Vojtova metóda: Potrebuje ju aj vaše dieťa? Prečo sa jej netreba báť?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Mnohí rodičia dostanú od pediatra odporúčanie, aby s dieťaťom začali cvičiť Vojtovu metódu.

Mamy a otcovia sa niekedy vyľakajú, že s ich potomkom niečo „nie je v poriadku“. Obavy sú však väčšinou zbytočné.

Vďaka Vojtovej metóde sa dojčatá naučia správne využívať svaly, aby ľahšie postupovali v dôležitých míľnikoch.

V čom spočíva Vojtova metóda?

Pre koho je určená?

Ako pomôže vášmu dieťaťu?

Kedy pomôže dospelému?

Čo je Vojtova metóda?

Vojtova metóda je založená na prirodzenom vývoji pohyblivosti. Možno ste už počuli, že každý človek sa rodí s automatickými pohybmi, čo odborne nazývame reflexná lokomócia. No nie vždy všetko funguje úplne hladko. Nazvime to programom, do ktorého sa vkradla „chyba“.

A práve vtedy dieťa robí neprirodzené alebo chybné pohyby, prípadne ich vôbec nedokáže spraviť. Terapeuti sa potom snažia pokazený program napraviť – pracujú s dieťaťom, aby uňho nastavili správne reakcie.

Nie je to však nič, čo by sa dieťa malo vedome učiť. Pri Vojtovej metóde sa všetko deje v podvedomí. Preto je táto metóda dobrým pomocníkom nielen pre bábätká, ale aj pre ľudí po porážke alebo mentálne postihnutých.

Čo je cieľom Vojtovej metódy?

Cieľom Vojtovej metódy je aktivácia svalov, ktoré kvôli poruche v centrálnej nervovej sústave nefungujú. Vojtova metóda pracuje s aktivačnými zónami a podporuje reflexné pohyby. U bábätiek je to najčastejšie plazenieotáčanie sa.

Najväčšou výhodou je, že terapeuta budete potrebovať len na začiatku. Ak si osvojíte techniku, môžete cvičiť s bábätkom doma. Samozrejme, nikdy nebudete na úrovni profesionálnych terapeutov, ale aj tak dosiahnete veľa.

Je veľkou škodou, že o Vojtovej metóde stále koluje veľa mýtovpoloprávd. Neraz to však vyplynie z toho, že rodičia chcú ušetriť čas a peniaze, a preto skúšajú lacnejšieprístupnejšie možnosti. To však častokrát nie je kvalifikovaná pomoc.

Čím skôr vyhľadáte pomoc kvalifikovaného terapeuta, tým ľahšie sa dieťa naučí správne pohyby.

Vojtova-metóda-cviky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako funguje Vojtova metóda?

Reflexné pohyby, ktoré využíva Vojtova metóda, podporujú zmeny v aktivácii mozgu a centrálneho nervového systému. Ak bábätko (alebo dospelý) chodí na terapiu pravidelne, „prepíše“ si model zlého pohybu v mozgu, na správny model.

Metóda napráva, resp. prebúdza ďalšie reakcie:

Komu pomôže Vojtova metóda?

Podľa autora, MUDr. Václava Vojtu, je metóda vhodná pre ľudí rôzneho veku, a teda aj pre bábätká. Pomôže každému človeku, u ktorého zlyháva spolupráca nervovsvalov. Odborní fyzioterapeuti štandardne používajú Vojtovu metódu pri takmer všetkých poruchách pohybu, resp. pri vybraných chorobách.

Vojtova metóda sa veľmi často využíva aj pri tzv. dojčenskej asymetrii. O čo ide? Niekedy telo dieťaťa reaguje asymetricky, to znamená, že jedna časť tela je dominantná a druhá zaostáva. Logicky má táto dominancia značný vplyv na pohybové aktivity a celkové zručnosti dieťaťa.

Nepodceňujte napríklad vyšetrenie „jadierok“ u bábätiek. Deti sa rodia bez jadierok, a ak sa včas a správne nevyvinú, musíme im v tom pomôcť my, dospelí.

Štúdie potvrdili, že k nesprávnemu vývinu bedrového kĺbu prispieva aj nedostatok miesta v maternici.

Vojtova metóda je prospešná pri týchto stavoch:

  • dojčenská asymetria,
  • vrodená tortikolitída (torticollis = strnulá šija),
  • mozgová mŕtvica,
  • mozgová obrna,
  • skolióza,
  • lumbosciatica – bolesti z bedrovej oblasti smerom od sedacieho nervu,
  • nesprávny vývin bedrového kĺbu u dojčaťa (tzv. dysplázia bedrového kĺbu),
  • syndróm respiračnej tiesne,
  • migréna,
  • periférna paralýza končatín – napríklad Paréza plexus, spina bifida, paraplégia a podobne,
  • myopatia rôznych druhov,
  • rôzne funkčné obmedzenia a ochorenia chrbtice,
  • problémy s dýchaním, prehĺtaním a žuvaním,
  • hybridné poruchy, vyvolané ochorením mozgu.

Desať zón na podporu reflexných pohybov

Autor terapie, profesor Václav Vojta, určil 10 zón, s ktorými treba pracovať. Takto nastavujeme u dieťaťa správne pohybové vzorce, čo je veľmi dôležité pre ďalší vývoj a funkciu svalov. Zjednodušene možno povedať, že dieťa cielene stimulujeme, aby sme uňho potlačili nesprávne pohyby.

Tri polohy dieťaťa pri terapii:

  1. Na kolenách, tvárou dole.
  2. Ľah na chrbte.
  3. Ľah na boku.
Vojtova-metóda-polohy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prečo pri Vojtovej metóde plače?

Nejedna mamička sa zľakne tejto metódy, pretože jej dieťa pri cvičení plakalo, alebo ju ešte pred prvým cvičením varovala iná mamička. Tá si však zrejme spojila plač s bolesťou, utrpením alebo násilím. Je to pochopiteľné, pretože žiadna mamička nenechá svoje dieťa trpieť. No v tomto prípade sa mamičky mýlia.

Prečo teda deti plačú?

Prirodzený inštinkt hovorí mamičke, že keď jej dieťa plače, niečo „nie je v poriadku“. Všetci chápeme, že plač je jediným komunikačným prostriedkom pre deti, ktoré ešte nevedia rozprávať. No môžeme povedať, že malé dieťa plače iba kvôli bolesti? Skôr naopak. Dieťa oveľa častejšie plače, keď je hladné alebo chce spať.

Preto ak dieťa plače počas cvičenia, nemusí to znamenať, že ho niečo bolí. Pravdepodobne ho cvičenie len unavuje, čo je prijateľné, veď predsa naprávame nesprávne návyky.

Naučte sa porozumieť rôznym nárekom bábätka. Vnímajme intonáciu i naliehavosť. Ak dieťa niečo bolí, vyjadrí to naliehavým, vysoko položeným hlasom (fistula).

Vojtova metóda a veda

Kedysi nebola Vojtova metóda dostatočne vedecky podložená, hoci mnohým preukázateľne pomáhala. Dnes už existujú štúdie, ktoré potvrdzujú jej pozitívny vplyv u detí. Pediatri ju odporúčajú pri zaostávaní v pohybovom vývine, u predčasne narodených detí, no najnovšie aj ako podporu vývinu u detí, ktoré žiadne ťažkosti nemajú.

Opis jednotlivých terapeutických cvikov nezverejňujeme, a to z viacerých dôvodov. Predovšetkým preto, že v tomto prípade nestačí, keď si niečo pozriete na internete a otestujete to na vlastnom dieťati.

Neskúšajte Vojtovu metódu na dieťati, kým sa neporadíte s kvalifikovaným terapeutom! Záleží na každom dotyku, pohybe a tlaku!

Kedy je Vojtova terapia nevhodná:

  • pri akútnych zápalových ochoreniach,
  • pri hnačkách, zvracaní,
  • v tehotenstve,
  • pri niektorých zriedkavých ochoreniach (napr. osteogenesis imperfekta),
  • pri niektorých vážnych ochoreniach srdca a svalov.

Po kom je pomenovaná Vojtova metóda?

Český detský neurológ, profesor Václav Vojta, objavil reflexnú lokomóciu v druhej polovici minulého storočia. Následne vyvinul vlastnú terapeutickú metódu. Jeho systém sa používa najmä v Európe, ale aj na iných kontinentoch vzniká čoraz viac centier.

Vojta svoju teóriu rozvíjal najmä v Nemecku a v Taliansku, keďže v rodnom Česku bol za minulého režimu v nemilosti. V roku 1974 získal Cenu Heinricha Heineho – najvyššie vyznamenanie Nemeckej ortopedickej spoločnosti. Dostal aj ďalšie vyznamenania a pocty.

Profesor Václav Vojta o svojej metóde povedal: „Ja som ju nevynašiel, ja som ju len objavil.“

Vždy sa vopred poraďte s lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav, respektíve zdravotný stav vášho dieťaťa.

Zdroje:

  1. https://www.physio-pedia.com/Vojta_Therapy
  2. https://www.bebalanced.cz/vojtova-metoda-u-novorozencu-a-kojencu/
  3. http://www.kinepro.cz/en/pro-pacienty/kontraindikace-vojtovy-metody/
  4. https://eeagrants.org/archive/2009-2014/projects/CZ11-0025
  5. https://austinpublishinggroup.com/physical-medicine/fulltext/pmr-v5-id1140.php
  6. https://activewellnessonline.com/techniques/vojta-therapy-and-dns/
  7. https://www.fitland.sk/vojtova-metoda/
  8. https://www.vojta.com/cs/vojtuv-princip/vojtova-terapie/zakladni-informace

Pridaj komentár