Nafúknuté brucho: Kŕče, plynatosť, zápcha. Aké sú príčiny nafukovania?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pocity plnostinafukovania pozná každý z nás. Niekedy ťažkosti odznejú do niekoľkých hodín, inokedy to trvá dlhšie.

Dôvodov, prečo nafukovanie vzniká, je celý rad. V lepšom prípade ide o zlé stravovacie návyky, v tom horšom napríklad o rakovinu.

Kedy by sme mali spozornieť?

A keby sme mali ísť k lekárovi?

Príčiny nafúknutého brucha

Abdominálna distenzia, nám skôr známa ako nafúknuté brucho, vie potrápiť každého. Nejde o samostatne existujúce ochorenie, ale o príznak iného problému, s ktorým telo práve bojuje.

Nafukovanie brušnej dutiny vo všeobecnosti vzniká vtedy, ak sa v nej nahromadia rôzne látky, ako vzduch, plyn alebo tekutiny. To spôsobí nadmerné roztiahnutie svalov v oblasti.

Prečo sa to deje?

Dôvodov je veľa – zlá strava, málo pohybu, užívanie určitých liekov, hormonálne výkyvy, tehotenstvo či nadmerný stres. Nafukovanie môže byť aj príznakom ochorenia, ako je napríklad:

  • syndróm dráždivého čreva (IBS),
  • zápalové ochorenia čriev (napríklad Crohnova choroba),
  • reflux, pálenie záhy,
  • potravinové alergie a intolerancie,
  • črevná parazitárna infekcia,
  • poruchy príjmu potravy (anorexia či bulímia),
  • mentálne zdravotné problémy (napr. depresia).

Veľmi vážne stavy:

Nafúknuté brucho a kŕče

Sprievodným znakom neškodného nafukovania je grganie, škvŕkanie, hnačka či nevoľnosť. Bežne sa objavujú aj kŕče, čo signalizuje dočasné problémy s trávením, no inokedy to môže byť vážnejšie.

Silné kŕče, pomerne bolestivé, sú častým znakom syndrómu dráždivého čreva (IBS). Kŕče sa vtedy objavujú najmä pred vyprázdnením, pričom po toalete dochádza k úľave a ústupu bolesti.

Nafúknuté brucho a bolesť v podbrušku

Podobne ako kŕče, ani bolesť v podbrušku nemusí znamenať nič vážne. Bolesť, ale znesiteľná, sa objavuje napríklad pri zápche, či zastavených vetroch. Na druhej strane, podobná bolesť je prejavom spomínaného syndrómu dráždivého čreva alebo zápalového ochorenia čriev.

Pozor si musíme dať na náhluneznesiteľnú bolesť, keď hrozí zápal žlčníka, prasknutý vred, alebo zápal slepého čreva. Bolesti v oblasti brucha výnimočne súvisia aj s nádormi, ktoré v danej oblasti vytvoria tekutinu, čo zaplní brušnú dutinu.

Nafúknuté brucho a plynatosť (vetry)

Zrejme najčastejším dôvodom „vonkajšieho“ nafukovania je nadúvanie vnútri tela. Ako sa to prejavuje? Okrem grgania, či kŕčov, máme vetry. Tie sú prirodzenou súčasťou tráviaceho procesu, ich vypúšťanie je dokonca zdravé.

Vetry sú vlastne obyčajný vzduch. Ten sa dostáva do tela pri jedení, pití či rozprávaní. Zlozvykom je napríklad rýchle jedenie alebo rozprávanie pomedzi žuvanie. Čím rýchlejšie jete, alebo čím viac pri jedení rozprávate, tým viac vzduchu prehltnete.

Nadmernú plynatosť spôsobuje aj:

  • žuvanie žuvačky,
  • fajčenie,
  • zle sadnúca protéza,
  • pitie minerálok, nápojov s bublinkami, šumienok, šumivých vitamínov, či piva.

Jedlá, z ktorých nafukuje

Nadmerná plynatosť trápi aj mnohých vegetariánov či vegánov. Problémom je, že jedia veľa čerstvého ovocia, zeleniny a strukovín, čo sú potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo ťažko stráviteľných cukrov. V našom tele sa však nenachádza dostatok enzýmov, ktoré by si s tým vedeli poradiť.

Nafukuje najmä kapusta, brokolica, karfiol či kel, z ovocia jablko.

Najlepší liek proti plynatosti

Pokiaľ nejde o nič vážne, s plynatosťou vám pomôžu aj voľne predajné lieky. Plynatosť i nadúvanie rieši liek Degasin, alebo Espumisan. Napríklad liek Simethicon si kúpite aj vo verzii pre deti.

Pri problémoch s trávením však nemôžeme riešiť iba nepríjemné prejavy. Treba sa zamerať na odstránenie príčiny, inak sa ťažkostí zbavíme vždy len na chvíľu.

Nafúknuté brucho po každom jedle

Aj vám po každom jedle narastie namiesto brucha balón? V takom prípade nemožno vylúčiť intoleranciu alebo potravinovú alergiu. Rozšírená je napr. laktózová intolerancia, ktorú si nesmieme zamieňať s alergiou na kravské mlieko. Čoraz častejšie sa stretávame aj s intoleranciou na lepokceliakiou.

Stres je zrejme spúšťačom pri tzv. histamínovej intolerancie, keď má človek ťažkosti pri obrovskom množstve jedál. Za nafukovaním sa môže ukrývať aj syndróm dráždivého čreva, ochorenie žlčníka, alebo podžalúdkovej žľazy.

nafúknuté-brucho-a-zápcha
Zdroj foto: AdobeStock.com

Nafúknuté brucho a zápcha

Sedavý spôsob života, nedostatočný príjem tekutín a priveľa nevhodných jedál, to všetko spôsobuje zápchu. Pohyb čriev, a teda aj vypúšťanie plynov je vtedy obmedzené, čo vedie k nadúvaniu a nafukovaniu.

Zápcha vzniká aj pri nadmernom jedení vlákniny. Tá je ťažko stráviteľná, takže si s ňou musia poradiť črevné baktérie. Nadmerná „práca“ baktérií však spúšťa vetry, a tým aj nafukovanie.

V prípade, že jete priveľa vlákninynepijete dostatok tekutín, vláknina stolicu zahustí, čo vedie k zápche. Neschopnosť uvoľniť z tela plyny, či vyprázdniť sa, však nemusí znamenať iba zápchu. Podobné prejavy sú aj pri črevnej nepriechodnosti.

Nafúknuté brucho z vody

Ak máme v strave priveľa sodíka, telo sa začne zavodňovať. Sodík sa však nenachádza len v soli, všetci dobre vieme, koľko je ho ešte v polotovaroch, vo fastfoodoch a v sladených nápojoch.

Zadržiavanie vody môžu vyvolávať aj niektoré lieky, ako hormonálna antikoncepcia, či antidepresíva. So zadržiavaním vody sa pravidelnejšie stretávajú ženy, najmä kvôli hormonálnym zmenám.

Nafúknuté brucho počas menštruácie

Nafukovanie nastupuje niekoľko dní pred menštruáciou, pričom môže pretrvať aj počas jej úvodnej fázy. V tomto období dochádza v tele k rôznym hormonálnym zmenám, keď nafukovanie súvisí najmä so zmenou hladín pohlavných hormónov, ako estrogén a progesterón.

Zadržiavanie vody je najviditeľnejšie na bruchu, členkoch či poprsí. Tieto neškodné ťažkosti by mali po prvých dňoch menštruácie vymiznúť. Ak však nafúknuté brucho pretrváva aj po skončení menštruácie, poraďte sa s gynekológom.

Dobrá rada: Pár dní pred menštruáciou obmedzte fastfoody a polotovary.

nafúknuté-brucho-počas-menštruácie-v-tehotenstve
Zdroj foto: AdobeStock.com

Nafúknuté brucho v tehotenstve

Nafukovanie brucha zaznamenávame v prvom trimestri tehotenstva. Progesterón vtedy uvoľňuje svalstvo, čo je nesmierne dôležité pre maternicu, no zároveň sa spomaľuje činnosť čriev. To vedie k zápcham, zastaveniu vetrov, a teda k nafukovaniu.

Iný ženský hormón – estrogén, zase zadržiava tekutiny, čo situáciu len zhoršuje. Aj v ďalších fázach tehotenstva môžu tieto ťažkosti pretrvávať, čo súvisí najmä s tým, že plod a placenta sa stále zväčšujú, čím tlačia na tráviaci trakt.

Nafúknuté brucho v klimaktériu

Nafukovanie môže žena zažívať aj počas klimaktéria, či pred jeho nástupom. Dôvodom sú značné výkyvy hladín hormónov, a najmä dočasné zvýšenie produkcie estrogénu.

Pokiaľ ženu trápi nafúknuté brucho príliš často, mala by užívania lieky na zníženie produkcie plynov, resp. močopudné diuretiká, ktoré odplavujú vodu von z tela.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak sa vám nafukovanie vracia pravidelne, alebo pretrváva dlhodobo (aj v spojitosti s inými problémami), návštevu u odborníka rozhodne neodkladajte. Rovnako reagujte pri krvi v stolici, alebo vracaní krvi.

Súčasťou vyšetrenia môže byť kolonoskopia alebo endoskopia žalúdka, keď vám skontrolujú pažerák a žalúdok pomocou tenkej hadice (cez ústa alebo nos). Je to síce nepríjemné, ale takto lekár odhalí podozrivé zmeny v tráviacom trakte, vredy, polypy či nádory.

nafúknuté-brucho-pri-menopauze
Zdroj foto: AdobeStock.com

Cviky na nafúknuté brucho

Vo všeobecnosti platí, že akýkoľvek pohyb je lepší, než žiaden. S lepším trávením vám pomôže aj rýchla chôdza, či jóga. Práve jóga pozná niektoré cviky, ktoré sú priamo zamerané na tráviace ťažkosti.

Orgány brušnej dutiny prirodzene masíruje napríklad poloha „dieťaťa“, keď sa posadíte na päty a postupne si ľahnete na podložku s vystretými rukami. Čelo by sa malo dotýkať podložky. Cieľom je, čo najviac sa uvoľniť a natiahnuť.

Ak vás nafukovanie obťažuje v práci, vyskúšajte jednoduchý cvik, pri ktorom sa nemusíte ani postaviť zo stoličky. Stačí, ak budete vrchnú časť tela otáčať raz na jednu, potom na druhú stranu, aby ste sa rukami zachytili zadnej časti operadla.

Aby sa dostavili požadované výsledky, cviky zopakujte viackrát.

Ako predchádzať nafukovaniu a plynatosti

  1. Jedzte pomaly a dlhšie prežúvajte.
  2. Na čas eliminujte niektoré potraviny, najmä strukoviny.
  3. Po čase ich znova zaraďte. Takto odhalíte, ktoré znášate lepšie a ktoré menej.
  4. Strukoviny by ste z jedálnička nemali vyhadzovať, pred varením ich však namočte do vody.
  5. Pite dostatok tekutín, no vyhnite sa nápojom s bublinkami, či s umelými sladidlami.
  6. Proti zadržiavaniu vody pomáha draslík. Nájdete ho v špenáte, banánoch, avokáde či sladkých zemiakoch.

Zdroje:

  • https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-bloating-reasons
  • https://www.healthline.com/health/abdominal-bloating#causes
  • https://www.medicinenet.com/gas/symptoms.htm
  • https://healthengine.com.au/info/abdominal-bloating
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/324332.php
  • https://americanpregnancy.org/pregnancy-health/gas-during-pregnancy
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/319609.php
  • https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/remedies-for-bloating-and-wind/

Pridaj komentár