Imobilita a invalidný vozík: Ako upraviť byt pre vozíčkara?

Vyspelosť krajiny spoznáme aj podľa toho, aký má prístup k ľuďom s hendikepom.

Integrácia zdravotne znevýhodnených ľudí  je úzko prepojená s odstraňovaním architektonických bariér z verejných priestranstiev, ale aj z domáceho prostredia.

Imobilný človek nie je schopný stáť, ani chodiť, je pripútaný na posteľ alebo invalidný vozík.

Čím si na vozíku – dennodenne – prechádza?

Čo všetko rieši v hlave?

Fikcie chodiacich ľudí o živote imobilných ľudí

  • Žiadna erekcia, žiadny sex, žiadne deti. Vozíčkari nemôžu mať erekciu, ani prežívať kvalitný sex. Vzťah s vozíčkarom = vzťah bez detí. 

Realita. Že to tak nemusí byť, dokazuje život svetoznámeho fyzika s ALS Stephena Hawkinga. O svojej chorobe hovorí, že je to „iný systém“. 

  • Krátky, neaktívny život, bez dovoleniek. Človek na invalidnom vozíku nežije tak dlho, ako bežná populácia. Miest, kam sa môže dostať vozíčkar, je málo. Invalidný vozík znamená nezažiť more, ani hory.

Realita. Príklady okolo nás dokazujú, že ľudia na vozíku sú predsa len ďalej.

  • Zabezpečenie, financie, ošetrovateľstvo. Človek na vozíku je odkázaný na „dávky“ od štátu, nevie zabezpečiť rodinu. Nedokáže sa postarať sám o seba. Byť partnerom vozíčkara = stať sa ošetrovateľom. 

Realita. Žijeme v časoch pomôcok, chránených pracovísk a podnikania pre imobilných.

ľudia-na-vozíku-práca

Imobilita a kompenzačné pomôcky

Z hľadiska praktického života, môžeme telesné postihnutie deliť na postihnutie:

  • horných končatín,
  • dolných končatín,
  • chrbtice,
  • mozgu.

Funkčné následky iného postihnutia delíme na:

  • vrodené, napr. vrodené chyby horných končatín (amputácia od lakťa, alebo ramena);
  • získané, cievne, či nádorové postihnutie miechy (poúrazové postihnutie).

Imobilita predstavuje pre ľudí rôzne komplikácie, na korigovanie ktorých majú kompenzačné pomôcky:

  • vozíky,
  • toaletné pomôcky,
  • WC kreslá, vaňové dosky,
  • polohovacie postele, kreslá,
  • zdvihák.

ľudia-na-vozíku-1

Poškodenie centrálneho nervového systému (CNS) môže mať za následok hemiplégiu – ochrnutie polovice tela. Na kompenzáciu tohto postihnutia, by mal človek dostať funkčný invalidný vozík.

Vozík pre imobilného pacienta zahŕňa širší nožný priestor, tvarovanú opierku predlaktia a jednoručný pohon. Invalidný vozík by mal byť jednoducho prenosný a skladný.

(O nároku na príspevok na kompenzačné pomôcky, sa informujte na príslušnom úrade sociálnych vecí.)

Správne polohovanie pacienta

Polohovať sa má každé 2 hodiny, aj v noci. Dôležité je podopretie, vypodloženie častí tela vankúšmi a polohovacími valcami.

Správnym polohovaním predídeme nežiaducim javom, ako sú preležaniny, kontraktúry (skrátené svaly), zápaly pľúc, a tiež spasticite, neprirodzenému zvýšeniu svalového napätia, ktoré sprevádzajú bolestivé kŕče. Spasticita sa vyvíja postupne, nebadane.

Možnosti rehabilitácie

Na Slovensku máme Národné Rehabilitačné Centrum (NRC) a Špecializovaný liečebný ústav Marína obe zariadenia sú na.

V NRC sú pacienti po ťažkých úrazoch a zlomeninách chrbtice (s následným porušením miechy). Marína je zameraná na starostlivosť o deti, najmä s detskou mozgovou obrnou, skoliózami, poúrazovými a pooperačnými stavmi, a slúži aj dospelým pacientom s ortopedickými, traumatologickými a neurologickými diagnózami.

NRC-Kováčová
Národné rehabilitačné centrum na Kováčovej

Hľadanie vhodného hotelového ubytovania pre vozíčkara, je ako hádanie podľa “tajomných” indícií. Pátranie po ubytovaní bez bariér, môže byť miestopisným rébusom, ktorý pochopíte, až keď všetky miesta navštívite.

Je preto dobré,vsadiť na zaručené referencie od iného vozíčkara.

Tip: Na Slovensku sú držiteľom ocenenia Oskar bez bariér (za vytváranie bezbariérového mesta) Piešťany.

Nutné úpravy v domácnosti, kde sa pohybuje invalidný vozík

Schody, obrubníky, namáhavé presuny a polohovanie, to všetko spôsobuje nečakané problémy nielen imobilným ľuďom, ale aj ich blízkym, asistentom, či opatrovateľom. Jedni, aj druhí, musia často improvizovať.

Ak ste sa rozhodli zrekonštruovať bytové priestory, majte na pamäti, že výšky a vzdialenosti majú u vozičkára iné rozmery, ako u stojaceho človeka. Bez ohľadu na to, či ide o priestory v rodinnom dome, alebo v panelákovom byte, prvou zásadnou zmenou je výmena zárubní. Majú byť široké minimálne 80 cm, čo je dostatočné na prejazd s mechanickým i elektrickým vozíkom.

Minimálnu šírku 80 cm, musia mať aj priechodové chodby. Na otáčanie vozíka v priestore, je potrebný rádius o šírke 150 cm. To môžete v byte dosiahnuť len primeraným usporiadaním nábytku v izbách.

Základnou požiadavkou na WC sú (z pohľadu výšky a šírky) správne osadené madlá. Ideálne sú zasúvacie dvere, pretože z vozíka sa lepšie ovládajú, ako krídlové.

Umývadlo má byť nižšie, ako býva zvykom, a aj plytšie, aby sa podeň zmestili kolená sediaceho človeka. Vtedy sa bude môcť k nemu pohodlne priblížiť.

Vozičkár môže na vaňu prakticky zabudnúť. Riešením pre zabezpečenie pravidelnej hygieny je sprcha.

A treba sa zamyslieť aj nad tým, či sú všetky dvere v domácnosti využívané, to znamená, či nie sú permanentne otvorené. Potom ich jednoducho zrušte“, odstráňte, aby nezavadzali.

ľudia-na-vozíku-dvere

Bezbariérové priania vozíčkarov na Slovensku

Výťahy a schodíky

Na všetkých schodištiach, pri vstupe do budovy, potrebujeme výťahy, rampy alebo minimálne schodíky, aby sme mohli vojsť. Schodíky nie príliš strmé. Vo výťahu svetelné i zvukové informácie.

Špeciálne rampy

V prípade, že je do sály pre zhromaždenia niekoľko schodov hore alebo nadol, potrebujeme rampy, pretože výťahy sa počas poplachu nesmú používať. Inak sa nedostaneme von.

Telefóny a zábrany

Telefóny umiestnené v takej výške, aby sme na ne dosiahli. Zábrany odstránené, aby sme sa mohli pohybovať na vozíčkoch aj vo vonkajšom prostredí.

Dvere a brány

Dosť široké. Mali by sa otvárať automaticky, alebo prostredníctvom vrátnika. Dôležité je uzamknutie, ľahko ovládateľné z vozíka. Konvenčné zámky zriedkakedy vyhovujú.

Vešiaky a zrkadlá

Vešiaky v takej výške, aby na ne dosiahli aj ľudia na vozíku. V zrkadlách by sa mali vidieť stojaci, aj sediaci.

ľudia-na-vozíku-bezbariérový

Vstupy pre vozíky

Pokiaľ sú dostatočne široké, dokážeme vstúpiť. Pri dverách potrebujeme miesto aj pre vozík. Dvere by nemali (pri otváraní) nikoho udrieť.

Konferenčná miestnosť

Zariadená flexibilne. Miestnosť s pevne zabudovanými sedačkami, nie je vhodná. Ventilácia bez vysušovania ovzdušia.

Podlaha a pódium

Plocha podlahy by mala byť priestranná – kvôli otáčaniu a pohybu na invalidnom vozíku. Jednoduchý povrch, bez prahov a schodíkov. Bezbariérovo navrhnuté pódium.

Núdzové východy

Jasne označené. Personál školený a dobre trénovaný pre prípad evakuácie, aby bolo postarané aj o ľudí na vozíku.

Dostupnosť informácií

Informácie o organizácii a priebehu kultúrnej, spoločenskej, alebo športovej udalosti. Týka sa aj premietaných priesvitiek, nadpisov, či diagramov. Písaný text: výrazný, dobre čitateľný.

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné fotografie a google.com

Pridaj komentár