Rosacea: Ako sa zbaviť červených líc a červeného nosa?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Rosacea je závažné kožné ochorenie tváre, ktoré sa zhoršuje s príchodom zimy, najmä ak ho zanedbáme. Začervenať sa môžeme, keď sa zahanbíme, keď nás prichytia pri klamstve, alebo keď sa zrazu ocitneme v chúlostivej situácii. Červená pleť môže byť výsledkom zvýšenej fyzickej námahy pri cvičení, nešetrného opaľovania alebo „ručného“ riešenia konfliktov…

Takto vzniknutá červeň na tvári v krátkom čase odznie. Nie však rosacea.

Stála červeň signalizuje problém

Červené líca boli v minulosti považované za znak dobrého zdravia. Zväčša šlo o výsledok pravidelného pobytu na čerstvom vzduchu.

Aj keď nám poriadny mráz môže vyštípať líca aj dnes, stála červeň na tvári nie je prirodzená. A červeň, ktorá vzniká ako dôsledok ochorenia rosacea, sa stáva závažným zdravotným, ale aj psychickým a spoločenským problémom človeka.

„Moja červená tvár budí pozornosť okolia. Je nepríjemné, ak si vás ľudia stále zvedavo prezerajú a myslia si, že som si možno už ráno „hrkla“. Aj keď nevedia o mojom zdravotnom probléme celkom nič, posudzujú ma a možno odsudzujú, pretože vyzerám ako alkoholička. Napriek tomu, že oni nemajú pravdu, hanbím sa ja! Je to veľmi frustrujúce,“ sťažuje sa 37-ročná Gabika.

Rozacea je častejšia u žien

Rosacea je veľmi časté ochorenie kože, ktoré postihuje obe pohlavia, ale častejšie ženy. Najviac pacientov je vo vekovej skupine 4060 rokov. Vyskytuje viac pri svetlej pleti – fototyp I alebo II. Typická pacientka je 40-ročná žena svetlej pleti, ktorá má rozaceu v rodine. Začervenanie tváre však postihuje najrôznejšie typy ľudí.

„Ochorenie nemá presne známu a jednoznačnú príčinu vzniku, ale na jeho výskyte sa výrazne podieľa aj genetická predispozícia,“ uvádza dermatovenerologička MUDr. Michaela Blaško, PhD.

Aj iné ochorenia môžu s rosaceou a jej priebehom súvisieť, napr. hypertenzia, ochorenia gastrointestinálneho traktu, kožné roztoče a pod.

K príznakom začervenania kože obvykle radíme:

  • sčervenanie a pretrvávajúcu červeň,
  • viditeľné cievky,
  • štípanie a pálenie.

Rosaceu si najčastejšie zamieňame s:

Ochorenie prichádza nenápadne

Počiatočné príznaky rosacey mnohí ľudia nepokladajú za zdravotný problém. Väčšinou neprídu na kožné vyšetrenie primárne s týmto ochorením, až lekár ich upozorní, že „nemusia byť červení“. Pacienti si v začiatkoch ani neuvedomujú, že začervenanie tváre môže byť známkou ochorenia.

„Príznaky ochorenia sa u mňa začali prejavovať okolo tridsiatky. Najskôr som mala len červenšiu pleť. Myslela som si, že ide o nejakú alergickú reakciu na jedlo, alebo nával zo stresu v práci. Postupom času som si všimla, že je to stále intenzívnejšie a fľaky neprekryje už ani mejkap. A aj ľudia sa na mňa začali inak pozerať,“ popisuje priebeh ochorenia pacientka s rosaceou.

Štádiá rosacey:

  • Typ 1 – začervenanie tváre, najbežnejší zo štyroch typov, postihuje viac ako 75 % ľudí s rosaceou.
  • Typ 2 – hrbolčeky (papuly) alebo vriedky (pustuly) – objavujú sa a miznú spolu s červenými fľakmi.
  • Typ 3 – zhrubnutie pokožky – prebytočné tkanivo často vedie k zväčšeniu nosa a vzniku nepravidelných povrchových výrastkov (podobných hrbolčekom).
  • Typ 4 – vodnaté alebo krvou podliate oči – slzenie a pálenie, opuchnuté viečka, opakovaný výskyt jačmeňa v oku.

Nástup rosacey je veľmi nenápadný. Začína sa to subjektívnymi pocitmi, spojenými s hypersenzitívnou pleťou, ako je štípanie a pálenie.

V začiatkoch sa rozacea prejavuje prechodným začervenaním kože, ktoré vzniká prevažne pri búrlivých emóciách, po konzumácii horúcich nápojov, alebo po opaľovaní. Neskôr je začervenanie viditeľný už stále, na koži sú viditeľné malé rozšírené cievky (teleangiektázie).

Druhé štádium ochorenia je stredne ťažká zápalová forma – na neustále zapálenej koži sa objavujú pupienky. Ich obsah môže byť sterilný, alebo môže obsahovať bakteriálnu flóru. Vo vyšších štádiách ochorenia sa môžu tvoriť väčšie uzly, abscesy, zhrubnutie kože a zväčšovanie mazových žliaz.

To vedie k zosilneniu kože, ktoré lekári nazývajú phyma. Tento proces môže vyvolať zväčšenie nosa. Až 60 % pacientov s diagnózou „ružovky“ má aj problémy s očami, čo sa prejaví zapálenými spojovkami.

rozacea červený nos ako liečiť
Zdroj foto: Shutterstock.com

Keď ochorenie vytvára bariéry

Rosacea nie je len zdravotný problém, ale vo výraznej miere ovplyvňuje aj spoločenský a osobný život pacienta, ako aj jeho pracovné uplatnenie.

„Ja mám ešte to šťastie, že ochorenie nemám v pokročilom štádiu. Z poradne však poznám ženy, ktoré majú vážne problémy v komunikácii s ostatnými. Nedávno sa mi jedna z nich priznala, že ak by sa chcela s niekým zoznámiť, tak by mala obrovský problém. S hľadaním partnera ani nezačína a väčšinu voľného času trávi doma a osamote,“ hovorí pacientka Gabika.

Rozacea sa prejavuje v strednej časti tváre, hlavne na:

  • čele,
  • nose,
  • priľahlých oblastiach líc,
  • brade (kvôli rozšíreným cieviam),
  • červené alebo hnisavé vyrážky (v ďalšej fáze).

Tvár človeka je z pohľadu druhých kľúčová pri vytváraní si prvého dojmu. Trvalé začervenanie tváre znevýhodňuje pacientov v komunikácii s inými ľuďmi. Ľudia s rosaceou veľmi často trpia depresiami, úzkosťou, zníženým sebavedomím, neraz potrebujú pomoc psychológa.

Prieskum v ôsmich krajinách na vzorke 6 831 osôb vo veku 2564 rokov dokázal, že ľudia s rosaceou môžu byť znevýhodňovaní, pokiaľ ide o prvý dojem. Iní ľudia ich vnímali ako menej inteligentných, menej dôveryhodných, menej spoľahlivých a menej sebaistých, dokonca ako alkoholikov.

Mnohí pacienti s rosaceou sa však alkoholu v živote nedotkli, alebo sa jeho konzumácii cielene vyhýbajú!

Liečba rosacey

Kým v minulosti nebola liečba rozacey veľmi účinná, dnes existujú účinné postupy, ako progresii ochorenia zabrániť. Šťastím pre pacientov je skutočnosť, že na každé štádium ochorenia existuje účinný spôsob liečby. Aj keď sa vzhľadom na genetickú predispozíciu rosacea nedá úplne vyliečiť, dá sa perfektne držať pod kontrolou.

Dnes je k dispozícii komplexná liečba:

  • lokálna – vo  forme krémov, gélov, mastí,
  • celková – vo forme tabletiek,
  • prídavná – estetickákorektívna dermatológia (laserová terapia, alebo intenzívne pulzné svetlo, ktoré redukuje začervenanie na minimum).

Na denné používanie je k dispozícii špeciálny gél, ktorý sa ráno nanáša na čistú pleť. Pôsobí 812 hodín a zabezpečí stiahnutie ciev, čím zníži intenzitu začervenania na minimum.

Ak sú na pleti aj zapálené a hnisavé vyrážky, zvyčajne ordinujeme antibiotiká v lokálnej forme alebo vo forme tabletiek. Na redukciu rozšírených cievok možno použiť liečbu IPL – intenzívnym pulzným svetlom, alebo cievnym laserom – na špecializovaných pracoviskách estetickej a korektívnej dermatológie.

Základom je dôkladné dodržiavanie terapie zo strany pacienta. Liečba má prebiehať nielen vtedy, keď zle „vyzeráme“, ale z hľadiska prevencie ochorenia neustále. Okrem medikamentóznej liečby musíme neustále dodržiavať režimové opatrenia, ktoré ochorenie udržujú pod kontrolou.

Miernejšie formy rosacey sa liečia lokálne, k systémovej liečbe sa pristupuje pri závažnejších formách. Chirurgická liečba sa využíva v najťažších prípadoch ochorenia.

rozacea krém na červenú pleť
Zdroj foto: Shutterstock.com

Rozacea a prevencia

Je veľmi prospešné, keď upravíme vonkajšie faktory, ktoré vplývajú na vznik a priebeh ochorenia. Dobrou voľbou je pohánka, ktorá obsahuje flavonoid rutín (tvz. vitamín P).

A čomu sa treba (okrem alkoholu) vyhýbať?

  • Nadmernej expozícii UV žiareniu – minimalizujme opaľovanie a pri pobyte na slnku používajme opaľovacie krémy s dostatočným ochranným faktorom.
  • Korenistým, pikantným, aj príliš horúcim jedlám.
  • Potravinám s vysokým obsahom histamínučervené víno, zrejúce syry, jogurt, pivo, slanina.
  • Procedúram založeným na teple – sauna, solárium, termálne kúpele.
  • Náročným fyzickým aktivitám.
  • Prílišnému dráždeniu pokožky tváre – trenie, škriabanie, peeling, ale aj chemické podráždenie, napr. aromatické kozmetické a hygienické výrobky (spreje, mastné krémy, pleťové vody s obsahom alkoholu, acetónu, kyseliny sorbovej, kozmetické prípravky s fluoridou a pod.).
  • Krémom na tvár, ktoré obsahujú kortikoidy.
  • Obmedziť prechody z vykúreného do chladného prostredia, keďže rozdiel teplôt vyvoláva výrazné prekrvenie a rozšírenie ciev, čím pleť „vzbĺkne“ a výrazne sčervená.
  • V prípade extrémneho počasia si chránime tvár pred vetrom a chladom šálom alebo šatkou.
  • Stresuhnevu.

Rosacea v číslach:

  1. Vo svete trpí rosaceou približne 40 miliónov ľudí.
  2. Pravdepodobnosť dedičnosti pri tomto ochorení je 3040 %.
  3. Rosacea sa objavuje 3-krát častejšie u žien.
  4. Príznaky ochorenia sa často objavujú u ľudí vo veku 30 rokov. Naplno sa prejavujú najmä okolo 50. roku života.
  5. Podľa prieskumu americkej spoločnosti National Rosacea Society znížila rosacea sebavedomie až u 76 % pacientov. 41 % z nich obmedzilo svoje spoločenské kontakty, polovica pacientov radšej prestala chodiť do práce.

Rozacea trápi aj slávnych ľudí:

  • Anglický princ Harry.
  • Bývalý prezident USA Bill Clinton.
  • Charizmatická herečka zo seriálu Sex v meste Cynthia Nixon.

Seriálovej Mirande Hobbsovej diagnostikovali rosaceu vo veku 30 rokov. Stala sa hovorkyňou National Rosacea Society v USA a tvárou kampane Act on Red.

Pridaj komentár