dôležité je, aby ste sa nadychovali ústami a vydychovali nosom, keďže ide o ústne inhalátory. Pokiaľ teda nemáte špeciálny tvárový nadstavec (napríklad pre dieťa). Počas jedného nádychu by ste si nemali aplikovať viac než 1 vstrek. Ak používate nebulizátor, rovnako majtepery stisnuté okolo náustka, dýchajte hlboko a dodržte čas, ktorý je potrebný na inhaláciu celej dávky.

Dávkovacie aerosólové inhalátory musíte pretrepať pred každým použitím aj medzi jednotlivými vstrekmi. Práškové inhalátory a nebulizátor pretrepať netreba. Pri niektorých práškových inhalátoroch budete pri nádychu počuť „kliknutie“, ktoré signalizuje, že inhalátor používate správne.

Pokračujte v nádychu aj po tom, ako budete počuť toto „kliknutie“, aby ste určite užili celú dávku. Či ste inhalovali správne, sa pri niektorých práškových inhalátoroch potvrdí tým, že kontrolné okienko zmení farbu. Ak nenastane „kliknutie“ ani zmena farby, zopakujte inhaláciu.

inhalator s kapsulami
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kapsulové inhalátory

Niektoré inhalátory fungujú tak, že do nich musíte vložiť kapsulu a jej obsah inhalovať. Pri jednodávkových kapsulových inhalátoroch je dôležité, aby ste kapsulu vybrali z blistra až tesne pred použitím.

Pri želatínových kapsulách sa navyše môžu uvoľniť kúsky želatíny, ktoré sa pri inhalácii môžu dostať do úst a krku. Nemusíte sa báť, želatína nie je škodlivá, v ústach vám zmäkne a môžete ju prehltnúť.

Aby ste tomu však predišli, prepichnite kapsulu len raz. Kapsula sa prepichuje pomocou inhalátora, čo sa dočítate v návode na použitie. Po inhalácii ešte skontrolujte, či v kapsule neostal prášok. Ak zostal, inhaláciu zopakujte, kým nie je celý obsah kapsuly podaný.

Inhalácia u detí

Kým práškové inhalátory, ktoré treba aktivovať dychom, sú vhodnejšie pre staršie deti, iné inhalátory môžu byť použiteľné aj u novorodencov. Zvyčajne však musíme k inhalátoru pripojiť špeciálny náustok alebo tvárovú masku, čím zabezpečíme, že sa do dýchacích ciest dostane dostatočné množstvo liečiva. U detí je zvlášť dôležité, aby sme dozerali na to, či majú správnu techniku používania inhalátora.

Inhalácia kortikosteroidov

Ak inhalujete kortikosteroidy – protizápalové hormóny (napríklad budezonid, beklometazón, flutikazón), po aplikácii si vždy viackrát vypláchnite ústa vodou a vypľujte ju. Znížite tým riziko rozvoja plesňovej infekcie (kandidózy) a zachrípnutia. Po aplikácii nasaďte na náustok krytku.

Inhalátor sa čistí čistou, suchou handričkou, mäkkou kefkou alebo papierovou vreckovkou, aspoň 1x týždenne. Čistenie inhalátora záleží od typu, avšak náustok a otvor, cez ktorý je liek uvoľňovaný, v prípade viditeľných nečistôt hneď vytrite suchým vatovým tampónom.

Kontrolu urobte hneď po ukončení inhalácie. Zabránite tak zaschnutiu zvyškov, upchatiu trysky a zníženiu funkcie inhalátora. Nebulizátor a nadstavec umyte a nechajte vyschnúť podľa pokynov na používanie.

inhalatory-použitie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pred prvým použitím sa dobre oboznámte s vaším inhalátorom

Pred použitím akéhokoľvek inhalačného prípravku si vždy prečítať príbalovú informáciu. Ak je vám niečo nejasné, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, alebo si s nimi natrénujte správnu aplikáciu, údržbu a uchovávanie.

Uvedomte si, že keď s inhalátorom manipulujete nesprávne, môžete si do pľúc dopraviť menej liečiva, než je potrebné, a potom nezmiernite príznaky vášho ochorenia. Ak sa chcete efektívne liečiť, dôsledne dodržiavajte všetky písané aj ústne pokyny.

Pridaj komentár