Zápal sedacieho nervu: Prečo sa neprestať hýbať, aj keď nás chytí ischias?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Sedací nerv je najhrubší nerv v našom tele. Preto sa netreba čudovať, že tak hrozne bolí.

Zápal sedacieho nervu sa ohlasuje silnou bolesťou, ktorá vystreľuje od chrbta až do prstov na nohe.

Ako vzniká zápal sedacieho nervu?

Ktoré cviky pomáhajú?

Čo platí na zápal sedacieho nervu v tehotenstve?

Ako vzniká ischias

Zápal sedacieho nervu vzniká pri dlhodobom tlaku a dráždení koreňa sediaceho svalu. Tento sval sa nachádza blízko chrbtice a dráždiť ho môžeme rôznymi spôsobmi:

  • nesprávnym držaním tela,
  • zlou polohou v spánku,
  • sedavým životom,
  • nadmernou a neustálou fyzickou záťažou.

Ischias si privodíme tiež vtedy, keď nás sekne“ v krížoch. To sa stáva aj pri jednoduchých pohyboch, ako napríklad pri otáčaní sa v posteli.

Zápal sa často objavuje aj po úrazoch. Vo veľmi výnimočných prípadoch môže na sedací nerv tlačiť nádor.

Ako sa prejavuje ischias

Typická je intenzívna bolesť, ktorá sa šíri od chrbta, cez nohu, až po chodidlo. Bolesť môže byť bodavá, pálivá aj pulzujúca, a spravidla sa zhoršuje pri fyzickej aktivite.

Môžete zažívať aj pocity tŕpnutia, svrbenia a znecitlivenia v postihnutej oblasti. Bolesť je intenzívnejšia pri predklone, kašli a dlhom státí.

Úľavu vám prinesie poloha na boku, či stočenie do klbka (buď na jednu, alebo druhú stranu). V ťažších prípadoch zápal oslabí nohy tak, že sa vám budú doslova podlamovať kolená.

zápal-sedacieho-nervu-ako-sa-prejavuje
Zdroj foto: AdobeStock.com

Príčiny zápalu sedacieho nervu

Ako potvrdzuje fyzioterapeutka Mgr. Andrea Chrenková, názov ischias sa vzťahuje k bolesti, ktorá má pôvod v chrbtici, aj keď my ju pociťujeme sedacom nerve. Bolesť sa potom ďalej šíri po zadnej strane stehna, predkolenia, niekedy pokračuje až do prstov na nohe.

Bolesť, ktorú cítime je, dôsledkom zatlačenia (kompresie) sedacieho nervu. U mladších ľudí ide hlavne o spojitosť s vysunutou platničkou, u starších ľudí môže byť príčinou aj kostný výrastok.

Ďalšími príčinami môžu byť:

  • degenerácie platničky,
  • artritické zmeny,
  • neprimeraný ťah v oblasti,
  • nedokrvenie (ischémia),
  • úraz.

Všetky tieto príčiny vedú k poruchám metabolizmu nervového koreňa. Táto porucha vyvolá tzv. „sterilný zápal“, ktorý je iba v mieste poškodenia, a preto ho nenájdeme v krvi.

Ako dlho trvá zápal

Je to veľmi individuálne, veľa záleží aj od toho, ako rýchlo vieme uvoľniť nervový koreň. Akútny zápal môže trvať 1 týždeň3 mesiace, podľa terapeutického prístupu.

Fyzioterapeutka Andrea Chrenková však varuje, že zostať iba v kľudebrať lieky, ktoré vám predpíše lekár, je pre ďalší postup hojenia priam nebezpečné.

Pohyb je dôležitý, aby vám neatrofovalo svalstvo. Keď zápal odoznie, budete už pripravení na normálnu chôdzu.

Aké lieky a cviky sa odporúčajú pri ischiase?

Kľúčom k odstráneniu bolesti je zistenie príčiny zatlačenia nervu, čo znamená, že nesmieme liečiť iba symptómy. Pri akútnom stave vám lekár predpíše lieky proti zápalu, prípadne opuchu, no túto terapiu musíte kombinovať s pohybovým režimom.

Tu sú zásady:

  1. Meňte polohu v ľahu čo najčastejšie. Najlepšia je úľavová poloha, s vypodložením kolien, resp. stabilizačná poloha (na boku, na chrbte).
  2. Podsadzujte sa cez bokyruky. Kým sa postavíte, na chvíľu zostaňte v tejto polohe (s napnutými rukami).
  3. Hneď sa snažte dostať do stojachôdze.
  4. Ideálna je chôdza s dvoma francúzskymi barlami.
  5. Vyhýbajte sa dlhodobému sedeniu, ktoré irituje nerv.

Ako správne masírovať sedací nerv a ako často?

Sedací nerv nemasírujeme tak, ako pri bežnej masáži. Vyhýbame sa aj naťahovaniu boľavého nervu. Veľa ľudí si myslí, že im pomôže stretching hamstringových svalov, ale opak je pravdou – zvyšuje sa citlivosťdráždenie nervu.

Treba používať nedráždiaci (neiritujúci) pohybový vzorec, aby sa nerv kĺzalpohyboval, nie napínal. Toto cvičenie nazývame nervový flossing. Cieľom je, aby sme nerv ťahali len na jednom konci, a na druhom ho uvoľňovali.

zápal-sedacieho-nervu-v-tehotenstve
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zápal sedacieho nervu v tehotenstve

Pred tehotenstvom ste vedeli, že sa s vašim telom udejú nezvyčajné zmeny, ale na všetko sa pripraviť nedá. Mnoho žien bolí chrbát počas celého tehotenstva, čo sa „vyrieši“ až pôrodom. Aj keď je táto situácia nová, skúste na ňu čo najlepšie pripraviť. Čo to znamená?

Ischias väčšinou nie je vyvolaný tehotenstvom

Ak patríte k ženám, ktoré počas tehotenstva trápi zápal sedacieho svalu, obvykle je to kvôli zvýšeniu telesnej hmotnosti, či väčšiemu zadržiavaniu tekutín. Vtedy vzniká tlak na sedací nerv, ktorý prechádza cez panvu.

Okrem toho, dieťa sa vyvíja a rastie, čím sa zväčšuje maternica, a tá môže tiež tlačiť na sedací nerv (v dolnej časti chrbtice). Navyše, rastúce brucho posunie vaše ťažisko dopredu, takže na sedací sval a panvovú oblasť je vyvíjaný tlak, ktorý môže priškrtiť sedací nerv.

Zápal sedacieho nervu sa najčastejšie vyskytuje počas tretieho trimestra tehotenstva, keď priberáte vy, aj vaše dieťa. Bábätko sa vtedy začne presúvať do správnej polohy pre pôrod, no hlavičkou môže tlačiť na nerv, čo vyvolá bodavú bolesť v chrbtici a nohách.

Väčšina žien spozoruje bolesť len na jednej strane, nie je však vylúčené, že ju pocítite v oboch nohách. Bolesť môže byť konštantná, alebo prerušovaná, čo závisí od tlaku na sedací nerv. Obyčajne zmizne až po pôrode.

Prevencia pre tehotné ženy

  1. Na miesto, kde cítite bolesť, v malých dávkach nanášajte teplý krém. Bolesť by sa mala zmierniť.
  2. Ak môžete, urobte si krátku prestávku a ľahnite si na pohodlnú posteľ, či pohovku.
  3. Snažte sa spať na boku, v ktorom necítite bolesť.
  4. Pre väčšie pohodlie počas spánku, používajte pevný matrac, ktorý dá chrbtici dostatočnú oporu. Medzi nohy si umiestnite tehotenský vankúš, ktorý udržiava panvu v správnej polohe, čím sa vyhnete tlaku na sedací nerv.
  5. Plávanie uvoľňuje tlak na sedací nerv, keďže vztlak vody dočasne uľaví chrbtici od hmotnosti tela.
  6. Skvelou pomôckou sú aj Kegelove cviky, ktorými si posilníme svaly panvového dna a zmiernime bolesti.

Ďalšie možnosti, ako sa vyrovnať s bolesťou

Akupunktúra, či prenatálna masáž – aj toto vám pomôže uvoľniť svaly, ktoré tlačia na sedací nerv. Masáž vždy absolvujte len u vyškoleného odborníka, ktorý má licenciu na vykonávanie prenatálnej masáže.

Pokúste sa tiež pomaly znižovať telesnú hmotnosť, pretože práve prudké naberanie na váhe mohlo vyvolať neprimeraný tlak na sedací nerv.

Zdravá žena, ktorá mala pred tehotenstvom normálnu hmotnosť, by mala počas prvého trimestra tehotenstva pribrať približne 1 kg, počas druhého trimestraďalšie 4 kg, a celkový váhový prírastok by nemal presiahnuť 14 kg.

Ak je bolesť neznesiteľná, porozprávajte sa o tom so svojím lekárom. Môže vám predpísať také lieky proti bolesti, ktoré budú zároveň bezpečné aj pre vaše dieťa.

Dôležité zhrnutie od fyzioterapeutky A. Chrenkovej:

  • Najprv treba správne diagnostikovať príčinu utláčania sedacieho nervu + dôsledne užívať lieky, ak to odporučil lekár.
  • Vyhľadajte erudovaného a skúseného rehabilitačného pracovníka, aby bola okamžite zahájená pohybová terapia.
  • Každý zápal sedacieho nervu je individuálny, preto neexistuje jedna terapeutická šablóna pre všetkých pacientov (klientov).
  • Absolútne kľudový režim je veľkou chybou. Napriek tomu, že cítite bolesť, musíte sa aj hýbať.
  • Neskúšajte cvičenia, ktoré nájdete na internete, bez dohľadu odborníka (fyzioterapeuta).

Múdrosť na záver:

„Vzorec chorôb alebo zranení, ktoré nás ovplyvňujú, nikdy nie je dielom náhody. Vždy ide o prejav stresu, či napätia, ktorému sme boli vystavení, o odozvu na všetko z nášho prostredia a správania.“  Calvin Wells, Bones, Bodies and Disease

Za spoluprácu ďakujeme: Mgr. Andrea Chrenková dipl. fyz., rehabilitačný pracovník s 30-ročnými skúsenosťami s diagnózami pohybového aparátu. Konateľka Pracoviska liečebnej rehabilitácie v Trenčíne, www.fyziotn.sk, bývalá pacientka s herniou disku a zápalom sedacieho nervu.

3 odpovedí na “Zápal sedacieho nervu: Prečo sa neprestať hýbať, aj keď nás chytí ischias?

Pridaj komentár