Biologická liečba

odborný garant:
prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák PhD. MBA. Dott.Ric. MHA

Psoriázou sa nenakazíte

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Niektoré choroby pacient utají, iné je vidieť na prvý pohľad. Keď pacient trpí neinfekčným, ale nepríjemne vyzerajúcim kožným ochorením – psoriázou – často sa stretáva s odvrátenými pohľadmi.

Niektorí ľudia sa mu ostýchajú podať ruku, iní sa ho priamo stránia. Ťažko bojovať s predsudkami, ľahšie mu je, keď chorobu nevidieť. Dá sa však túto chorobu nevidieť?

Dušan z Bratislavy, ktorý sa s nami pred časom rozprával, bojoval so svojou chorobou naozaj dlho. Ani nezbadal, ako postupne nabrala na sile. Psoriáza sa rozširovala postupne a prechádzala od malých ložísk k väčším. Viditeľná bola na trupe, ba aj vo vlasoch.

Zvládol toho veľa. Každodenné natieranie ložísk na tele i pravidelné užívanie liekov. Pocity beznádeje, keď z neho „všetko“ padalo dole. Keď však zistil, ako na neho okolie pozerá, dostal najtvrdšiu ranu. Kto na vlastnej koži nezažil, nepochopí. Choroba mu vzala veľa. Radosť zo života i sebaúctu.

Posun k lepšiemu priniesla biologická liečba

Keď mu nasadili biologickú liečbu, zlepšenie si všimol už po prvej injekcii, príznaky psoriázy totiž masívne ustúpili. Po druhej dávke zmizli všetky kožné prejavy. Tam, kde predtým boli šupinové ložiská, ostala iba ružovkastá pokožka.

Dušan si túto inovatívnu liečbu nevie vynachváliť. Ako sám vraví, zmenil aj svoj životný štýl. Začal športovať, vylúčil alkohol a pije len slabšiu kávu. Liečbu dodržiava a verí, že nepríjemné prejavy tejto choroby bude mať navždy pod kontrolou.

Prečo psoriáza vzniká?

Psoriáza je nevyliečiteľné autoimunitné ochorenie, ktoré trápi v rovnakej miere mužov ako ženy a dlho môže byť skryté. Jeho názov je odvodený z gréckeho slova „psora“, teda svrbenie alebo chrasta. Na Slovensku vôbec nie je raritným ochorením, trápi napokon okolo 200 000 Slovákov a Sloveniek.

Prvýkrát sa zvykne objaviť v období dospievania a ranej dospelosti, teda vo veku 15 – 35 rokov, ale bojujú s ním ešte mladšie deti i starší pacienti. Za jeho vznikom môžu byť rôzne spúšťače. Jedným z nich je prekonané infekčné ochorenie, napríklad angína či iná streptokoková infekcia. Ďalším tiež užívanie niektorých liekov, hormonálne vplyvy.

Psoriázu vie spustiť aj dlhotrvajúci stres, nezdravý životný štýl, ale napríklad aj zimné ročné obdobie. Riziko prepuknutia zvyšuje aj pozitívna rodinná anamnéza, teda výskyt ochorenia v blízkej rodine.

psoriáza vo vlasoch
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako vyzerá psoriáza

Psoriáza je chronické zápalové ochorenie, pri ktorom sa na postihnutých oblastiach kože začnú veľmi rýchlo vytvárať nové kožné bunky. Obnovia sa pritom každých 3 6 dní, kým u zdravého človeka raz za 28 dní.

Tento zrýchlený metabolický cyklus v niekoľkých kožných vrstvách spôsobuje abnormálne správanie sa bielych krviniek T-lymfocytov. Vznikajú potom typické červené zhrubnuté ložiská na koži so striebristými šupinami, prípadne iné, nepríjemne vyzerajúce prejavy. Pokožka sa zvykne odlupovať.

Ochorenie sa prejaví na koži, lakťoch, kolenách, vo vlasoch, driekovej alebo krížovej oblasti, ale aj na nechtoch alebo ušiach. Má fázy, keď jeho prejavy nie sú natoľko viditeľné, a naopak, keď je až priveľmi na očiach.

Niekedy sa popri ňom po rokoch objaví aj ďalšie vážne chronické ochorenie – psoriatická artritída, pri ktorom v závažných prípadoch dochádza k deformácii prstov.

Mám psoriázu? Kto mi ju potvrdí?

Diagnóza sa definitívne potvrdí alebo vyvráti po biopsii, teda odbere malého kúska kože. Psoriázu potvrdí lekár – špecialista, dermatológ. Podľa vzhľadu, stupňa závažnosti postihnutia i miesta, kde sa nachádza, lekár určí aj konkrétny typ psoriázy. Najčastejším typom je ložisková (plaková) psoriáza.

Pri pustulóznej psoriáze sa tvoria pľuzgiere, pri erytrodermálnej psoriáze červené a olupujúce sa lézie, pri inverznej psoriáze zase nápadne červené lézie v kožných záhyboch. Pri kvapkovitej psoriáze, ktorá postihuje skôr deti a mládež, sa na koži vytvárajú červené obrazce, kvapkovité škvrnky.

Významným krokom vpred biologická liečba

Liečba psoriázy patrí do rúk dermatológa. V prípade ľahších foriem sa využíva lokálna liečba, pri ktorej sa choré miesta liečia pomocou mastí. Ďalšou formou je fototerapia, ktorá pomocou UVB žiarenia spomaľuje rast nadmerne sa deliacich kožných buniek a zlepšuje stav pokožky.

Pokiaľ však pacient trpí stredne ťažkou alebo závažnou formou psoriázy, pravdepodobne lekár určí systémovú liečbu, a to vo forme injekcií alebo tabletiek. Pri nej však rastie riziko vedľajších účinkov.

Biologická liečba je indikovaná pre stredne ťažkú až ťažkú formu psoriázy. Pokiaľ pacient spĺňa indikačné kritériá, lekár môže navrhnúť najmodernejšiu, biologickú liečbu. Tá cielene zasahuje do priebehu chorobných reakcií v organizme.

Biologický liek znižuje neprimerane vysokú imunologickú reakciu v koži. Aplikuje sa výlučne v Centrách biologickej liečby vo forme podkožnej injekcie alebo vnútrožilovej infúzie.

Autor je farmaceut a nebol odmenený objednávateľom článku.

 

 

2 odpovedí na “Psoriázou sa nenakazíte

  1. Spätné upozornenie: Vitamín D - Swiss natural

Pridaj komentár