Zlomenina: Najhoršie sú otvorené zlomeniny a úrazy lebky

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Prenikavá bolesť, studený pot na čele, stresšok. Mnohí z nás si tieto vedľajšie účinky zlomeniny už zažili.

Zlomenina, odborne fraktúra, je bolestivá skúsenosť, ktorú si nikto nechce zopakovať. A tí šťastnejší, ktorých život uchránil pred týmto úrazom, dúfajú, že to tak aj ostane.

Ale poďme od začiatku. Kostra tvorí opornú a pohybovú sústavu tela. Delí sa na 4 základné časti:

  • lebka
  • kosti trupu
  • kosti hornej končatiny
  • kosti dolnej končatiny.

Kostra človeka a jej úlohy

Kostra tvorí v ľudskom tele pevnú oporu mäkkým častiam. Zároveň umožňuje pákovité pohyby, a to za pomoci svalov, ktoré sa na kosti upínajú. O svaloch však v našom článku nebudeme hovoriť. Ak vás zaujímajú, máme o nich celú sekciu.

Čo je to zlomenina?

Každá kosť má určitú pevnosť a odolnosť, inými slovami – niečo „vydrží“. Pri prekročení hranice pevnosti však kosť praskne, alebo sa zlomí po celom obvode. Podľa spôsobu poškodenia kosti hovoríme o úrazovej, únavovej, či patologickej zlomenine.

Typy zlomenín

Úrazová zlomenina je najčastejší typ zlomeniny. Kosť obvykle povolí kvôli nárazovému tlaku alebo preťaženiu – buď praskne, alebo sa zlomí. Tieto fraktúry bývajú veľmi bolestivé. Nezriedka ich sprevádzajú aj ďalšie úrazové symptómy, ako stres organizmu, čo môže vyústiť až do traumatologického šoku alebo straty vedomia.

Únavová zlomenina sa často označuje ako stresová zlomenina. Takáto fraktúra vzniká pri dlhodobom preťažovaní jednotlivých kostí, resp. pri degenerácii kosti. Väčšinou to súvisí s chorobami oporného systému, užívaním liekov, ale aj postupujúcim vekom.

Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé úrazové zlomeniny, s ktorými sa najčastejšie stretávame. Reč bude o zlomeninách od hlavy po päty. Alebo presnejšie: od päty po hlavu.

zlomená-päta
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zlomená päta

Veľké skokypády z výšky sú najčastejšie prípady, keď si zlomíme kosť na päte. Aj dopravné nehody prinášajú tento typ fraktúry. Muži si zlomia pätu asi 6x častejšie ako ženy. Prejavy sú jasne rozpoznateľné – opuch zadnej časti členka, až celého chodidla.

Kvôli bolesti je výrazne obmedzená pohyblivosť, pretože my chodíme hlavne po pätách. Operačný zákrok je nevyhnutný v prípade, že dôjde k významnejšiemu posunutiu kĺbov.

Zlomený palec na nohe

Prsty na nohách sú častým terčom úrazov, a samozrejme, ten najväčší prst – palec, jasne vedie. Najčastejšou príčinou zlomeniny je silné zakopnutie o tvrdý predmet, alebo pád ostrej hrany na chodidlo.

Nasleduje silná bolesť, nemôžeme sa na chodidlo postaviť, v lepšom prípade iba poriadne krívame. Menej spoľahlivým, ale častým znakom je opuch a modrasté sfarbenie v mieste zlomeniny.

Ako rozlíšim zlomený palec a narazený palec?

Nie je to jednoduché. V prípade, že bolesť nie je veľká a pomaly ustupuje, možno sme si to odniesli len s narazeným palcom. Ak však bolesť neustáva, nečakajme a čo najskôr naberme smer – chirurgia. Tam nás pošlú na röntgenové vyšetrenie, ktoré pomerne spoľahlivo odhalí pravdu.

Ako sa lieči zlomený palec?

Pravdepodobne si na niekoľko týždňov obujeme sadrovú papuču, alebo minimálne dlahu. Keď sa kosť zrastie, je potrebná rehabilitácia stuhnutých svalov chodidla.

Zlomeninu, liečbu a rehabilitáciu chodidla nepodceňujme, pretože ide o každodenne zaťažovanú kosť, ktorá nám v prípade neliečenia skomplikuje život na dlhšie.

zlomený-palec-na-nohe
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zlomený členok

Úraz členkového kĺbu je pomerne bežný, no oveľa častejšie ide len o vyvrtnutý členok. Zlomenina členka nie je veľmi častá, preto ak vám noha opuchne a nemôže na ňu stúpiť, nemusíme sa hneď obávať najhoršieho. Členkový kĺb je veľmi zložitý, aj preto sa jeho poškodenie v niektorých prípadoch rieši operačne.

Zlomená stehenná kosť

Fraktúra stehennej kosti patrí k najvážnejším zlomeninám u človeka. Ide totiž mohutnú a dlhú kosť, na ktorú sa upínajú veľké svaly a najväčšie kĺby.

Stehenná kosť je pomerne hrubá, preto si ju „dokážeme“ zlomiť len pri väčších úrazoch. Najčastejšie sú to autonehody, prípadne nehody pri extrémnych, či rýchlych športoch.

Zlomená stehenná kosť

Veľmi silná bolesť, okamžitá neschopnosť pohybu, nezriedka masívna strata krvi. Okamžite volajme prvú pomoc, je tu veľké riziko šoku. Tak ako pri iných zlomeninách, končatinu treba znehybniť. V tomto článku sa dozviete, ako si správne zavolať sanitku.

Diagnostika a liečba

Identifikácia zlomeniny je väčšinou jednoznačná, ale je potrebné aj RTG vyšetrenie, aby sme stanovili rozsah poškodenia. Musíme si uvedomiť, pri tejto fraktúre sa takmer vždy poškodí aj okolité tkanivo a svaly.

Liečba spočíva prevažne v znehybnení celej končatiny. Pacient býva nezriedka hospitalizovaný, prvé týždne strávi v nemocnici. Ak ide o pozdĺžnu zlomeninu, pristupuje sa aj k operačnému zákroku. Pacientovi vkladajú do nohy kliny – na spojenie a spevnenie kosti.

Liečba menších kostí trvá len niekoľko týždňov, no v prípade stehennej kosti sa pacientova práceneschopnosť často natiahne na niekoľko mesiacov.

Krčok stehennej kosti

V súvislosti so zlomeninami stehennej kosťami, veľmi často počúvame aj o fraktúre krčka stehennej kosti. Tento úraz býva spojený s vyšším vekom pacienta. Hlavnou príčinou je oslabenie a degenerácia kostí.

Fraktúra krčku stehennej kosti je veľmi komplikovaný stav. U starších pacientov to môže znamenať aj stratu mobility, resp. nevyhnutnosť používania oporných ortopedických pomôcok.

Pozor! Táto zlomenina je spojená s rizikom silného krvácania, čo môže vyústiť až do hemoragického šoku. Nesmieme nič podceniť!

Zlomená ruka – poznajú to hlavne mladí

Najčastejšou príčinou fraktúry hornej končatiny sú športové aktivity. Asi nikoho neprekvapí, že sa to deje hlavne u detí a pohybovo aktívnej mládeži. Až potom nasledujú pracovné úrazy či otrasy.

Fraktúru obvykle sprevádza veľká bolesť, aj neschopnosťou hýbať rukou. Ruka je často v neprirodzenej polohe, nie je to veru príjemný pohľad. V niektorých prípadoch ide o otvorenú zlomeninu, keď časť zlomenej kosti prerazí kožu.

zlomeniny-predlaktia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zlomená ruka

Ruku by sme mali znehybniť aspoň improvizovanou dlahou. Ak ide o otvorenú zlomeninu, treba prekryť ranu. Pokiaľ pacient veľmi krváca, okamžite voláme prvú pomoc, pretože kosť mohla preraziť väčšiu cievu.

Liečba zlomenej ruky

Opäť sa uplatňuje znehybnenie končatiny, aby kosť v pokoji zrástla. Pri otvorenej zlomenine je však nevyhnutnosťou operačný zákrok. Kosti na ruke sa hoja prevažne dobre a rýchlo. Po 46 týždňoch nastupujú podporné cvičenia a rehabilitácia.

Zlomený prst na ruke

Podobne ako pri zlomených prstoch na nohách, veľmi ťažko posúdime, či ide o zlomeninu, alebo len narazenie. Laicky rozlíšiť zlomený prst, je takmer nemožné, pokiaľ prst nie je neprirodzene ohnutý. Pri takých malých kostiach však dôjde k ohnutiu len málokedy.

Opuch, modrasté sfarbenie či obmedzený pohyb prsta – to všetko môže znamenať zlomeninu, ale rovnako iba narazenie. Našťastie, zlomeniny prstov sa liečia veľmi rýchlo, často ani netreba znehybňovať celú ruku. Asi po 3 týždňoch sú kosti v poriadku.

Zlomená kľúčna kosť

Fraktúry pletenca hornej končatiny – vraj najsilnejšia bolesť. Na druhej strane, liečba zlomenej kľúčnej kosti nie je komplikovaná. Všetko spočíva v zavesení a znehybnení ruky, keďže kľúčna kosť sa nedá znehybniť, ako ostatné kosti na rukách či nohách.

Veľmi dôležitá je však disciplinovanosť pacienta. Musí sa vyvarovať akejkoľvek námahe, náročným pohybom a otrasom. Po 2 – 3 týždňoch môže ruku postupne rozcvičovať jemnými pohybmi, najlepšie pod dohľadom rehabilitačného pracovníka.

prasknutá-lebka-zlomeniny-lebky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prasknutá lebka

Fraktúru lebky musíme vždy chápať ako život ohrozujúci stav. Pri narušení lebečnej kosti totiž treba predpokladať, že mohlo dôjsť k poraneniu a poškodeniu mozgu. Prasknutie alebo zlomenie lebečnej kosti zisťujeme nahmataním preliačiny alebo mäkkého miesta na hlave.

Ako by mala vyzerať prvá pomoc?

Musíme počítať aj so silným krvácaním. Pokiaľ je človek pri vedomí, uložíme ho na chrbát a okamžite voláme rýchlu zdravotnú pomoc.

Sledujeme, či človek neupadá do bezvedomia. Pokiaľ je v bezvedomí, zbytočne s ním nemanipulujeme. Skontrolujeme len, aby mal priechodné dýchacie cesty. Opäť rýchlo voláme sanitku.

Liečba a rekonvalescencia

V prípade fraktúry lebky nám lekári urobia celý rad vyšetrení – od röntgenu lebky, cez vyšetrenie mozgu, až po priechodnosť ciev.

Operačný zákrok je nevyhnutný pri zlomenine, ktorá poškodila vnútorné tkanivá, alebo zasiahla do mozgu. Pri povrchových poškodeniach lebky, ak sú bez komplikácií, obvykle stačí pokojový režim pod dohľadom lekárov.

Zlomená sánka? Ste hokejista alebo boxerista?

Len výnimočne sa vám sánka zlomí inak, ako pri športoch, v ktorých sú „bežnou praxou“ údery na hlavu. Takže pokiaľ nehráte hokej, neboxujete, alebo vás neprepadli, pravdepodobne sa s týmto úrazom nestretnete.

Nech si už sánku zlomíte akýmkoľvek spôsobom, operatívnemu zákroku sa asi nevyhnete. Zlomenú sánku rozpoznáte podľa ostrej bolesti a neschopnosti pohybu v sánkovom kĺbe. Stále však môže ísť iba o vykĺbenie, teda až diagnostické vyšetrenie potvrdí/vylúči fraktúru.

Zlomenina sánky sa rieši operatívnym spevnením poškodenej oblasti. Následná rekonvalescenciou môže trvať 5 i viac týždňov. Zajete si veľa riedkych pokrmov, ktoré netreba veľmi hrýzť.

Zlomený nos

Fraktúra nosa sa ohlasuje ostrou alebo tupou bolesťou hneď po úraze. No znova platí – nemusí ísť hneď o zlomeninu. Pokiaľ sa vám však hýbe celý nos, utekajte k lekárovi, a myslíme to doslova. Kosť nosa totiž zrastá veľmi rýchlo, takže po 3 dňoch vám lekár krivý nos už nenapraví.

Pokiaľ prídete včas, lekár vám nos nielen napraví, ale vyplní a vyformuje dutiny, aby kosti držali v správnej polohe, kým zrastú. Ak je poškodenie nosa rozsiahle, budete potrebovať plastického chirurga. Zlomenina nosa sa však lieči pomerne rýchlo a pri rýchlom zásahu odborníka aj bez chýb na kráse.

Zle zrastené zlomeniny – čo s nimi?

Na to je len jedna odpoveď. Operačný zákrok, ktorý kosť napraví do správnej polohy. Oveľa jednoduchšie je, dať si vyšetriť a napraviť zlomenú kosť, ako čokoľvek podceniť, a potom – po zlom zrastení, chcieť naprávať, čo sa zanedbalo.

V každom prípade platí – žiadnu zlomeninu nepodceňujeme. Nikdy si nenamýšľajme, že je to „možno“ len narazené. Každá neliečená fraktúra dá o sebe jedného dňa vedieť. A potom nás to aj tak postrčí do nemocnice.

 

Pridaj komentár