Refluxná choroba pažeráka: Prečo si posvietiť na reflux?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Základným prejavom refluxnej choroby pažeráka je „pálenie záhy“.

Odbornejší názov tejto diagnózy je gastroezofágová refluxová choroba.

Výskyt refluxu v našej populácii môžeme iba odhadovať. Zistilo sa však, že len asi 20 % pacientov, ktorí pociťujú pálenie záhy, navštívi lekára. Ďalších 36 % ľudí tieto zdravotné ťažkosti nerieši.

Prečo by sme mali ísť k lekárovi, keď nás trápi reflux?

A čo nám hrozí, ak tento problém zanedbáme?

Reflux? A to je čo?!

S refluxom pažeráka sa stretol už asi každý človek. Prirodzene sa môže objavovať najmä po jedle, keďže ide o prechod kyslého obsahu žalúdka späť do pažeráka.

Čím častejšie sa reflux opakuje, tým sa zvyšuje dráždenie pažeráka, a práve to vedie k vzniku refluxnej choroby. Sliznica pažeráka nie je prispôsobená na kyslé prostredie, čo sliznicu dráždi a spôsobuje rôzne komplikácie.

Dôvodov, prečo tento stav vzniká, môže byť viacero. Najčastejšou príčinou refluxu je porucha dolného pažerákového zvierača, teda svalového zúženia, čím sa sťažuje presun potravy z pažeráka do žalúdka. Inokedy spôsobujú reflux lieky alebo hormóny, či rôzne druhy jedál. Spúšťačom môže byť aj tehotenstvo, obezita alebo fajčenie.

Ako sa prejavuje reflux?

Najbežnejším prejavom refluxu je palivá bolesť za hrudnou kosťou, zväčša v jej dolných častiach. Táto bolesť môže prechádzať až do oblasti žalúdka. Bolesť trvá obvykle niekoľko minút, niekedy hodín, no niekedy aj dní.

Reflux sa spája aj s pocitom nutkania na zvracanie, čo často vyústi do samotného zvracania. Ďalšími nešpecifickými symptómami môžu byť: kašeľ, astma, zápal hrdla a pod.

Ignorovanie počiatočných príznakov zhoršuje váš zdravotný stav, a tak sa neskôr môžu objaviť nové príznaky. Neustále dráždenie poškodzuje sliznicu pažeráka, až sa na nej začnú tvoriť drobné vriedky. Tie sú náchylné na prasknutie a môžu vyvolať krvácanie.

Ďalším, a veľmi nepríjemným príznakom refluxnej choroby, je neschopnosť prehltnúť sústo. Toto vedie až k nadmernému chudnutie. Aj preto nič nepodceňujte a navštívte lekára už pri prvých príznakoch!

Pacienti s refluxom musia častejšie navštevovať zubára, keďže kyslý obsah zo žalúdka poškodzuje zubnú sklovinu. Zvyšuje sa tiež riziko vzniku zubného kazu.

reflux kašeľ
Zdroj foto: AdobeStock.com

Komplikácie neliečeného refluxu

Príznaky, ktoré spôsobuje reflux, sa dajú istý čas znášať, aj potláčať. Častokrát si však neuvedomujeme, kam nás môže ľahostajnosť k vlastnému zdraviu zaviesť. Barrettov pažerák je jednou z najzávažnejších komplikácií refluxnej choroby.

O čo vlastne ide?

Je to stav, ktorý vzniká pri neustálom pôsobení kyseliny na pažerák. Vtedy sa sliznica začína pomaly premieňať na takú, ako je v žalúdku. Táto zmena štruktúry môže dokonca viesť k rakovine.

Vyšetrenie u lekára

Na to, aby bola správne určená diagnóza, by vás mal lekár v prvom rade vypočuť. Pokúste sa mu čo najpresnejšie opísať, ako často sa zdravotné ťažkosti opakujú, napríklad – po jedle, ráno, večer, v noci; či ste nezvracali krv, či ste nemali krv aj v stolici, alebo či sa podobné ochorenie vyskytuje v rodine.

Po takomto rozhovore lekár dokáže vybrať najlepší diagnostický postup. Snažte sa nič nezamlčať a spolupracovať. Pri menej závažných stavoch vám najskôr predpíše lieky, ktoré znížia množstvo žalúdočnej kyseliny.

Lieky by sa mali brať pravidelne, a to v priebehu 2 týždňov. Ak nezaberú, lekár vám naordinuje ďalšie špeciálne vyšetrenia. Jednou z metód je pH-metria.

Malý katéter vám zavedú do dolnej časti pažeráka, kde bude počas nasledujúcich 24 hodín sledovať pH v tejto oblasti. Podľa nameraných údajov vie lekár zhodnotiť, či naozaj trpíte refluxným ochorením.

Reflux a endoskopia

Najspoľahlivejšou metódou, ako odhaliť refluxnú chorobu a jej štádium, zostáva gastroendoskopia. Vyšetrenie spočíva v tom, že vám cez ústa – pomocou úzkej hadičky s kamerou – prezrú pažerák, žalúdokdvanástnik.

Aj keď gastroendoskopia nepatrí k najpríjemnejším vyšetreniam, nebráňte sa jej. Lekár vás môže poslať na toto vyšetrenie už pri prvej návšteve, a to vtedy, ak máte viac ako 50 rokov, alebo ste prišli s vážnejšími príznakmi.

Pokiaľ sa gastroendoskopie bojíte, riešením môže byť návšteva odbornej ambulancie, kde vás za príplatok uspia. 

lieky na reflux
Zdroj foto: AdobeStock.com

Liečba refluxu pažeráka

Liečba závisí od toho, v akom štádiu je ochorenie. Pokiaľ prídete včas, lekár vás pošle domov s tabletkami na zníženie tvorby kyseliny a pokynmi na zlepšenie životosprávy.

A čo by mal každý pacient s refluxom dodržiavať?

  1. Znížiť príjem tukov.
  2. Vyhýbať sa korenistým jedlám.
  3. Obmedziť kofeínové nápoje.
  4. Redukovať svoju hmotnosť.
  5. Jesť častejšie a menšie porcie.
  6. Skoncovať s fajčením.
  7. Nadvihnúť posteľ v oblasti hlavy.
  8. Neležať hneď po jedle.

Reflux a operácia

Ak sa váš stav nezlepší ani po konzervatívnej liečbe, pričom ste poctivo dodržiavali životosprávu, s veľkou pravdepodobnosťou sa nevyhnete chirurgickému zákroku. Operácia sa prevádza laparoskopicky – teda cez malé otvory, keď vám do brušnej dutiny zavedú nástroje.

Výhodou takéhoto zákroku je, že vám zostane oveľa menšia jazva, ako po klasickej operácii. Zákrokom sa lekár snaží vytvoriť akúsi manžetu okolo začiatku žalúdka, a tak zabrániť navracaniu potravy do pažeráka.

Vo závažnejších prípadoch, keď sa u pacienta už vyskytuje Barettov pažerák, lekár operačne odstraňuje poškodenú časť pažeráka. Týmto zákrokom sa znižuje riziko vzniku rakoviny pažeráka takmer na 100 %.

Endoskopia je tiež jednou z liečebných metód. Pomocou endoskopu dnes vieme zastaviť krvácanie z malých vriedkov. Sliznica pažeráka býva často zjazvená po vyliečených vredoch, a tým sa jeho lúmen zužuje. Pri endoskopii dokážu lekári pažerák opäť rozšíriť.

reflux u dojčiat
Zdroj foto: AdobeStock.com

Reflux u dojčiat

Reflux nesužuje len dospelých ľudí, ale aj deti. U nich sa dokonca vyskytuje oveľa častejšie. Príčinou refluxu u detí je najmä nezrelosť dolného pažerákového zvierača.

Reflux vzniká u detí z rôznych dôvodov, no predovšetkým kvôli hltaniu vzduchu počas kŕmenia, keď má bábätko v žalúdku viac mliečka, ako zvládne spracovať.

U novorodeniatok a dojčiat sa reflux prejavuje zvracaním, nadmerným chudnutím a celkovým nepokojom. Pri vdýchnutí vracajúcej sa potravy, sa môžu u dieťaťa objavovať zápaly dýchacích ciest.

Liečba refluxu u novorodencov spočíva aj v týchto opatreniach:

  • Zvýšte polohu hlavy a hornej časti tela (počas spánku).
  • Zahusťujte stravu – napr. špeciálna výživa s antirefluxnou zložkou, ako je škrob.
  • Podávajte menšie porcie a častejšie.

U novorodencov by sa mal tento stav postupne zlepšiť. Príznaky by mali vymiznúť do 18 mesiacov, niekedy dokonca do 2 mesiacov. V prípade, že reflux pretrváva, prechádza sa na medikamentóznu alebo chirurgickú liečbu.

Pár rád na záver

  • Ak pociťujete pálenie záhy viackrát za týždeň, navštívte lekára.
  • Nepodceňujte ani nešpecifické príznaky, ako kašeľ, zápaly dýchacích ciest, chudnutie, kyslý zápach z úst, či zvýšené množstvo zubných kazov.
  • Pokiaľ vám lekár predpísal lieky na zníženie tvorby kyseliny, no vaše problémy neutíchajú, aj tak ich neprestávajte brať. Niektoré liečivá zaberajú až po dlhšom užívaní.
  • Nespokojnosť vášho dieťaťa a strata na hmotnosti – aj toto môžu byť príznaky refluxu. Nepodceňujte ich a navštívte pediatra.
  • Neliečený reflux vás môže doviesť až k rakovine.

Video o tom, ako prebieha gastroskopia:

 

Jedna odpoveď na “Refluxná choroba pažeráka: Prečo si posvietiť na reflux?

Pridaj komentár